Genel

Meme Sağlığı ve Sağlıklı Bir Göğüs

meme sağlığı ankara

Meme Sağlığı ve Sağlıklı Bir Göğüs için En İyi Yiyeceklerisizler için derledik.

Meme Sağlığı Brokoli

Brokoli, karnabahar, lahana ve lahana gibi sebzeler, A ve C vitaminleri bakımından yüksektir. Bunlar, meme kanserini tetikleyebilen toksinleri ve kanserojenleri dengelemeye yardımcı olabilecek antioksidanlardır. Maksimum besin değerini elde etmek için bu sebzeleri soteleyin. Ve antioksidanlarınızı takviyeler yerine yiyeceklerden almaya çalışın. Bazı araştırmalar, antioksidan takviyelerinin meme kanseri tedavisi sırasında riskli olabileceğini düşündürmektedir.

Keten tohumu yağı değil

Keten tohumları, omega-3’leriyle bilinir, ancak göğüs sağlığı için iyidir çünkü diğer yiyeceklerden daha fazla lignan içermektedirler. Bunlar lif ve antioksidan fitoöstrojen içeren bitki bileşikleridir. Araştırmacılar, fitoöstrojenin östrojen reseptörlerini hedef aldığını ve böylece östrojenle uyarılan meme kanserinin oluşamayacağını düşünüyor. Keten tohumlarını (keten tohumu yağı değil) yoğurt, yulaf ezmesi, salatalar, çorbalar, tatlılar ve keklere atın.

Zerdeçal

İnsanlar yüzyıllardır iltihabı azaltmak için zerdeçal kullandılar. Ve araştırmalar, meme kanserine faydası olabileceğini düşündürmektedir. Zerdeçaldaki aktif bileşik olan kurkumin, meme kanserinin yayılmasını durdurmaya ve kemoterapinin vücudunuzun diğer bölgelerine verdiği zararı azaltmaya yardımcı olabilir. Ancak bu bulgu laboratuvar çalışmalarından geliyor- bunun insanlarda geçerli olup olmayacağını görmek için daha fazla araştırmaya ihtiyaç vvardırar. Zerdeçalı köri yemeklerinde yiyin veya çorbalarınıza, çırpılmış yumurtalarınıza veya ılık sütünüze eklenebilir.

Kırmızı ve Turuncu Ürünler

Bilimsel adıyla Karotenoidler, domateslere, havuçlara ve tatlı patateslere rengini veren doğal pigmentlerdir. Vücudunuz onları gözleriniz için önemli olan A vitaminine dönüştürür. Ayrıca cildinizin sağlıklı kalmasına yardımcı olmaktadır. Daha fazla araştırmaya ihtiyaç var, ancak bazı çalışmalar karotenoidler ile bazı meme kanseri türlerinin daha düşük riski arasında bir bağlantı olabileceğini düşündürmektedir.

Yağlı balık

Bunlar meme hücrelerine kanserle savaşan D vitamini ve omega-3 ile fayda sağlar. Bazı laboratuvar araştırmaları, omega-3’ün kan damarlarının bir tümörün içinde büyümesini durdurabildiğini göstermektedir. Ancak yağlı balık yemenin kanser riskini azaltıp azaltamayacağını bilmek için daha fazla araştırma yapmak ihtiyaçtır. Cıva maruziyetinden kaçınmak ve en fazla besini almak için somon, ton balığı, sardalye, hamsi ve uskumruya odaklanın.

Çilek ve arkadaşları

Yaban mersini, çilek, böğürtlen ve ahududu bağışıklığı güçlendiren C vitamini bakımından yüksektir. Ayrıca vücudunuzu hücre hasarından koruyan antioksidanlar içermektedir. Taze, donmuş veya kurutulmuş yemişler kendi başlarına harikadır ve yoğurt, tahıl gevreği, tatlılar ve keklere eklenmesi kolay olmaktadır.

Ceviz

Birçok çalışma, hücreleri kanserden korumak veya tekrarlama riskini azaltmak için etten daha fazla bitki bazlı protein içeren bir diyete işaret ediyor. Tostunuzdaki eti değiştirmek için baharat atılmış öğütülmüş cevizleri deneyin. Bir çalışma, ceviz yemenin meme tümörü büyümesini yavaşlatmaya yardımcı olduğunu ve hatta meme kanseri riskini azaltmaya yardımcı olabileceğini göstermiştir.

Üzüm

Üzüm, özellikle kırmızı ve mor olanı, yüksek düzeyde resveratrol içerir. Bu, meme, karaciğer ve mide kanserinin önlenmesiyle bağlantılı bir antioksidandır. Asmadan bir salkım üzüm atıştırın, soğuk bir tatlı olarak dondurun veya salatalara ekleyin.

Mercimek

Bu, iltihaplanmayı kolaylaştıran ve meme kanseri riskinizi azaltabilecek bitki bazlı protein almanın başka bir yoludur. Ayrıca lif ve antioksidan bakımından da zengindirler. Siyah, yeşil veya kırmızı mercimek pişirin.

Siyah Fasulye

Tüm fasulye çeşitleri arasında bunlar en sağlıklılarından biri olarak kabul edilmektedir. Kaplumbağa fasulyesi olarak da adlandırılan yüksek antioksidan seviyeleri, meme kanseri, diğer kanser türleri ve devam eden hastalık riskinizi düşürmenize yardımcı olabilmektedir. Siyah fasulye ayrıca DNA’nızı koruyan bir amino asit olan güçlü bir ergotionin kaynağıdır.

Tam tahıllar

Bunlar, meme kanserini önlemeye veya yönetmeye yardımcı olabilecek doğal bileşikler olan biyoaktif fitokimyasalların önemli bir kaynağıdır. Bir çalışmada, haftada yedi defadan fazla kepekli tahıl yiyen kadınlarda meme kanseri riskinin azaldığı görülmektedir. Tam tahıllı yulaf ezmesi, ekmek, krakerler, tortillalar, tahıllar, makarnalar ve kahverengi pirinç hepsi tahıl sayılmaktadır.

İlgili Yazılar