Genel

Romatizma ve Hava Durumu: Gerçekten Bir Bağlantı Var mı?

Hava Durumu Romatizma Genetik İlişki Dr. Ceyhun Nuri

Romatizma ile hava durumunun artrit ağrısını daha da kötüleştirdiği uzun zamandır geleneksel bir kanıdır.

Romatizma ile İlgili 3 Çalışmanın Sonucu

Konu, çelişkili bulgularla yıllar boyunca incelenmiştir. Ancak Harvard Health Blog için yazan Dr. Robert Shmerling, son zamanlarda yapılan üç çalışmanın hava durumunun bir miktar etkisi olduğunu buldu.

Hollandalı araştırmacılar, kalça romatizması olan 222 katılımcıyla bir çalışma yaptılar. Buna göre hastalar, barometrik basınç ve nem arttıkça biraz daha kötü ağrı ve sertlik bildirdiler. Ancak hava etkisinin küçük olduğunu buldular.

Hava Durumunun Romatizma ile Bağlantısı Var Mı?

Başka bir çalışma, kalça, diz veya ellerde artriti olan 800 Avrupalı yetişkin arasında hava ile ilgili semptomları inceledi. Özellikle soğuk havalarda daha yüksek nem ile artan ağrı ve sertlik bildirdiler. Genel olarak, havadaki değişiklikler yine de semptomlarını etkilemedi.

Üçüncü bir çalışmanın katılımcıları, kronik ağrı semptomlarını bildirdiler. 2.600 kişinin çoğunda bir tür artrit vardı. Bu çalışma, ağrı ile daha yüksek nem, daha düşük atmosferik basınç ve daha yüksek rüzgar hızı arasında “mütevazı ilişkiler” buldu.

Üç Kağıtçı Filminden Bir Görüntü -Romatizmal Hastalığı Olduğu İçin Yağmurun Yağacağını Tahmin Edebilen Bir Adamın Hikayesi

Üç Kağıtçı Filminden Bir Görüntü -Romatizmal Hastalığı Olduğu İçin Yağmurun Yağacağını Tahmin Edebilen Bir Adamın Hikayesi

Romatizma ve Hava Durumu İlişkisine Uzmanlar Ne Diyor?

Geçmiş çalışmalar yağmurun, nemin ve yükselen veya düşen barometrik basıncın etkisine bakmıştı. Shmerling , nem, sıcaklık, yağış ve barometrik basıncın hepsinin dahil olabileceğini söyledi.
Shmerling bir Harvard Sağlık haberinde, “Çalışmaları gözden geçirdikten sonra, hava nemliyken, yağmur yağarken ya da başka bir hava olayı olduğunda semptomlarının neden güvenilir bir şekilde kötüleştiğini soran hastalarıma nasıl cevap vereceğimi bilemediğimi fark ettim” dedi. “Genellikle onlara, ilk olarak, hava durumu ile eklem semptomları arasında bir bağlantı olduğuna inandığımı ve ikinci olarak, araştırmacıların hava ve artrit semptomları hakkında en önemli olanı veya neden bir bağlantı olması gerektiğini çözemediklerini söylüyorum.”

Havanın etkisini bilmenin yararlı olup olmadığı da net değil. Hava durumu kesin olarak kontrol edilene kadar, bireysel artrit hastaları üzerinde bir etkisi olmayacaktır. Hava durumu ile romatizma arasında bir bağlantının bulunabilmesi önemli. Çünkü  önleyici stratejilere yol açabilecek artrit semptomlarının nedenlerini ve mekanizmalarını anlamaya yardımcı olabilir.
Ayrıca, bazı insanların belirli koşullarda neden daha kötü hissederken, diğerlerinin aynı ortamlarda hiçbir değişiklik fark etmediğini [hatta daha iyi hissettiğini] anlamak , artrit türleri veya bireylerin bunlara tepki verme biçimleri arasındaki ince farkları anlamamıza yardımcı olabilir.

Özetle, kişiden kişiye sorunun cevabı değişiyor. Kimisi hava durumundan az çok etkilenirken bazıları havadan etkilenmiyor. Bu da kişinin genetik, biyolojik ve çevresel alt yapısına bağlanıyor.

KAYNAK: Harvard Health Blog, 22 Haziran 2020

İlgili Yazılar