Ankilozan Spondilit

Ankilozan Spondilit Nasıl Kurtulurum?

Ankilozan Spondilit Tedavisi Ankara

Bu yazımızda, Ankilozan Spondilit Nasıl Kurtulurum (AS) hastalığının ne olduğu, nerelerde ağrılara sebep olduğu, tehlikeli olup olmadığı ve iyileşip iyileşmediği hakkında bilgilendirmelere yer vereceğiz.

Ankilozan Spondilit Nasıl Kurtulurum?

Kesin bir tedavisi bulunmayan hastalığın, öncelikle iyi anlamak gerekmektedir. Özellikle hastaların tedavi yöntemleri ile birlikte hastalık hakkında bilgi sahibi olmaları önemlidir. Burada bahsedilen hastalığın tedavi yöntemlerinin amacı, enflamasyon yani iltihaplanma sürecinin en aza indirilmesinin hedeflenmesidir. Bu sayede hastalığın etkilerinin, ağrılarının azaltılması ve hastalığa maruz kalmış kişilerin hareket kabiliyetinin artırılarak yaşam kalitelerinin artırılması sağlanmaktadır.

Ankilozan Spondilit Hastalığı Nedir?

Hastalığın öncelikle iyi tanımamız gerekmektedir. Bu hastalık aynı zamanda kamburluk olarakta bilinmektedir. Hastalığa maruz kalan kişinin omurgasında yer alan kemiklerin birbirleriyle kaynaşması sonrasında ortaya çıkmaktadır. Bu kaynaşma inflamatuvar hastalığa neden olmaktadır.

Omurgada ortaya çıkan bu durum sonucunda omurga yapısı esnekliğini kaybederek sert bir yapı halini almaktadır. Sonuç olarak bu hastalık, hareket kısıtlılığı nedeniyle hayat kalitesinde belirgin bir şekilde olumsuz olarak etkilemektedir.

Ankilozan Spondilit Nerelerde Ağrı Yapar?

AS hastalığı ile birlikte diz, kalça, el, ayak, omuz ve hatta göğüs kafesinde ödem ve ağrılar oluşabilmektedir. Ankilozan Spondilit Hastalığının ilerlemesi sonrasında ise omurların birbiriyle kaynaşması kemik yapılarında ağrılara ve sertliklere neden olacaktır. Bu ağrı ve sertlikler ise kişide hareket kısıtlılığına ve omurga yapısının öne doğru eğilmesine sebep olabilecektir.

Sadece eklemleri etkilemeyen Ankilozan Spondilit hastalığı aynı zamanda kaslarda tutulmalar, gözlerde ağrı ve kızarıklıklar, bağırsaklarda iltihaplanmalar ve böbreklerde rahatsızlıklara da sebep olabilir. Bu rahatsızlıkların ve ağrıların şiddeti zamanla daha da artabilir. Şikayetlere yönelik şiddetinin artması hastalarda yaşam tarzına ve fiziksel durumuna göre değişiklik gösterebilmektedir.

Ankilozan Spondilit Tehlikeli Mi?

tedaviye başlanmaması ağrıların şiddetinin artması ve yorgunluk-halsizlik durumlarını ortaya çıkartacaktır. Bu durum ilerleyen dönemlerde çekilmesi zor kısır bir döngüye girecektir. Ayrıca postür yapısında bozukluğa sebebiyet verir. Bu hastalık kilo kaybının yaşanmasına, iştahsızlığa ve ateş gibi birçok duruma sebep olur.

Vücutta hastalığa bağlı olan bazı durumlar gelişir. En sık görülen bu durumlar ağrıyla birlikte ortaya çıkabilen üveit, gözlerde ağrı ve kızarıklık, nefes alıp vermede güçlükler ve şiddetli iltihaplanma sonrasında kalp rahatsızlıklarına sebep olabilir.

AS İyileşir Mi?

Yazımızın başında da belirttiğimiz gibi hastalığınkesin bir tedavisi bulunmamaktadır. Ancak belirtileri azaltmak ve hastalığın ilerlemesini yavaşlatmak amacıyla bazı tedavi protokolleri mevcuttur. Bu hastalığa maruz kalma süresi, hastalığın seviyesi ve diğer birçok faktöre göre değişiklik göstermektedir. Kliniğimizde uygulanan bu protokoller sayesinde, enflamatuvar hastalıklara sahip olan bireylerin yaşam kaliteleri artırılarak hastalığı yenmeleri hedeflenmektedir.

İlgili Yazılar