Biyomekanik Egzersizler, Genel

Daha İyi Bir Duruş İçin

Daha İyi Bir Duruş İçin Dr. Ceyhun Nuri Ankara

Daha iyi bir duruş için dikkat etmeniz gereken temel konulardan bahsetmek uygun olacaktır.

Ayağa Kalk

Daha iyi hissedecek ve daha iyi görüneceksiniz – hatta daha ince.

Boyunuzu ölçmek için bir duvara yaslanmış gibi yapın. Başınızı dik tutun ve çenenizi içeri sokun. Kulaklarınız omuzlarınızın ortasında olmalıdır. Omuzlarınız geride, dizleriniz düz ve karnınız içeride olacak şekilde ayakta durun. Poponuzun veya kalçalarınızın dışarı çıkmasına izin vermeyin. Başınızı gökyüzüne doğru uzatıyormuş gibi hissedin.

Daha İyi Bir Duruş için Masanızda Çökmeyin

Eğilmek rahattır – hatta belki arkanıza yaslanıp biraz dönebilirsiniz. Ama bu bir hayır-hayır duruşu. Bunun yerine şunu deneyin: Sandalyenize sonuna kadar oturun. Omurganızın doğal kıvrımını korumak için sırtınızın orta kısmına küçük, rulo yapılmış bir havlu veya bel yastığı yerleştirin. Dizlerinizi dik açıyla bükün ve kalçalarınızla aynı yükseklikte veya biraz daha yüksekte tutun. Ayaklarınızı yere düz olarak yerleştirin.

‘Telefon Ekranı Metin Boyuna’ Dikkat Edin

Gün boyu akıllı telefonunuzda mısın? Boynunuzu germek için bir dakikanızı ayırın. Mesajları kontrol etmek için başınızı eğdiğinizde, omurganız gerçekten zorlanır. Bir gün veya bir yıl boyunca, bu birikebilir. Daha iyi bir görüş için telefonu yukarı kaldırın ve başınızı değil gözlerinizi hareket ettirin.

Direksiyon Başında

Elbette, uzun bir sürüş sırasında arkaya yaslanmak havalı ve rahattır. Ama duruşun için harika değil. Bunun yerine daha dik oturmayı düşünün. Bacaklarınızı kilitlememeye çalışın. Dizlerinizi hafifçe bükün. Kalça seviyesinde veya biraz yukarıda olmalı. Destek için arkanıza bir yastık veya rulo havlu koymayı unutmayın.

Daha İyi Bir Duruş için Uyku Düzenine Dikkat!

Uyku zamanı, gevşemek için bir mazeret değildir. Yumuşak, sarkık şilteyi atlayın. Omurganızın doğal şeklini korumaya yardımcı olan sağlam bir model seçin. Yan uyuyan? Dizlerinizi hafifçe bükün ama sarmayın. Başınızın altına, omurganızla aynı hizada olacak şekilde bir yastık yerleştirin. Sırt üstü uyuyanlar kalın yastığı atmalı ve boyun altında küçük bir yastık seçmelidir.

Egzersiz Yapın ve Karın Kaslarınızı Güçlendirin

Karnınızın etrafında çok fazla kilo, sırtınıza ek baskı uygular. Bununla birlikte omurganızı desteklemek için güçlü kaslara ihtiyacınız var. İyi tasarlanmış bir egzersiz planı, vücudunuzu ve omurganızı en iyi durumda tutabilir.

İlgili Yazılar