Genel

Kanser ve Kanserli Hücrelerle Savaşan Yiyecekler

Kanser ve Kanserli Hücreler

Hiçbir yiyecek tek başına kanser ve kanser hücrelerini önleyemez, ancak doğru yiyecek kombinasyonu sağlıklı yaşama yardımcı olur.

Kanser ve Kanserli Hücrelerle Savaşan Yiyecekler

Yaban mersini

Yaban mersinindeki güçlü antioksidanlar, başta kanser olmak üzere sağlığımızı desteklemede geniş bir değere sahip olur. Antioksidanlar, hücrelere zarar vermeden önce vücudu serbest radikallerden arındırarak kanserle savaşmaya yardımcı olur.

Çilek

Çilek ve ahududu, ellagik asit adı verilen bir fitokimyasala sahiptir. Bu güçlü antioksidan, kansere neden olan bazı maddeleri devre dışı bırakmak ve kanser hücrelerinin büyümesini yavaşlatmak da dahil olmak üzere, aynı anda birkaç şekilde kanserle savaşır.

Pişirme yöntemi

Pişirme Yöntemleri Önemlidir. Eti nasıl pişirdiğiniz, ne kadar büyük bir risk oluşturduğu konusunda bir fark oluşturur. Etleri çok yüksek sıcaklıklarda kızartmak, ızgara yapmak ve haşlamak kanser riskini artırabilecek kimyasalların oluşmasına neden olur. Pilav, buğulama veya buharda pişirme gibi diğer pişirme yöntemlerinin bu kimyasallardan daha az ürettiği görülüyor. Ve eti haşladığınızda bol miktarda sağlıklı sebze eklemeyi unutmayın.

Salata

Hardal yeşilliği, marul, lahana, hindiba, ıspanak ve pazı gibi koyu yeşil yapraklı sebzeler bol miktarda lif, folat ve karotenoid içerir. Bu besinler ağız, gırtlak, pankreas, akciğer, deri ve mide kanserine karşı korunmaya yardımcı olur.

Kanser ve Lahanagiller

Turpgillerden sebzeler arasında brokoli, karnabahar, lahana, Brüksel lahanası bulunur. Lahana ailesinin bu üyeleri, mükemmel bir tavada kızartma yapar ve bir salatayı gerçekten canlandırır. Ama en önemlisi, bu sebzelerdeki bileşenler vücudunuzun kolon, göğüs, akciğer ve serviks gibi kanserlere karşı savunmasına yardımcı olur.

Su

Su sadece susuzluğunuzu gidermekle kalmaz, sizi mesane kanserine karşı da korur. Düşük risk, mesanede potansiyel kansere neden olan ajanların su seyreltici konsantrasyonlarından kaynaklanır. Ayrıca, daha fazla sıvı içmek daha sık idrara çıkmanıza neden olur. Bu, ajanların mesane astarıyla temas halinde kaldığı süreyi azaltır.

Üzüm’ün Kanser Üzerine Etkisi

Üzüm ve üzüm suyu, özellikle mor ve kırmızı üzüm, resveratrol içerir. Resveratrol, güçlü antioksidan ve anti inflamatuar özelliklere sahiptir. Laboratuvar çalışmalarında hücrelerde kanser sürecini tetikleyebilecek türden hasarın önüne geçmiştir.

Çay

Kanıtlar hâlâ belirsiz olsa da çay, özellikle yeşil çay, güçlü bir kanser savaşçısı. Laboratuvar çalışmalarında yeşil çay kolon, karaciğer, meme ve prostat hücrelerinde kanser gelişimini yavaşlatmış veya engellemiştir.

Folik asit ve Kanser

Daha Folat Açısından Zengin Gıdalar… Kuşkonmaz, yumurta, fasulye, ay çekirdeği ve ıspanak veya marul gibi yeşil yapraklı sebzelerde de bulabilirsiniz. Folat almanın en iyi yolu bir haptan değil, yeterince meyve, sebze ve zenginleştirilmiş tahıl ürünleri yemektir. Hamile olan veya hamile kalma ihtimali olan kadınlar, belirli doğum kusurlarını önlemeye yardımcı olacak kadar folik asit aldıklarından emin olmak için takviye almalıdır.

Domates

Domateslere kırmızı rengini veren pigment olan likopen mi yoksa başka bir şey mi? Bu net değil. Ancak bazı çalışmalar, domates yemeyi prostat kanseri de dahil olmak üzere çeşitli türlerin riskinin azalmasıyla ilişkilendirmiştir. Araştırmalar ayrıca meyve suyu, sos veya salça gibi domates ürünlerinin kanserle savaşma potansiyelini artırdığını gösteriyor.

İlgili Yazılar