Genel

Yaşlanma Karşıtı En İyi 14 Vitamin ve Takviye

Yaşlanma karşıtı vitamin ve mineral takviyelerinin isimlerini çokça duymuşsunuzdur. En iyi takviye edici gıda hangisi veya en iyi yaşlanma karşıtı vitamin takviyesi nedir gibi soruları Google aramalarında görürsünüz.

Genç Kalma Yöntemleri ve Takviyeler!

Hayatın kaçınılmaz bir parçası olan yaşlanmaya rağmen çoğu kişi genç kalmak için bir çok yöntem ve arayış içerisindedir.

Yaşlanma Durdurulamaz, Ancak Yavaşlatılabilmektedir!

Kendinizi yaşlanmaktan alıkoyamazsınız. Ancak belirli yaşlanma süreçlerini yavaşlatmak ve yaşa bağlı hastalık riskinizi azaltmak için diyet ve yaşam tarzı değişiklikleri yapabilirsiniz. Bu nedenle, bu yazıda “anti-aging” yerine “sağlıklı yaşlanmayı desteklemek” gibi terimler kullanıldığını göreceksiniz.

yaslanma karsiti - kolajen - dr- ceyhun - nuri

Yaşlanmayı durduramayız, ancak yavaşlatabiliriz. Detaylar, yaşlanma karşıtı vitamin ve takviye yazımızda.

Serbest radikal olarak ifade edilen reaktif moleküllerin yaşlanmanın başlıca nedeni olduğu bilinmektedir. Hücrelerin bölünmesinde rol alan kromozomların uçlarında telomerler bulunur.

Yoğun bir diyet uygulamak, düzenli egzersiz yapmak ile sigara ve alkol tüketiminden kaçınmak, sağlıklı yaşlanmayı desteklemenin ve yaşlanmanın vücudunuz üzerindeki etkilerini yavaşlatmanın en iyi yolları arasındadır.

Bilim adamları her geçen gün yaşlanma süreçlerini yavaşlatabilecek ve yaşa bağlı hastalıkları önlemeye yardımcı olabilecek çok sayıda madde keşfetmektedirler.

İşte yaşlanmanın etkilerini yavaşlatmaya yardımcı olabilecek keşfedilen 14 takviye edici madde…

 1. Kurkumin

Zerdeçalda bulunan ana bileşik kurkuminin, antioksidan etkileri ile hücreleri koruyucu özellikleri olduğu görülmektedir.

Araştırmalar, kurkuminin hücresel yaşlanmayı geciktirmeye ve uzun ömürlülüğü desteklemeye yardımcı olan belirli proteinleri aktive ettiğini göstermektedir.

 1. Epikateşin (EGCG) 

EGCG’ler, polifenol bileşiğidir. Bazı kanser türleri ve kalp hastalığı riskinin azalması dahil olmak üzere yararları bulunmaktadır.

Yeşil çay alımı ile yaşlanan cilde karşı koruma ve ultraviyole (UV) ışınların neden olduğu hiperpigmentasyonun azalması arasında bir ilişki olabilmektedir.

Ek olarak bazı kaynaklarda, günlük yeşil çay alımının sinir hücrelerini aktive ederek ve stresi azaltarak beyin yaşlanmasını baskılayabileceği ifade edilmektedir.

Yeşil çay içerek veya konsantre yeşil çay özü takviyeleri alarak EGCG’yi diyetinize alabilirsiniz.

 1. Kolajen Yaşlanma Karşıtı

Yaşlandıkça, cilt yapısını korumaya yardımcı olan bir protein olan kolajen üretimi yavaşlar ve kırışıklıklar gibi yaşlanma belirtilerinin hızlanmasına yol açar.

Örneğin, 72 kadın üzerinde yapılan 12 haftalık bir çalışma, günde 2,5 gram kolajen ve biotin de dahil olmak üzere diğer bazı bileşenler içeren bir takviye almanın cilt nemini, pürüzlülüğünü ve elastikiyetini önemli ölçüde iyileştirdiğini göstermiştir.

Diğer insan çalışmaları, kolajen takviyelerinin cilt elastikiyetini iyileştirebileceğini, kırışıklıkları azaltabileceğini, cilt nemini artırabileceğini ve tırnak büyümesini iyileştirebileceğini göstermektedir.

Bu sonuçlar umut verici olsa da, bu çalışmaların çoğu, çalışma sonuçlarını etkileyebilecek kolajen ürünleri üreten şirketler tarafından finanse edilmektedir.

