Genel

Romatoid Artrit İçin En İyi Ayakkabı Modelleri

romatoid artrit ve ayakkabılar

Giydiğiniz ayakkabılar romatoid artrit semptomlarınızı artırabilir.

Hastalığın erken evrelerinde, doğru ayakkabılar ayaklarınızdaki değişikliklerin kalıcı hale gelmeden önlenmesine yardımcı olabilir. Zaten RA nedeniyle ayak ağrınız veya başka sorunlarınız varsa, iyi ayakkabılar ayaklarınızı destekleyebilir ve rahatsızlığı azaltabilir.

Peki hangi ayakkabıları giymelisiniz? Tüm insanlar ve aktiviteler için işe yarayan tek bir “en iyi” stil veya marka yoktur. Ancak akılda tutulması gereken bazı şeyler vardır.

Romatoid Artrit ve Ayakkabı Değişikliği

Belki her gün en çok giydiğiniz bir çift ayakkabınız vardır. Ayağınız için sağlıklı bir ayakkabı olsa bile, özellikle RA’ya bağlı ayak sorunlarınız varsa, ayakkabınızı biraz değiştirmeniz iyi bir fikirdir.

Her ayakkabı ayağınızın yere belirli bir şekilde basmasını sağlar. Aynı hareketi her gün tekrarlamak eklemlerinizde, kemiklerinizde ve kaslarınızda stres yaralanmalarına neden olabilir.

Ayağınızın ve adımınızın hareketini değiştirmek için en az 4-5 günde bir ayakkabınızı değiştirin.

İyi Bir Uyum Nasıl Sağlanır?

Çoğu insan ayağına çok küçük gelen ayakkabılar giyer. Peki iyi bir uyum nasıl elde edilir?

Yeterince geniş bir ayakkabı arayın. Bu, ayağınızın tabanın kenarından düşmeyeceği veya malzemeyi şeklinin dışına itmeyeceği anlamına gelir. Topuk genişliğini de kontrol edin. Çok genişse yürürken topuğunuz kayabilir.

Ayakkabı, ayak sorunları nedeniyle şekli bozulan parmaklar (pençe parmak, çekiç parmak vb.) dahil olmak üzere hiçbir parmağınıza baskı yapmamalıdır. Ayrıca ayakkabıya girip çıkmayı kolaylaştırmak için ayağınızın üst kısmında yeterli alan olmalıdır. Bağcıklar için üç veya daha fazla delik seti olduğu sürece birçok bağcıklı ayakkabıda bunu ayarlayabilirsiniz.
Genel olarak en uzun parmağınız ile ayakkabının ucu arasında yaklaşık yarım cm boşluk olmalıdır. Eğer bunyon veya pençe parmağınız varsa, tüm ayak parmaklarınız düz olsaydı ayakkabı ihtiyacınız olan uzunlukta olmalıdır. Bu, ayakkabının genişliğine ve ayağın esnekliğine göre doğru oturmasını sağlamaya yardımcı olur.

Son olarak, satın almadan önce herhangi bir çift ayakkabıyı deneyin. Bir marka ayakkabıda doğru bedeninizi bilseniz bile, farklı bir markada, hatta aynı markanın farklı bir modelinde bu aynı olmayabilir. Ayaklarınız aynı boy ve genişlikte olmayabileceği için her iki ayakkabıyı da deneyin.

Hala doğru uyumu bulmakta sorun yaşıyorsanız, ayak hastalıkları uzmanı adı verilen bir ayak doktoru yardımcı olabilir.

Romatoid Artrit için Esnek Kalın

Bazı araştırmalar, romatoid artrite bağlı ayak veya diz ağrınız varsa ayakkabı esnekliğinin önemli olduğunu göstermektedir.
Neredeyse çıplak ayakmış gibi hissettiren düz, esnek bir yürüyüş ayakkabısı, birçok RA semptomu için stabilite ayakkabısı olarak adlandırılan ayakkabılardan daha iyi olabilir. Bu ayakkabılar, birçok spor ayakkabısı gibi, daha fazla yastıklama ve destek sunar.

Sizin için neyin doğru olduğunu görmek için farklı stilleri denemeniz gerekebilir veya kendi semptomlarınıza ve sağlık geçmişinize göre doktorunuzdan veya ayak hastalıkları uzmanınızdan tavsiye isteyin.

Düşük Topuklu Kalın

Doktorların hemfikir olduğu bir şey de, özellikle artritiniz varsa, yüksek topuklu ayakkabıların ayaklarınızı zorladığıdır.
Yüksek bir topuk, ayağınıza yedi kat daha fazla baskı uygular ve acı çeken sadece ayaklarınız değil. Yüksek topuklu ayakkabılar ayrıca dizlerinize, sırtınıza, kalçalarınıza ve artritten yaygın olarak etkilenen diğer bölgelere baskı yapar. Ayak deformitelerine yol açabilecek sivri uçlu ayakkabılardan kaçının.

İlgili Yazılar