Genel

Kolajen içecekleri ve takviyeleri

Kolajen

Kolajen ürünleri cilt, tırnak ve saç için değerli midir?

Ünlüler ve reklamlar cilt, saç ve tırnaklar için kolajenin mucizevi faydalarını sunmakra. Etrafta kolajen içecekleri ve takviyelerini çevreleyen muazzam bir vızıltı var. Vücudumuzdaki kolajen bu dokular için çok önemli bir destek sağlamakta. Kolajen tüketmenin dolgun buklelere ve genç bir ışıltıya yol açabileceği akla yatkın görünüyor. Ama bilim ne diyor?

Kolajen Nedir?

Kolajen, dokularımızdaki önemli bir yapısal proteindir. Deride, saçta, tırnaklarda, tendonlarda, kıkırdakta ve kemiklerde bulunur. Kolajen, cildin elastikiyetini, hacmini ve nemini korumak için hyaluronik asit ve elastin gibi diğer maddelerle birlikte çalışır. Ayrıca cilt, saç ve tırnakları oluşturan keratin gibi proteinlerin oluşturulmasına yardımcı olur.

Vücudumuz, kemik suyu, et ve balık gibi protein açısından zengin veya kolajen açısından zengin gıdalardan elde edilen amino asitleri kullanarak doğal olarak kolajen üretir. Ancak yaşlanma, güneş hasarı, sigara ve alkol tüketiminin tümü kolajen üretimini azaltır.

Kolajen takviyeleri balık, sığır, domuz veya tavuk gibi birçok farklı kaynaktan kolajeni içerir. Tipik olarak, kolajenin kendisi ve keratin de dahil olmak üzere vücuttaki temel proteinleri oluşturmaya yardımcı olan kısa amino asit zincirleri olan peptitler içerirler.

Bilim, kolajen içecekleri ve takviyeleri hakkında ne diyor?

Cilt araştırmaları şunları içerir:

  1. International Journal of Dermatology’de yayınlanan ve toplam 1.125 katılımcının yer aldığı 19 çalışmanın gözden geçirilmesi ve analizi. Kolajen takviyeleri kullananlar, cildin sıkılığında, esnekliğinde ve nem içeriğinde bir iyileşme gördüler ve kırışıklıklar daha az fark edilir hale geldi. Bu umut verici görünüyor. Ancak bu cilt iyileştirmelerinin aslında kolajenden kaynaklanıp kaynaklanmadığı belli değil. Denemelerin çoğu, kolajenden daha fazlasını içeren ticari olarak temin edilebilen takviyeleri kullandı: ek bileşenler arasında vitaminler, mineraller, antioksidanlar, koenzim Q 10 , hyaluronik asit ve kondroitin sülfat vardı.
  2. Birkaç randomize, kontrollü çalışma, yüksek miktarlarda peptitler prolilhidroksiprolin ve hidroksiprolilglisin içeren kolajen takviyelerinin içilmesinin cilt nemini, elastikiyetini, kırışıklıkları ve pürüzlülüğü iyileştirebileceğini göstermektedir. Ancak ticari olarak temin edilebilen ürünlerin yararlı ve uzun vadede güvenli olup olmadığını öğrenmek için büyük, yüksek kaliteli çalışmalara ihtiyaç vardır.

Saç ve tırnakları güçlendirmek için kolajen kullanımını destekleyen neredeyse hiçbir bilimsel kanıt yoktur. Kırılgan tırnakları olan 25 kişiyle yapılan küçük bir 2017 araştırması. 24 hafta boyunca günde 2,5 gram kolajen almanın kırılganlığı ve tırnak büyümesini iyileştirdiğini buldu. Bununla birlikte, kolajen takviyeleri alan grupla karşılaştırmak için plasebo alan kontrol grubu yoktu.

İnsanlarda saç için kolajen takviyesinin faydalarını inceleyen herhangi bir çalışma olmamıştır.

Kolajen takviyeleri veya içecekleri denemeli misiniz?

Kolajen içecekleri tüketmenin cilt, saç veya tırnaklarda fark yaratacağına dair yeterli kanıt yok. Vücudumuz kolajeni tüm haliyle ememez. Kan dolaşımına girmek için, bağırsaktan emilebilmesi için peptidlere parçalanması gerekir.

Bu peptitler, cilt, saç ve tırnakların oluşmasına yardımcı olan keratin gibi proteinlere bölünebilir. Veya peptitler, kıkırdak, kemik, kaslar veya tendonlar gibi vücudun diğer kısımlarında biriken kolajen oluşturur. Şimdiye kadar, hiçbir insan çalışması, ağızdan aldığınız kolajenin cildinize, saçınıza veya tırnaklarınıza ulaşacağını açıkça kanıtlamadı.
Amacınız cilt dokusunu ve elastikiyetini iyileştirmek ve kırışıklıkları en aza indirmek. Bu nedenle güneşten korunmaya odaklanmanız ve topikal retinoidler kullanmanız daha iyi olur. Kapsamlı araştırmalar, bu önlemlerin etkili olduğunu zaten göstermiştir.

Kolajen takviyeleri veya içecekleri denemeyi seçerseniz, içerik listesini ve protein profilini gözden geçirin. Çok fazla katkı maddesi veya dolgu maddesi içeren takviyelerden kaçının. Yüksek miktarlarda prolilhidroksiprolin ve hidroksiprolilglisin içeren ürünler, kırışıklıkları azaltmada ve cildin nem içeriğini iyileştirmede daha iyidir.

Herhangi bir yeni takviyeye başlamadan önce doktorunuza danışın. Gut hastalığına eğilimli veya proteini sınırlamalarını gerektiren kişiler, kolajen takviyeleri veya içecekleri kullanmamalıdır.

Cilt ve saç sağlığı için oral kolajen takviyelerinin faydalarını değerlendiren geniş ölçekli araştırmalar mevcut değildir. Saçların incelmesi veya cansızlaşması konusunda endişeleriniz varsa, doktorunuzla veya bir dermatologla görüşün.

İlgili Yazılar