Yaşlanma Karşıtı Vitamin ve Mineraller

Tozlar ve kapsüller dahil olmak üzere birçok kolajen takviyesi mevcuttur.

 1. CoQ10

Koenzim Q10 (CoQ10), vücudunuzun ürettiği bir antioksidandır.

Araştırmalar, yaşlandıkça CoQ10 seviyelerinin düştüğünü gösteriyor. Bununla birlikte takviyenin yaşlı bireylerde sağlığın belirli yönlerini iyileştirdiği gösterilmiştir.

Örneğin, 443 yaşlı yetişkin üzerinde yapılan 4 yıllık bir çalışma, CoQ10 ve selenyum takviyesinin genel yaşam kalitesini iyileştirdiğini, hastaneye başvuruları azalttığını ve fiziksel – zihinsel bozulmayı yavaşlattığını göstermiştir.

CoQ10 takviyeleri, yaşlanma sürecini ve yaşa bağlı hastalıkların başlangıcını hızlandıran serbest radikallerin birikmesiyle karakterize bir durum olan oksidatif stresi azaltarak çalışabilir.

Ek olarak, CoQ10 takviyeleri, atardamarlarınızdaki sertliği azaltarak, kan basıncını düşürmektedir. Dolayısıyla kalp sağlığına fayda sağlayabilmektedir.

 1. Nikotinamid Ribozit ve Nikotinamid Mononükleotit

Nikotinamid ribozit (NR) ve nikotinamid mononükleotit (NMN), nikotinamid adenin dinükleotit (NAD+) bileşiğinin öncüleridir.

NAD+ vücudunuzdaki her hücrede bulunur ve enerji metabolizması, DNA onarımı ve gen ekspresyonu dahil olmak üzere birçok kritik süreçte yer almaktadır.

Seviyeleri yaşla birlikte düşer. Bu düşüş, hızlandırılmış fiziksel düşüş ve Alzheimer gibi yaşa bağlı hastalıkların başlangıcı ile ilişkili olabilmektedir.

Ek olarak, araştırmalar, NAD+ öncülleri NMN ve NR’nin, NAD+ düzeylerini ve yaşa bağlı hücresel değişiklikleri düzeltmeye yardımcı olduğunu ileri sürmektedir.

Ortalama yaşı 75 olan 12 erkekte yapılan 21 günlük bir çalışma, günlük 1 gram NR takviyesinin iskelet kasındaki NAD+ düzeylerini artırdığını ve enflamatuvar protein düzeylerini azalttığını göstermiştir.

Hem farelerde hem de 45-60 yaşlarındaki az sayıda insanda yapılan 30 günlük bir çalışma gerçekleştirildi. Buna göre NMN takviyelerinin her grupta telomer uzunluğunu önemli ölçüde uzattığını buldu. Telomerlerin kısalması yaşlanma sürecinde merkezi rol oynamaktadır.

Bu sonuçlar umut verici olsa da, NR ve NMN hakkında daha fazla insan araştırmasına ihtiyaç bulunmaktadır.

 1. Krosin 

Krosin, Türk, Hint ve İspanyol mutfağında yaygın olarak kullanılmaktadır. Popüler, pahalı bir baharat çeşidi olan safranda bulunan sarı bir karotenoid pigmenttir.

İnsan ve hayvan çalışmaları, krosinin antikanser, anti-inflamatuar, anti-anksiyete, antidepresan ve antidiyabet etkileri dahil olmak üzere birçok yararının olduğunu göstermiştir. Ayrıca yaşa bağlı bilişsel gerilemeye karşı da koruma sağlayabilmektedir.

Krosin’in ayrıca iltihabı azaltarak ve UV ışığının neden olduğu hücresel hasara karşı kurur. İnsan cilt hücrelerinde yaşlanmayı önlemeye yardımcı olduğu gözlemlenmektedir.

Safran dünyanın en pahalı baharatı olduğu için konsantre safran takviyesi almak daha az maliyetli olabilmektedir.

 1. C vitamini Yaşlanma Karşıtı

C vitamini vücudunuzda güçlü bir antioksidan işlevi görerek hücreleri oksidatif hasardan korumaya yardımcı olur. Ayrıca bağışıklık fonksiyonunda, enflamasyonun düzenlenmesinde ve sağlıklı yaşlanma için gerekli olan diğer birçok süreçte önemli rol oynamaktadır.

