Ankilozan Spondilit, Romatizma Tedavisi

Artrit Enflamasyonu ve İlaç Kullanımı

Artrit Diz Ankara Enflamatuvar

Artrit ve diz kireçlenmesi için yeni bir araştırma… Bu araştırmaya göre uzun süreli iltihap önleyici ilaçların kullanılması, durumu daha da kötüleştirmekte!

Çalışma, ibuprofen ve naproksen gibi steroid olmayan iltihap önleyici ilaçların (NSAID’ler) kullanımına baktı. Çalışmaya göre, 4 yıl boyunca MR kullanarak izlenen diz artrit türü incelenmekte.

Baş yazar Johanna Luitjens, “NSAID‘lerin anti-inflamatuar işlevleri için kullanımı, son yıllarda osteoartritli hastalarda sıklıkla yayılmıştır. Üstelik eklem iltihabı üzerinde olumlu bir etkisi gösterilemediğinden yeniden gözden geçirilmelidir” dedi.

Artrit için NSAID Kullanımı

Araştırma, Kuzey Amerika Radyoloji Derneği’nin yaklaşan yıllık toplantısında sunulmakta. Çalışma, diz artriti için NSAID alan 277 hastayı kontrol grubundaki 793 hastayla karşılaştırdı. Haber bültenine göre, ilacı kullananlar NSAID kullanmaktan hiçbir fayda görmedi ve iltihaplanmaları 4 yıllık çalışmanın sonunda kötüleşti.

Luitjens, “Bu büyük katılımcı grubunda, iltihabı azaltmada veya diz ekleminin osteoartritinin ilerlemesini yavaşlatmada NSAID’lerden hiçbir koruyucu mekanizma olmadığını gösterebildik” dedi.

Eklem Kıkırdağının Aşınması

32,5 milyon ABD’li yetişkinin tıbbi olarak osteoartrit olarak adlandırılan artriti olduğu bilinmekte. Ayrıca Mayo Clinic, genellikle elleri, dizleri, kalçaları ve omurgayı, bu eklemlerdeki kemiklerin uçlarını yastıklayan kıkırdağı kalıcı olarak aşındırarak etkilediğini söylüyor.

Sonuç olarak NSAID’leri alan hastalarda, kontrol grubuna kıyasla çalışmanın başında daha kötü artrit vardı. Luitjens, NSAID’leri alanlarla ilgili şunu ifade etti: “modelimizde fiziksel aktiviteye rağmen sinovitin kötüleşmesine yol açabilecek ağrı kesici nedeniyle fiziksel olarak daha aktif olabileceğini” söyledi.

İlgili Yazılar