Genel

Sağlıklı Beslenme – Küresel Diyet 30 Yıldır İyileşmedi!

Küresel Diyet ve Kadın Sağlığı

Healthline sitesine göre küresel diyet, Alternatif Sağlıklı Beslenme Endeksi tarafından ölçüldüğü üzere, son 30 yılda yalnızca 1,5 puan iyileşti.

  • Bazı insan gruplarının, beslenme alışkanlıklarını takip etme olasılığı daha yüksekti.
  • Besleyici gıdalara satın alınabilirliği ve erişilebilirliği onaylamak için politika değişiklikleri yapılmalıdır.

1990’dan 2018’e kadar 185 ülkedeki yeme alışkanlıklarını incelemek için katılımcıları yaş grubuna, cinsiyete, eğitime ve şehirliliğe göre daha da gruplandırılmıştır. Zira, diyetleri öncelikle diyet kalitesini puanlayan Alternatif Beslenme Endeksi ile ölçtüler. Araştırmacılar, kötü beslenme kalitesinin dünya çapında hastalıkların önde gelen nedeni olduğuna dikkat çekiyor.

Küresel diyet neden fazla gelişmedi?

Alternatif Beslenme Endeksi, diyetleri en az sağlıklı diyet olan 0’dan en sağlıklı olan 100’e kadar derecelendirir.

sağlıklı beslenme ve sağlıksız beslenme

Diyet puanları, kırmızı veya işlenmiş et ve şekerli içecekler gibi daha az sağlıklı gıdalara kıyasla baklagiller, kabuklu yemişler, kepekli tahıllar, deniz ürünleri ve nişastalı olmayan sebzeler gibi daha sağlıklı öğelerin miktarına baktı.

Bölgesel ortalama puanlar Latin Amerika ve Karayipler’de 30.3’ten Güney Asya’da 45.7’ye kadar değişmekteydi.

Alternatif Sağlıklı Beslenme Endeksi

Tüm dünya için Alternatif Sağlıklı Beslenme Endeksi puanı 2018’de 40,3’tü. Yani ortalama küresel puan 1990’dan bu yana sadece 1,5 puan arttı.

ABD, 33 yaş altı ile en düşük puanlardan birine sahipti.

Kişiye sağlıklı beslenmesini söylemek entelektüel düzeyde mantıklıdır. Ancak yaşam boyu süren alışkanlıkları hesaba katmaz. Sonuçta çoğumuz için yemek yemek duygusaldır. Yemekle kutluyoruz, farklı yemekler sunarak sevgi ve özeni ifade ediyoruz.

Neden Belirli Grupların Daha Sağlıklı Bir Diyet Yeme Olasılığı Daha Yüksek?

Çalışma, belirli insan gruplarının daha sağlıklı bir diyet yeme olasılığının daha yüksek olduğunu buldu. Bununla birlikte bazı bölgelerde, yetişkinler çocuklardan önemli ölçüde daha yüksek puan aldı.

Araştırmaya göre, kadınların erkeklerden daha sağlıklı beslenme olasılığı daha yüksekti. Ayrıca 2020 araştırması, “Kadınların sağlıklı olarak beslenmeye daha belirgin bir güven duydukları, ve sıklıkla kendi beslenme davranışlarından dolayı hayal kırıklığı yaşadıklarını” ortaya çıktı.

Sağlıklı Beslenme Nasıl Teşvik Edilir?

En önemli politika değişikliği, gelirden bağımsız olarak herkese beslenme fırsatlarını sunmaktır. Özellikle teşvik etmek için politika değişikliklerine ihtiyaç var. Sonuç olarak bunlar besleyici okul öğle yemeklerine erişimi ve halk için sübvansiyonları içerir.

İlgili Yazılar