Ankilozan Spondilit, Beslenme Önerileri

K Vitamini Deposu Pırasanın Sağlığa Faydaları

K Vitamini Deposu Pırasa Dr. Ceyhun Nuri Ankara Sağlık

Pırasa, K vitamini açısından zengin bir besindir. Özellikle de kaempferol adı verilen flavonoidler açısından zengindir. Flavonoidler antioksidanlardır ve anti-inflamatuar, anti-diyabetik ve antikanser özelliklerinin yanı sıra diğer sağlık yararlarına sahip olabilirler.

Kanser Riskinin Azaltılması

Allium familyasına ait bitkiler, bazı kanserlere yakalanma riskinin daha düşük olmasıyla bağlantılıdır. Çok fazla sarımsak, arpacık soğanı, frenk soğanı, soğan ve pırasa tüketenlerde prostat, mide, kolon ve yemek borusu kanserleri daha nadir görülür. Ayrıca araştırmacılar allium sebzelerindeki antioksidanların hasarlı DNA’yı onardığını düşünüyor. Birçok çalışma, kolorektal kanser riskinin azaldığına dair kanıtlar bulmuştur.

Güçlü kemikler ve K Vitamini

Pırasa, osteoporoz riskini azaltabilen vitamin açısından zengindir. Bununla birlikte bazı çalışmalar, daha yüksek vitamin alımı ile daha yoğun kemikler arasında bir ilişki olduğunu ve bunun da kalça kırığı riskinin azalmasına yol açtığını göstermektedir. Dünyanın bazı bölgelerinde, sağlık otoriteleri osteoporoz için bu vitaminin kullanımını onaylamıştır.

Sağlıklı Gözler

Pırasa, gözleri koruyan iki madde olan lutein ve zeaksantin içerir. Karotenoidler olarak bilinen bu maddeler, katarakt ve yaşa bağlı makula dejenerasyonu riskini azaltır. Bu iki göz durumu görüşü ciddi şekilde bozar ve yaşam kalitesini olumsuz etkiler. Bu durum yaşlı insanlarda yaygındır.

Kilo yönetimi ve K Vitamini

Pırasa düşük kalorili bir gıda olduğu için kilo verme programının bir parçasıdır. Pırasadaki su ve lif size tokluk hissi verir. Bu nedenle aşırı yeme olasılığınız azalır. Ayrıca pırasa, yiyeceklere çok fazla lezzet katar ve sağlıklı yemek yemeyi keyifli hale getirir.

İlgili Yazılar