Genel

Demir Eksikliği – Fazlalığı ve Vücudumuzdaki Tehlikeleri

Demir Eksikliği Demir Fazlalığı

Vücudumuz çeşitli element ve moleküllerden oluşan karmaşık bir yapıdır. Yapı taşlarımızdan biri, nefes almamıza yardımcı olan harika bir metal olan demirdir. Birçok biyokimyasal süreç için gereklidir demir ve birçok nörodejeneratif bozukluğu engeller. Demir eksikliği ve fazlalığı tehlikeli olabilir.

Demir, Dünya’daki en yaygın dördüncü elementtir ve genellikle metal olarak bulunur. Ancak vücudumuzda uygun bir şekil alması gerekmektedir. İyonik versiyonunda demir, enzimler ve proteinler gibi makromoleküllere bağlanabilmektedir. Demir içeren temel bir molekül, oksijenin akciğerlerden hücresel solunum için gerekli olan yumuşak dokulara taşınmasında uzmanlaşmış hemoglobindir. Onlara karakteristik koyu kırmızı rengini veren kırmızı kan hücrelerinde bulunmaktadır.

Demir Eksikliği ve Emilim

Demir Eksikliği ve Emilim

Demir içeren bir diğer temel molekül, kaslarda bulunan miyoglobindir. Özellikle egzersiz gibi yetersiz veya yoğun kas aktiviteleri sırasında kanda yetersiz kaldığında geçici olarak oksijen verebilen lokal oksijen deposu olarak çalışmaktadır.

Vücudumuz Demirle Nasıl İlgilenir?

Demir Eksikliği ve Emilim

Demir esas olarak ince bağırsakta, özellikle mideyi ince bağırsağın bir sonraki kısmına bağlayan duodenumda emilmektedir. Daha sonra vücudumuzda bulunan ve demiri hızlı ve etkili bir şekilde taşıyan transferrin adı verilen benzersiz bir protein sayesinde demir kana taşınmaktadır.

Demir Eksikliği ve Homeostaz

Karaciğer tarafından salgılanan hormon olan hepsidin , plazmamızdaki optimal demir seviyesinin korunmasını kolaylaştırmaktadır.

Depolama

Kemik iliği, karaciğer ve dalak, demiri ferritin adı verilen bir protein aracılığıyla depolamaktadır.

Fazla Demir Zararlı Olabilmektedir

Vücudumuzdaki hücrelere ciddi şekilde zarar verebilecek serbest radikallerin, oldukça kararsız ve reaktif moleküllerin oluşmasına yol açmaktadır.

"<yoastmark

Demir ağır bir metaldir, bu nedenle aşırı dozu tehlikeli olabilmektedir. Onu aştığımızda, bu element organizmada gerçekleşen biyokimyasal süreçlerde de ihtiyaç duyulan çinko emilimini engellemektedir. Çok fazla demir eklendiğinde, vücut onu depolar ve hormonal sistemin rahatsızlığı, diyabet ve ilişkili komplikasyonlar, artrit, osteoartrit ve çok daha fazlası dahil olmak üzere ciddi sağlık sorunlarına yol açmaktadır.

Demir eksikliği olan kişilerin demir takviyesi tüketmesi vücutta birikmesine ve dolayısıyla karaciğer hasarı gibi hastalıklara yol açmaktadır. Ek olarak, çok fazla takviye nedeniyle çok yüksek demir seviyeleri, emilen çinko miktarını azaltabilmektedir. Demir açısından zengin gıdalar tüketirken bu olmamaktadır.

Demir Eksikliği

Buna karşılık yetersiz miktarda bulunursa genel bir yorgunluk hissine, yüzde solgunluğa veya baş ağrısına neden olabilmektedir. Birçok biyokimyasal sürecin düzgün çalışması için demir gereklidir. Örneğin demir, antioksidan görevi gören katalaz enziminin hidrojen peroksidi parçalayarak su elde etmesine yardımcı olmaktadır. Bu koruyucu molekülün çok düşük seviyeleri, DNA, RNA, lipidler ve proteinlere zarar verebilecek serbest radikallerin serbest kalmasına yol açabilmektedir.

Hafızamızın ve öğrenme süreçlerimizin mükemmel durumu için demir gereklidir. Eksikliği beyin gelişimini etkiler; Parkinson hastalığı, Alzheimer hastalığı, Huntington hastalığı ve Friedreich ataksisinin gelişimini desteklemektedir.

Hemoglobinin nitrik oksit (NO), karbon monoksit (CO) ve siyanür iyonu (CN) gibi diğer molekülleri de bağlayabildiğini ve taşıyabildiğini vurgulamakta fayda var. Karbon monoksit ve siyanür çok toksik moleküllerdir çünkü demire neredeyse geri dönüşümsüz bir şekilde bağlanabilirler ve oksijenin standart bağlanmasını ve dokulara taşınmasını engellerler. Başka bir deyişle, hemoglobini bloke ederek oksijenin taşınmasını imkansız hale gelmektedir. Karbon monoksit zehirlenmesi olayları oldukça yenidir ve arızalı sobalardan veya tıkanmış bir bacadan kaynaklanabilir: apartmandaki hava karbon monoksit ile doygun hale gelebilir ve boğulma nedeniyle ölüme neden olabilmektedir.

Kimler Demir Eksikliği Riski Altındadır?

Birkaç grup, demir emilimi ve atılımı konusunda dikkatli olmalıdır. Birincisi, büyüme aşamasında olan insanlardır. Çocuklar ve gençler, diyetlerine demir açısından zengin yiyecekleri dahil etmelidir. Bir sonraki grup üreme çağındaki kadınlardır. Bunun nedeni, menstrüasyon sırasında demir eksikliği ile ilişkili olarak bir miktar kan kaybetmeleridir.

Hamilelik sırasında, kadınların optimal demir takviyesini sürdürmeleri hayati önem taşır. Çünkü o element fetüs ve plasenta oluşumunda önemli bir rol oynar. Çocuğun demir depolarını yaşamın ilk altı ayı için hazırlamaya başladığı son on hafta çok önemlidir.

Sağlıklı bir diyet bile kandaki doğru demir seviyesini garanti etmez. Örneğin, kabuklu yemişler, baklagiller, tohumlar ve soya fasulyesi, gıdalarda demir emilimini engelleyen fitat adı verilen doğal kimyasallar içermektedir.

Demir eksikliği olan kişilerin demir takviyesi tüketmesi vücutta birikmesine neden olur. Dolayısıyla karaciğer hasarı gibi hastalıklara yol açmaktadır. Ek olarak, çok fazla takviye nedeniyle çok yüksek demir seviyeleri, emilen çinko miktarını azaltabilir. Demir açısından zengin gıdalar tüketirken bu olmamaktadır.

Demir, tüm vücutta kan üretimi ve oksijen taşınması için gerekli bir elementtir. DNA sentezi de dahil olmak üzere birçok biyokimyasal süreçte hayati bir rol oynamaktadır. Eksikliği veya aşırı yüklenmesi nedeniyle anemi veya diyabet gibi ciddi hastalıkların gelişiminin farkında olmalıyız. Klinisyenler bu hastalıklarla her gün karşılaşmaktadır. Çok düşük demir seviyeleri tehlikelidir, ancak çok yüksek olması daha da tehlikelidir. Doğru seviyesine dikkat etmeye değmektedir.

İlgili Yazılar