İltihaplı Romatizma, Romatizma Tedavisi

Kemik Erimesi ve Romatizma Bağlantısı

Kemik Erimesi ve Romatizma Bağlantısı

Romatizmanız varsa (Romatoid Artrit-RA), ağrılı veya sert eklemler beklersiniz. Ancak RA’nın kemiklerinizi zayıflatabileceğini ve kırılma olasılığını artırabileceğini biliyor muydunuz? Kemik erimesi bilimsel adı ise osteoartrit-kemik romatizması.

Kemik Erimesi

Kemik romatizması, kemik erimesi! Bunun nedeni, RA’nın, kemiklerinizi gözenekli yapan veya ağırlığınızı taşıyacak kadar yoğun ve güçlü olmayan bir durum olan osteoporoz alma riskinizi artırmasıdır. Bu olduğunda, küçük bir kayma veya yuvarlanma bile ağrılı bir çatlama veya kırılmaya neden olabilir. Kırılma olasılığı en yüksek olan kemikler kalçalarınız, omurganız ve bileklerinizdir.

Osteoporoz, özellikle yaşlandıkça çok yaygındır. Daha yüksek risk altındaki kişiler, özellikle menopozdan sonra kadınları içerir. Zayıf insanlar; sigara içenler ve yeterli kalsiyum almayan veya aktif olmayan insanlar daha fazla risk altındadır.

RA’nın sizi osteoporoza yakalanma olasılığını artırmasının nedenleri vardır:

Kemik Erimesi ve Enflamasyon-İltihap

RA’nız olduğunda, vücudunuzun her yerinde, özellikle eklemlerinizde iltihaplanma olur. Şişebilir ve ağrıyabilir. Bu, elinizdeki eklemler gibi RA’dan etkilenen eklemlerin etrafındaki kemiklerinizi zayıflatabilir. Vücudumuz her zaman eskiyen kemiğin yerine yeni kemik yapar. Ancak RA iltihabı bu döngüyü bozar. Kemik kaybınızı hızlandırır ve onu değiştirmek için yeni kemik yapımını yavaşlatır. Kemikleriniz zayıflar ve bu osteoporoza yol açar. Enflamasyon ayrıca vücudunuzun kemiklerinizi güçlü tutmak için ihtiyaç duyduğu kalsiyum veya D vitamini gibi besin maddelerini emmesini zorlaştırabilir.

Ağrı Sizi Hareketsiz Kılabilir

RA , kanepeden kalkmak istemeyeceğiniz kadar sert, ağrılı veya çok yorgun hissetmenize neden olabilir. Yürümek gibi fiziksel aktivite , kemiklerinizi güçlü tutmanıza yardımcı olur. Egzersiz yapmazsanız, kemikleriniz zamanla zayıflayabilir.

Kemik Erimesinde İlaçlara Dikkat

Kemik erimesi

Kemik erimesi

Kortizon gibi kortikosteroid ilaçlar, uzun süre kullanırsanız kemiklerinizi zayıflatabilir. RA’lı bazı kişilerin, kötü iltihaplanma alevlenmelerine yardımcı olmak için bu ilaçları almaları gerekebilir. İlaçlar ağrıyı ve şişliği hızla azaltabilir, böylece tekrar hareket edebilirsiniz. Ancak ilaçların yan etkileri fazladır. Vücudunuzun diyetinizdeki kalsiyum ve D vitaminini emmesini zorlaştırabilirler. Menopoza girmiş bir kadınsanız ve 6 ay veya daha uzun süre steroid almışsanız, osteoporoz riskiniz daha da yüksektir.

Yararlı Bazı İpuçları

Doktorunuzun tavsiyesi ile daha sağlıklı olabilirsiniz. Hastalıkların ve ilaçların yan etkilerinden kaçınmanız mümkün.
RA’nız varsa, kemiklerinizi korumaya yardımcı olacak bazı şeyler yapabilirsiniz:

  • Enflamasyonu kontrol altına alın.
  • Daha güçlü kemikler için daha sağlıklı yiyin ve için.
  • Aktif kalın.
  • Çok fazla sigara içmeyin.
  • Çok fazla içmek de kemik kaybetme, hatta kayma ve düşme olasılığınızı artırabilir.
  • Düzenli olarak testlerinizi yaptırın.
  • Küçük kazalardan kaçının. RA’nız varsa ve osteoporoz riski altındaysanız, kaymamak veya düşmemek için ekstra özen gösterin.
  • Osteopat ve karyopraktis uygulamlarından faydalanın.
  • Doktorunuzla devamlı irtibat halinde kalın.

İlgili Yazılar