Genel

Romatoid Artrit ve Kahve

Romatoid Artrit ve Kahve

Romatoid artrit (RA) varsa, değiştirmeniz gereken alışkanlıklarınız var mı?

Kahveyi sever misin?

Günde iki ya da üç bardağı kolaylıkla bir kenara mı atıyorsunuz? Yalnız değilsin. Amerikalılar günde ortalama üç fincandan biraz fazla içiyor. Ancak romatoid artritiniz (RA) varsa, bu değiştirmeniz gereken bir alışkanlık mı? Çalışmalar karışık mesajlar gösteriyor. Bazı araştırmalar kahvenin RA’nızı daha da kötüleştirebileceğini öne sürerken diğerleri bir bağlantı göremiyor. Uzmanların söylediklerine bir bakalım.

Kahve ve Romatoid Artrit Arasındaki Bağlantı

Kahve, enerji seviyenizi artıran ve uyanık hissetmenizi sağlayan bir uyarıcı olan kafein içerir. Bazı çalışmalar çok fazla kafein almanın zararsız olabileceğini ve hatta belirli koşullar için yararlı olabileceğini söylese de RA için durum böyle olmayabilir.

Kahve ve çayın RA üzerindeki etkilerini inceleyen geniş ölçekli bir çalışma, çok fazla kahve içmenin daha yüksek RA gelişme riski ile ilişkili olduğunu buldu. Ancak kahve bağlantısı seronegatif RA’da değil, seropozitif RA’da bulundu. Bu ne anlama gelir?

Basitçe söylemek gerekirse, RA belirtileriniz varsa doktorunuz hangi tip RA’ya sahip olduğunuzu görmek için kan testleri isteyecektir. Bu, iki tip proteinin varlığına dayanmaktadır: romatoid faktör (RF) veya anti-siklik sitrulinlenmiş peptitler (anti-CCP’ler). Kan testiniz her ikisi için de pozitif çıkarsa, seropozitif RA olarak kabul edilir. Seropozitif RA’lı olanlar daha şiddetli bir RA formuna sahip olma eğilimindedir.

Ancak RA ile kahve arasındaki bağlantıyı test etmek için yapılan beş ayrı çalışmanın yakın zamanda gözden geçirilmesi farklı bir şey buldu. Araştırmacılara göre, günde içilen her ilave fincan kafeinsiz kahve, RA riskinizi yüzde 11 artırıyor. Bunun Kafeinsizleştirme işlemiyle ilgili olabileceğini söylüyorlar.

Kahveden kafeini uzaklaştırmak için birçok endüstriyel kimyasal kullanılmaktadır. Bu kimyasalların az miktarda alınması bile lupus ve RA gibi bağ dokusu bozuklukları riskinizi artırabilir.

Öte yandan çayın RA’lı kişiler için faydalı olduğu bulundu. Çayın antioksidan özelliklerinin iltihabı azalttığı bulunmuştur. Ancak her çay türü bu etkiye sahip değildir. Siyah çay iltihaplanmaya pek etki etmedi, ancak yeşil çay içmek RA riskinizi %35 oranında azalttı. Bu bağlantıyı gerçekten kanıtlamak için daha fazla çalışmaya ihtiyaç vardır.

Kahve ve Romatoid Artrit İlaçları

Kafein bir ilaç türüdür ve RA’yı yönetmek için alabileceğiniz bazı reçeteli ilaçların etkileriyle etkileşime girebilir veya bunların etkilerini kötüleştirebilir.

Prednizon gibi düşük doz steroidler RA için yaygın bir reçetedir. Prednizon bir uyarıcı olmasa da, kendinizi gergin ve ekstra uyanık hissetmenize neden olabilir. Bunu kafeinle birleştirmek sizi hiperaktif hale getirebilir ve uyku kalitenizi etkileyebilir.

RA için yaygın olarak kullanılan diğer bir ilaç metotreksattır. Aşağıdakiler de dahil olmak üzere bazı yaygın yan etkileri vardır:

 • Huzursuzluk
 • Sinirlilik
 • Kusma
 • Mide bulantısı
 • Karın ağrısı

Araştırmaya göre kahve ve bitter çikolatada bulunan kafein bu yan etkilerin bir kısmını hafifletmeye yardımcı olabilir. Bir çalışmada uzmanlar, kafeinin katılımcıların %55’inde ciddi yan etkileri hafifletmeye yardımcı olabileceğini buldu. Yaklaşık %13’ü kısmi rahatlama bildirdi.

Kafein ayrıca baş ağrısını veya ağrıyı hafifletmek için çeşitli ağrı kesicilerde de bulunur. Ancak RA’da yaygın bir sorun olan inflamasyonu artırır. Prednizon veya başka tür bir steroid kullanıyorsanız veya reçetesiz ağrı kesici ilaç almayı planlıyorsanız, kahve rutininizi değiştirmeniz gerekip gerekmediğini doktorunuza sorun.

Çoğu çalışma, kahve içmek ile RA’nın gelişmesi veya kötüleşmesi arasında anlamlı bir risk bulamamıştır. Güne onsuz başlayamıyorsanız bu iyi bir haber. Kafeinde bulunan antiinflamatuar bileşikler RA semptomlarınıza bile yardımcı olabilir. Fakat bu konu üzerinde daha fazla araştırma yapılması gerekmektedir.

FDA, sağlıklı yetişkinler için yaklaşık 400 miligram kafeinin güvenli olduğunu düşünüyor. Bu, günde yaklaşık dört fincan demlenmiş kahve demektir. Ancak hamileyseniz bunu günde 200 miligramla sınırlandırmalısınız. Her gün ne kadar kafein aldığınıza dikkat edin.

Kafein, yiyebileceğiniz veya içebileceğiniz birçok şeyde bulunur; örneğin:

 • Kahve
 • Çay
 • Gazlı içecekler
 • Çikolata
 • Enerji içecekleri
 • Takviyeler

Bu ürünlerin çoğu, iltihaplanmayı daha da kötüleştirebilecek miktarda şeker içerir. Kafeinli içecekleri sık sık içmeyi planlıyorsanız, bunlara eklediğiniz şeker miktarını azaltmayı deneyin. Orta ila şiddetli RA’nız varsa, ne önerdiklerini öğrenmek için doktorunuza danışın.

İlgili Yazılar