Genel

Yaz Ayları Cildimiz için Ne Yapalım?

Yaz Ayları ve Dikkat Edilmesi Gerekenler

Zehirli Bitkiler, Deniz Canlıları ve Böceklere Dikkat

Yaz ayları dışarıda daha fazla zaman geçirir ve doğayla haşir neşir oluruz. Yazlar tatil ve dinlenme zamanlarıdır da. Bu güzel anları küçük kazalarla kötü anlara dönüştürmemek için daha dikkatli olmalıyız.

Kısa bir dağ yürüyüşü veya ılık deniz suyunda yüzmeyi düşünün. Orman veya patika birçok bitkiyle böcekle temas anlamına gelir. Hangi bitkilerden kaçınmanız gerektiğini öğrenin, onları çokça zaman geçirdiğiniz yerlerden uzaklaştırın ve kaşınmaya neden olan bitkilerin olduğu bir yerde olacağınızı biliyorsanız koruyucu giysiler giyin.

Sivrisinekler, keneler gibi ısıran ve sokan böcekler, yalnızca saldırdıklarında kaşıntılı bir yumruya neden olur. Ancak bazen reaksiyon daha şiddetli ve yaygın olabilir. Şişlik, hızlı kalp atışı, düşük kan basıncı ve nefes almada zorluk yaşayabilirsiniz. Dışarı çıktığınızda böcekleri çeken parlak renklerden ve parfümlerden uzak durun.

Denizanası dokunaçları zehir içerir. Acı verici olabilir veya bazen yaşamı tehdit edebilir. Genellikle birine dokunduğunuzda, yüzdüğünüzde veya aralarında yürüdüğünüzde kazara olur. Hemen tıbbi yardım alamıyorsanız, denizanası iğnelerini çıkarın ve yarayı sıcak, temiz suya batırın.

El Dezenfektanı Aşırı Kullanmayın

COVID-19 tecrübesinden sonra daha sık el dezenfektanı kullanır olduk. Ancak çok fazla kullanırsanız elleriniz çatlayabilir ve kuruyabilir. En iyisi su ve gerekirse sabun.

Yaz Ayları ve Güneş Alerjisi

Güneş hassas tenlere zarar verebilir. Bağışıklık sisteminiz bu saldırıyı hissedebilir ve yanıt verebilir, bu da kurdeşen veya kaşıntılı bir döküntüye neden olabilir. Belirli ilaçları kullanıyorsanız veya ailenizdeki insanlar güneşe duyarlıysa, güneş alerjisine daha yatkınsınızdır, bu nedenle bu gruplardaysanız cilt bakımınıza ekstra özen gösterin.

Yaz Ayları İsilik ve Pişikler

Dikenli ısı olarak da adlandırılan bu durum, terin gözeneklerinize hapsolmasından kaynaklanır. Bol, nefes alabilen giysiler giyerek ve cildinizi mümkün olduğunca kuru ve serin tutarak bu kaşıntılı, küçük şişlikleri önleyebilirsiniz.

Yaz Ayları ve Derideki Lekeler

Yüzünüzdeki kahverengi cilt lekelerine yatkınsanız, yaz güneşi onları tüm gücüyle ortaya çıkarabilir.  Bir şapka ve gözlük takın ve mümkün olduğunca gölgede kalın. Cildinizi tahriş edebilecek ve lekeleri daha da kötüleştirebilecek ağda veya cilt ürünlerinden kaçının.

Havai Fişek Yanıkları

Olmaz olmaz demeyin. Her yıl yaklaşık binlerce kişi havai fişeklerle ilgili yaralanmalar nedeniyle acil servise gidiyor.  Yanma hissi geçene kadar yanık bölgesine hemen soğuk su gezdirin.  Eller, ayaklar, yüz, cinsel organlar ve büyük eklemlerdeki daha büyük yanıklar genellikle acil servise gitmeniz gerektiği anlamına gelir.

Güneşte Kavrulmayın

Güneş yanığı, cilt kanseri ihtimalini artırır.  Geniş kenarlı şapkalar, güneş gözlükleri, kolluklar ve uzun pantolonlar güneşin teninize ulaşmasını engelleyebilir.

Sıhhat dolu bir tatil temennisiyle, sağlıkla kalın.

İlgili Yazılar