Genel

Kalp Atış Hızınız Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Kalp Atış Hızı Ankara

Kalp atış hızınız veya nabzınız, kalbinizin bir dakikadaki atış sayısıdır. Herkesinki farklıdır ve yaşlandıkça değişir. Kalp atış hızınızı ve sizin için neyin sağlıklı olduğunu anlamak, kendinize bakmanın önemli bir parçasıdır.

Dinlenme Kalp Hızınız

Bu, aktif olmadığınızda ve kalbinizin vücudunuza kan pompalamak için çok çalışmak zorunda olmadığı zamanlarda kalbinizin bir dakikadaki atış sayısıdır.

Sağlıklı Dinlenme Nabzı

Sağlıklı yetişkinlerde dakikada 60 ila 100 atış arasında bir dinlenme kalp atış hızına sahip olmalıdır. Genel olarak, fiziksel olarak ne kadar zinde olursanız, kalp hızınız o kadar düşük olur. Sporcular 40’lı yaşlarda normal bir dinlenme kalp atış hızına sahip olabilirler. Sağlıklı olan, kalbinizin kan dolaşımı için çok çalışmak zorunda olmadığının bir işaretidir.

Nasıl Kontrol Edilir

İlk iki parmağınızı bileğinizin iç kısmına, dirseğinizin iç kısmına, boynunuzun yan tarafına veya ayağınızın üst kısmına koyarak kalp hızınızı hissedebilirsiniz. Bulduğunuzda, 15 saniyede kaç vuruş hissettiğinizi sayın ve bu sayıyı 4 ile çarpın.

Kalp Atış Hızını Düşürmek

Bu sadece rahatlamak kadar kolay olur. Oturun, bir bardak su için veya sadece birkaç derin nefes alın. Günde en az 30 dakika egzersiz yapmak, daha sağlıklı beslenmek uygun olacaktır. Ayrıca kilonuzu izlemek ve alkol, kafein ve sigarayı azaltmak gibi daha sağlıklı bir yaşam tarzı da yardımcı olmakta. Bu yeterli değilse meditasyon veya farkındalık gibi stresle daha iyi başa çıkmanın yollarını bulmaya çalışın.

Aritmi: Kalp Atış Hızınızla İlgili Bir Sorun

Kalbinizin atış ritmi bozulduğu zaman buna aritmi denir. Dört ana tip vardır:

  • Taşikardi: Kalbiniz çok hızlı attığında, genellikle dakikada 100 atıştan fazla
  • Bradikardi: Kalbiniz çok yavaş, dakikada 60 atışın altında attığında (sporcu değilseniz)
  • Supraventriküler aritmi: Kalbinizin üst odacıklarında başlayan bir aritmi
  • Ventriküler aritmi: Kalbinizin alt odacıklarında başlayan bir aritmi

Yüksek Kalp Atış Hızı (Taşikardi)

Dakikada 100 atıştan daha yüksek bir dinlenme kalp hızı en sık çocuklarda görülmektedir. Ayrıca kadınlarda daha sık görülmektedir. Hızlı kalp atışının birincil nedenleri arasında stres, sigara içmek veya çok fazla alkol, kahve veya diğer kafeinli içecekler içmek yer alır.

Düşük Kalp Atış Hızı (Bradikardi)

Dakikada 60 vuruştan daha düşük bir kalp atış hızına bir enfeksiyon, tiroid bezinizdeki bir sorun (hipotiroidizm), kanınızdaki kimyasal bir dengesizlik, uyurken solunum sorunları (obstrüktif uyku apnesi) veya lupus gibi enflamatuar hastalıklar neden olabilir. Ayrıca kalbinizin siz doğmadan önce nasıl geliştiği ile ilgili bir sorundan da kaynaklanır.

İlgili Yazılar