Genel

Bitki Bazlı Et Alternatiflerini Sağlıklı Bir Diyete Dâhil Etme İkilemi

Günümüzde giderek artan sayıda bitki bazlı et alternatifleri mevcuttur. Birçoğu lezzetli ve erişimi kolay alternatiflerdendir. Bitki temelli bir diyet izlemeyen insanlar bile onları yemekten zevk almaktadır. Ancak kesin ve net konuşmak için henüz çok erken!

Beslenme açısından bakıldığında, daha yüksek oranda işlenmiş et alternatiflerinin çoğu mutlaka sağlıklı seçimler değildir. Örneğin, sodyum ve doymuş yağda yüksek olma eğilimindedirler.
Muhtemelen son günlerde bitki bazlı etlerin medyaya yer almaya başladığını fark etmişsinizdir. Bunlar, geleneksel olarak et kullanan ve onları vegan veya vejeteryan yapan tariflerde kullanılabilen bitki içerikleriyle yapılan ürünlerdir.

Ancak popülerliklerine rağmen, bitki bazlı et alternatiflerinin sağlıklı olup olmadığını merak edilmektedir.

Bitki Bazlı Alternatifleri Et Türleri

Günümüzde giderek artan sayıda bitki bazlı et alternatifleri mevcuttur. En popüler çeşitlerden bazılarına bir göz atalım.

Seitan

Seitan, buğday glüteninden yapılan bitki bazlı bir et ikamesidir. Kızartma, sandviç, güveç ve makarna yemeklerinde tuzlu bir tada ve çiğnenebilir bir dokuya sahipolmaktadır. Besin olarak  seitan, yüksek proteinli, bitki bazlı bir et alternatifidir. Genellikle az miktarda demir, kalsiyum ve potasyum içermektedir.

"<yoastmark

Ayrıca buğday glüteni, sebze suyu, soya sosu veya sıvı aminolar ve sarımsak gibi tatlandırıcı maddeler kullanarak evde yapılabilmektedir. Malzemeleri karıştırmak ve bir hamur oluşturmak yeterli olmaktadır. Ardından hamurdan dilimler halinde kaynatıp pişirmek gerekmektedir. Seitan, glüten ile yapıldığı için, çölyak hastalığı veya çölyak dışı glüten duyarlılığı olan kişiler için uygun olmamaktadır.

Et ürünleri ve ötesi

Beyond Meat, bitki bazlı et ürünlerinin popüler bir markasıdır. Başlangıçta Beyond Burger adı verilen ilk vegan burgeriyle tanınırken, bu marka artık bitki bazlı kıyma, sosis, köfte ve tavuk da yapılmaktadır.

Beyond Burger’in ana bileşeni bezelye proteinidir. Ayrıca ürünler rafine hindistancevizi yağı, pirinç proteini, kakao yağı ve kuru maya içermektedir.

Beyond Meat, bitki bazlı et ürünlerinin popüler bir markasıdır

Beyond Meat, bitki bazlı et ürünlerinin popüler bir markasıdır

Beyond Burgers, soya ve glüten içermez ve pancar suyu kullanılarak doğal olarak renklendirilmektedir. Bir köfte, B12 vitamini için Günlük Değerin %100’ünü, çinko için %40’ını ve demir için %20’sini sağlamaktadır.

Et benzeri ürünler lezzetlerini hem demirinden almaktadır. Normalde hayvansal ürünlerden elde edilse de kullanılan HEME demir molekülü, soya fasulyesi bitkilerinin kök nodüllerinden elde edilmektedir. Genetiğiyle oynanmış mayanın fermantasyonu yoluyla yapılmaktadır.

JACK Meyve Eti

Jackfruit , Asya, Afrika ve Güney Amerika’nın bazı bölgelerinde yetişen büyük bir tropikal meyve türüdür. Kalın, yeşil, engebeli bir kabuğa ve yenilebilir tohumlarla yumuşak, lifli iç ete sahip olmaktadır.

Jak Meyvesi tropikal meyve türüdür

Jak Meyvesi tropikal meyve türüdür

Kıvamı ve hafif tadı nedeniyle, meyve eti genellikle et yemeklerinin yerine kullanılmaktadır. Örneğin, sandviç yapmak için yavaş pişiriciye barbekü sosu ve soğan ile sade jackfruit koyulmaktadır.
Jackfruit kalorisi düşüktür ve diğer bitki bazlı et alternatiflerine kıyasla fazla protein veya yağ içermez. Bununla birlikte, bir miktar lif ve demir, potasyum ve kalsiyum gibi az sayıda mikro besin sunmaktadır.

Soya Bazlı Gıdalar

Orijinal bitki bazlı et alternatiflerinden biride soya bazlı baklagildir. Geleneksel olarak et bazlı birçok yemekte kullanım için ideal kılan hafif bir tada ve çok yönlü dokuya sahip olma eğiliminde olmaktadır.

"<yoastmark

Soya bazlı gıdalar aşağıdaki popüler seçenekleri içermektedir:

  • Soya fasulyesi. Edamame olarak da adlandırılan soya fasulyesi, tavada kızartmaya harika bir katkı sağlamaktadır. Ayrıca pişirip atıştırmalık olarak da yenilmektedir.
    Soya peyniri. Soya fasulyesi ve sudan yapılan süngerimsi bir kek olan tofu preslenebilir, küp şeklinde doğranabilir ve pişirilebilir. Kızartmalarda veya salatalarda kullanabilir, dilimleyip sandviçlere ekleyebilir veya ufalayıp sebzelerle pişirilmektedir.
  • Tempe. Bu, uzun bloklar halinde satılan fermente edilmiş bir soya fasulyesidir.
    Soya içeren et alternatifleri. Hazır sebzeli burgerler gibi daha işlenmiş et alternatiflerinden bazıları, tariflerinde soya proteini kullanılmaktadır.

Et Alternatiflerinin Dezavantajları

Alternatifler bir takım faydalar sunabilirken, dikkate alınması gereken bazı olumsuz yönleri de olabilmektedir.

Örneğin, tüm bitki bazlı etler eşit şekilde oluşturulmaz.

Beyond Meat ve Impossible Burger gibi bazı yüksek düzeyde işlenmiş ürünler, et muadilleri kadar toplam ve doymuş yağ bakımından yüksek olmaktadır. Burgerler, kalp sağlığını desteklemeyebilecek tek bir sığır köftesinden bile daha fazla sodyum içermektedir.

Birçok paketlenmiş et alternatifi, rafine yağlar, modifiye mısır nişastası, dekstroz veya ilave şeker gibi bazı insanların tüketmek istemediği diğer bileşenleri içerir.
Sizi endişelendiren herhangi bir içerikten kaçınmanın en iyi yolu, herhangi bir paketlenmiş et alternatifindeki içerik listesini okumaktan geçmektedir. Son olarak, tofu ucuz olsa da, diğer et alternatifleri porsiyon başına daha maliyetli olmaktadır.

ÖZET

Tüm bitki bazlı et alternatifleri doğal olarak sağlıklıdır. Bazıları hala büyük miktarlarda doymuş yağ ve sodyumun yanı sıra kaçınmak isteyebileceğiniz diğer bileşenleri içermektedir. Ek olarak, daha fazla işlenmiş seçeneklerden bazıları oldukça pahalıdır.

Kaynak: Healthline

İlgili Yazılar