Beslenme Önerileri

Nar ve Sağlığımıza Potansiyel Faydaları

Nar ve Sağlığımıza Potansiyel Faydaları

Araştırmalar, nar ve benzeri meyvelerin çeşitli formlarının aşağıdaki faydaları sağladığını göstermekte:

Kalp hastalıklarına karşı korunmaya yardımcı olur. Narın kolesterolü düşürmeye yardımcı olabileceğine ve bunun da kalp hastalığı riskini azaltabileceğine dair bazı kanıtlar var.

Anti enflamatuar özellikler. Meyvenin C vitamini içeriği, belirli kanser türleri ve tip 2 diyabet gibi birçok yaygın hastalığa karşı koruma sağlayabilen anti-inflamatuar özelliklere sahiptir.

Yüksek Tansiyon

Narda bulunan antioksidanlar, atardamarların, kalbin ve beynin iyi çalışmasını sağlayan yüksek tansiyonu düşürmeye yardımcı olur.

Erektil disfonksiyon

Bir çalışma, her gün nar suyu içmenin, çalışma katılımcılarının neredeyse yarısının ereksiyonların da bir iyileşme görmesine yardımcı olduğunu buldu.

Kanser

Prostat kanseri de dahil olmak üzere belirli kanser türlerine karşı koruma yardımcı olur. Bununla birlikte bazı küçük araştırmalar, nar suyu içmenin prostat kanseri hücrelerinin yayılmasını yavaşlatmaya yardımcı olabileceğini düşündürmektedir.

Romatoid Artrit

2021’de yapılan bir inceleme, narın iltihabı ve oksidatif stresi azaltarak romatoid artrit komplikasyonlarını yönetmeye yardımcı olabileceğini buldu. Ancak nar suyunun, greyfurt suyuna benzer şekilde ilaç emilim oranlarını etkileme olasılığı bulunmaktadır.

Nar Kilo Vermek İçin İyi Bir Gıda mı?

Nar alımınızı önemli ölçüde artırmak, mutlaka bir gecede zayıflayacağınız anlamına gelmez. Halihazırda narların kilo vermeye katkıda bulunduğunu gösteren çok fazla araştırma yok.

Bununla birlikte, narlar sağlıklı beslenmenin bir parçasıdır. Tokluk hissine katkıda bulunan lif içerdikleri için kilo verme çabalarına yardımcı olur. Sonuç olarak daha az yemek yiyebilir ve bu nedenle kilo verebilirsiniz. Özellikle şeker veya tatlı yerine yenildiğinde kilo vermede faydalı olur.

Nar Nasıl Seçilir?

Nara baktığınızda, boyutuna göre çok ağır görünen koyu kırmızı rengi olan bir tane seçin. Özellikle parlak, lekesiz bir cilt arayın ve nazikçe çizin. Aslında yumuşaksa ve biraz kolay çiziliyorsa muhtemelen olgunlaşmıştır.

Meyvenin kendisi bir tür kare şeklinde olmalıdır. Kuşkusuz bu şekle sahip bir nar, meyvenin içindeki tohumların en sulu potansiyellerine ulaştığı anlamına gelir.

İlgili Yazılar