Bu nedenle, sağlığı desteklemek ve yaşa bağlı koşullara karşı korunabilmek gerekmektedir. Bunun için c vitaminin optimal alımının sürdürülmesi gerekmektedir.

Örneğin, yaş ortalaması 60 olan 80 yetişkin üzerinde yapılan bir çalışmada, kanda C vitamini düzeyi yüksek olanlar dikkat, odaklanma, hafıza, karar verme, hatırlama ve tanıma gibi görevlerde daha iyi performans gösterdiler.

C vitamini de cilt sağlığı için gereklidir. Takviye, cilt nemini iyileştirebilmektedir. Kolajen üretimini uyarabilmektedir. Güneşe maruz kalma nedeniyle kırışıklık oluşumuna ve erken yaşlanmaya karşı koruma sağlayabilmektedir.

Ayrıca bazı araştırmalar C vitamini takviyesinin yaşlı erişkinlerde bağışıklık fonksiyonunu iyileştirdiğini göstermektedir.

Aşağıdaki takviyeler de sağlıklı yaşlanmayı destekleyebilmektedir. Ancak, her biri üzerinde daha fazla insan araştırmasına ihtiyaç olduğu unutulmamalıdır.

 1. E Vitamini Yaşlanma Karşıtı

E vitamini, bağışıklık fonksiyonunda ve iltihaplanmanın düzenlenmesinde önemli rol oynar.

Bazı araştırmalar sonucunda, yaşlanma karşıtı, yaşlanma sürecinde sağlığı korumak için daha fazla bu vitamine ihtiyaç duyduğu görülmüştür.

 1. Yaşlanma Karşıtı Teanin

L-theanine, yeşil çay da dahil olmak üzere bazı çaylarda bulunan konsantre bir amino asittir.

Bazı araştırmalar, L-theanine takviyesinin yetişkinlerde beyin fonksiyonlarını iyileştirmeye yardımcı olabileceğini göstermiştir. Yaşa bağlı karaciğer fonksiyon bozukluğu, oksidatif stres ve iltihaplanmaya karşı koruma sağlayabileceğini gösteriyor.

 1. Rodiola (Altın Kök)

Bu şifalı bitki güçlü anti-inflamatuar özelliklere sahiptir. Ayrıca yaşlanma karşıtı olarak görülmektedir.

Birkaç hayvan çalışması, rhodiola’nın uzun ömürlülüğü artırmaya yardımcı olabileceğini göstermektedir. Bununla birlikte, daha fazla insan araştırmasına ihtiyaç vardır.

 1. Astragalus

Astragalus, geleneksel Çin tıbbında kullanılan stres azaltıcı bir bitkidir.

Oksidatif stresi azaltarak, bağışıklık fonksiyonunu destekleyerek, hücresel hasarı önleyerek ve telomer uzunluğunu korur. Bir enzim olan telomerazı aktive ederek yaşlanmayla mücadeleye yardımcı olabilmektedir.

 1. Fisetin

Fisetin, bir flavonoid bileşiktir. Fisetin, yaşlanan hücreleri öldürebilmektedir.

Kemirgen çalışmaları, dokulardaki yaşlanan hücrelerin sayısını azaltabileceğini göstermektedir. Ayrıca yaşam süresini uzatabileceğini ve beyin yaşlanmasına karşı koruma sağlayabileceğini düşündürmektedir.

 1. Resveratrol

Resveratrol, üzüm, çilek ve yer fıstığında bulunan ve sirtuin adı verilen belirli enzimleri aktive eder. Bu, uzun ömürlülüğü artırabilen bir polifenol antioksidandır.

Hayvan çalışmaları, bu bileşiğin yaşam süresini uzatabileceğini gösteriyor. Bu da resveratrolün yaşlanma karşıtı kullanılabileceği anlamına gelmektedir. Ancak insan araştırmasına ihtiyaç bulunmaktadır.

 1. Sülforafan Yaşlanma Karşıtı

Sulforaphane, güçlü anti-inflamatuar özelliklere sahip olduğu bilinen brokoli gibi turpgil sebzelerde konsantre bir kükürt bileşiğidir.

Son araştırmalar, sülforafanın yuvarlak solucanların ömrünü uzattığını ve farelerde yaşa bağlı kalp problemlerini önlediğini göstermektedir.

İlgili Yazılar