Genel

Sarımsak Tansiyonu Düşürür mü?

sarımsak

Sarımsak hipertansiyona yardımcı olabilir, ancak takviyelere fazla güvenmeyin ve bunun yerine yemeğinizde sarımsağın tadını çıkarın.

Binlerce yıldır Allium sativum olarak da bilinen sarımsağa birçok tıbbi özellikler atfettik. Kutsal kitaplarda sarımsaktan bahsedildi. Bütün kültürlerde mutfağın vazgeçilmezi. İnsanlık tarihi boyunca bitki benzeri sebzelere referanslar bulabilirsiniz. Tüberkülozdan yılan ısırıklarına kadar her şeyi tedavi etmek için kullanılmıştır. Aslında sarımsak, bazı antik kültürler için o kadar önemliydi ki, arkeologlar Mısır piramitlerinde soğanlarını keşfettiler.

Atalarımız biraz fazla hevesli olabilirler, ancak bitkiye değer vermekte haksız değillerdi.

Sarımsağın antiinflamatuar, antioksidan ve antibiyotik özellikleri vardır. Çalışmalar, bağışıklık sisteminizi güçlendireceğini gösteriyor.

Bu küçük bitkinin sunabileceği çok şey var. Peki kan basıncınızı da düşürmesi mümkün mü?

Sarımsağın tansiyona etkisi nedir?

Sarımsağın kan basıncınızı düşürebileceğini gösteren bazı kanıtlar var. Ancak kardiyologlara göre bu etki hala oldukça sınırlı.

Sarımsağın kan basıncını düşürdüğünü iddia edenler bile, hala anlamadığımız çok şey olduğunu hemen fark ediyorlar. Örneğin, yakın zamanda yapılan bir gözden geçirme çalışması, B12 vitamini düzeylerinin sarımsağın kan basıncını düşürmedeki etkinliğini etkileyebileceğini göstermiştir. Ancak yediklerimiz kişisel ve spesifiktir. Bu, bilim adamlarının, özellikle yüksek tansiyon gibi karmaşık bir tıbbi durum üzerinde, tek bir yiyeceğin etkisini belirlemesini zorlaştırıyor. Sonuç olarak, sarımsak ve hipertansiyon arasındaki ilişki üzerine yapılan birçok çalışmaların çoğu kötü bir şekilde tasarlanmıştır.

Sarımsak gerçekten tansiyonu düşürüyorsa, nasıl olduğundan hâlâ tam olarak emin değiliz . En iyi tahminimiz, alyuvarlarımızın sarımsaktaki sülfüre yanıt vererek nitrik oksit (NO) ve hidrojen sülfit (H2S ) gazları oluşturduğudur. Bu bileşikler kan damarlarımızı rahatlatır ve genişletir.

Vücuda Ne kadar sarımsak alınmalı?

Uzmanlar sarımsağı pişirmeyi tavsiye ediyor. “sarımsağın en büyük değerlerinden biri, kanıta dayalı bir diyet olan – DASH diyetini daha lezzetli hale getirmesidir .” Sodyum alımını azaltmak veya daha fazla sebze yemek gibi kalp sağlığına uygun seçimler yapmaya çalışıyorsanız, sarımsak gizli silahınız olabilmekte.

Gizli bir silah olsa da sihirli değnek değil.

Hipertansiyon (yüksek tansiyon) karmaşıktır. Kan basıncını düşürme söz konusu olduğunda, diyet denklemin sadece bir parçasıdır. Doktorların önerebileceği diğer yaşam tarzı değişikliklerinden bazıları şunlardır:

  • Sigarayı bırakmak.
  • Daha az içmek.
  • Düzenli egzersiz yapmak.
  • İyi bir gece uykusu çekmek.
  • Stresi azaltmak.
  • Kilo vermek.

Sarımsak, yemeğinizi tatlandırmak için harikadır, ancak hayatınızı nasıl yaşadığınızı değiştiremez.

Nadir olmakla birlikte, bazı insanların sarımsağa alerjisi vardır. Bu, doktorunuzla konuşana kadar herhangi bir biçimde konsantre sarımsaktan kaçınmanız için başka bir nedendir.
Sarımsak takviyesini destekleyecek yeterli kanıt yoktur, ancak sarımsağın tehlikeli olduğunu öne sürmek için de yeterli kanıt yoktur.

Sarımsak ilacın yerini alabilir mi?

Tüm öğünlerinizde sarımsaktan keyif alıyor olsanız bile, reçeteli ilaçlarınızdan vazgeçmeyin. Tansiyon ilacı yerine sarımsak kullanabileceğinizi gösteren hiçbir kanıt yok. Olsa bile, doktorların bu ilaçları tek başlarına yazmadıklarını hatırlamak önemlidir.

Diyet ve yaşam tarzı değişiklikleri önemlidir. Hipertansiyon kontrolünü %70 yaşam tarzı ve %30 ilaç tedavisi olarak tanımlıyorlar. Yine de, bu %30 da önemlidir, özellikle de kan basıncımızı etkileyen genetik ve belirli çevresel koşullar gibi faktörleri kontrol edemediğimiz için.

Bu yüzden kan basıncını düşürmek için sadece sarımsağa güvenmemek gerekiyor!

İlgili Yazılar