Genel

Yatmadan Önce Su İçmek Sağlıklı mı?

Birçoğumuz gibi, muhtemelen komodinin üzerinde o sabah susuzluğunu gidermek için bir bardak su vardır. Ancak yatmadan önce su içmek faydalı mıdır yoksa zararlı mı?

Gün boyunca susuz kalmamak birçok nedenden dolayı önemli olsa da su alımını doğru zamanlamanın da yolları vardır.

Genel olarak, yatmadan önce çok miktarda su içilmesi önerilmiyor, ancak az bir miktar iyidir.

Yatmadan Önce Su İçmek Zararlı Mıdır?

Su içmeyi bırakmak için en iyi zaman ne zaman?

Genellikle yatmadan iki saat önce su içmeyi bırakmanız önerilir. Bu şekilde, gecenin bir yarısı istenmeyen bir şekilde tuvalete gitmenize neden olabilecek ekstra sıvılarla vücudunuzu doldurmazsınız.

“Genel bir kural olarak, gerekirse yatmadan önceki son iki saat içinde bir bardaktan daha az su içilebilmektedir. Ve küçük yudumlar için” demektedir uzmanlar.

Bu, diğer geç gece yudumları için de geçeli olmaktadır. Başınızı yastığa koymadan önceki son iki saat içinde meyve suyu ve çay gibi sıvılardan kaçınmaya çalışılmalıdır.

Yatmadan hemen önce su içmeyi neden bırakmalısınız?

Hidratlı kalmak önemliyken, iyi bir gece uykusu almak da aynı derecede önemlidir. Fazla su uykunuzu bozmaya başlayabilir ve tekrar uykuya dalmakta güçlük çekmenize neden olabilir. Uykunuz her gece sürekli olarak kesintiye uğrarsa, uyku yoksunluğuna neden olabilir ve uyku kalitenizi kötüleşebilmektedir. Bağışıklık sisteminiz, herhangi bir uyku yoksunluğu yaşadıktan sonra eskisi kadar etkili olmuyor.

Bazen tuvalete gitmek için kalkmak sağlığınıza zarar vermezken, sürekli uyku kesintilerinin çeşitli sorunlara yol açabileceğini unutmamak önemlidir. Sonuçta uyku, bağışıklık sistemimizden zihinsel sağlığa kadar her şeyle bağlantılıdır. Yoğun uyku yoksunluğunun şunlarla bir bağlantısı olduğu gösterilmiştir:

  • Hafıza kaybı
  • Enfeksiyonlar
  • Yüksek tansiyon
  • Yüksek kolesterol seviyeleri
  • Kilo almak

Sık idrara çıkmaya neden olabilecek herhangi bir durumunuz olup olmadığını bilmek de önemlidir. Eğer öyleyse, yatmadan önce bile su alımınızı azaltmanız gerekmektedir.

Yatmadan önce su içmenin faydaları var mı?

Makul miktarlarda, akşamları su içmek yine de faydalı olabilmektedir. Su, vücudunuzu nemli tutan, eklemleri yağlayan, atıkları parçalayan ve çok daha fazlasını sağlayan temel bir besindir.

Vücudunuzu temizler. Gün boyunca ve akşam boyunca susuz kalmamak, vücudunuzdaki atıkların parçalanmasına ve ter yoluyla toksinlerin atılmasına yardımcı olmaktadır.

Vücut ısınızı düzenlemeye yardımcı olur. Ekstra sıcak bir ortamdaysanız veya özellikle sıcak hissediyorsanız, yatmadan önce vücudunuzu biraz su ile soğutmak faydalı olabilmektedir. Yatmadan önce buz küplerini emmeyi veya küçük yudum su içmeyi deneyin.

Peki, ne zaman su içmelisiniz?

Kesin olarak bildiğimiz bir şey varsa, o da gün boyunca sürekli su içmeniz gerektiğidir. Bu, bir oturuşta çok miktarda su içmek anlamına gelmez- özellikle yatmadan önce değil.

Bunun yerine, gün boyunca sıvı dengesini şu şekilde sağlayın:

Her öğünde su içmek.

Egzersiz yaptıktan sonra sıvı almak.

Meyve ve sebzelerden ekstra su elde etmek.

Kaynak: https://health.clevelandclinic.org/

İlgili Yazılar