Genel

Oruç: Bilmeniz Gerekenler

Ramazan Oruç Nasıl Etkiler

Oruç, diyetten farklı bir şeydir.

Oruç, Budizm, Hristiyanlık, Hinduizm, İslam ve Yahudilik gibi hemen hemen her büyük dini gelenekte ortaktır. Antik Yunanistan’da Hipokrat, vücudun kendi kendini iyileştirmesine yardımcı olduğuna inanıyordu. Ramazan ayı boyunca birçok Müslüman bir ay boyunca her gün şafaktan gün batımına kadar oruç tutar. Bu, bilim insanlarına oruç tuttuğunuzda vücudunuza ne olduğu hakkında oldukça fazla bilgi sağladı ve haberler çoğunlukla iyi.

Dini uygulamanın yanı sıra, oruç tutmak için bir dizi sağlık nedeni vardır. Birincisi, tahmin edebileceğiniz gibi, kilo kaybıdır. Ayrıca, belirli oruç türlerinin kolesterol, kan basıncı, glikoz seviyeleri, insülin duyarlılığı ve diğer sağlık sorunlarını iyileştirmeye yardımcı olabileceğini gösteren araştırmalar da var.

Diyetten farklıdır. Çünkü kalorileri veya belirli bir yiyecek türünü azaltmakla ilgili değildir. Belirli bir süre boyunca hiç yemek yememek veya ciddi şekilde azaltmaktır.
Sağlıklı bir yetişkinseniz, kilonuz normal veya daha ağır olsanız da, kısa süreli oruç tutmanın size zarar vermesi olası değildir. Yine de, vücudunuzun gelişmek için iyi beslenmeye ve yakıta ihtiyacı vardır. Bu nedenle, özellikle sağlık sorunlarınız varsa veya herhangi bir ilaç kullanıyorsanız, önce doktorunuzla konuştuğunuzdan emin olun. Hamileyseniz, emziriyorsanız veya yeme bozukluğu öykünüz varsa, oruç tutmaktan kaçınmalısınız. Çocuklar ve hastalar da oruç tutma konusunda muaftırlar.

İftardan Sonra Daha Fazla Yemeyecek misin?

Eğer olabilir. Yine de, sağlıklı miktarda yemek yemeye çalışmalı ve oruçtan sonra kendinizi tıkamamalısınız. Kalite hala önemlidir. Ancak aynı miktarda kalori tüketen insanlar arasında bile, oruç tutanlar daha düşük kan basıncına, daha yüksek insülin duyarlılığına, daha fazla iştah kontrolüne ve daha kolay kilo vermeye eğilimlidir.

Oruç ve Diyabet

Bazı araştırmalar, oruç tutmanın diyabetli veya prediyabetli kişilerin kan şekerini kontrol etmesine, insülin duyarlılığını artırmasına ve kilo vermesine yardımcı olabileceğini göstermektedir. Zaman kısıtlamalı oruç tutmaya bakan diğer yeni araştırmalar, bu iddiaların bazılarına itiraz ediyor. Bu durumlardan herhangi birine sahipseniz, ilacınızda, insülin kullanımınızda veya yeme alışkanlıklarınızda herhangi bir değişiklik yapmadan önce doktorunuzla konuşmanız çok önemlidir.

Sporcular

Ağırlık çalışması, herhangi bir kilo verme programına eklendiğinde daha fazla vücut yağı – ancak kas – dökmenize yardımcı olabilir. Zaman kısıtlamalı bir yemek planındayken koşmak, yüzmek veya bisiklete binmek gibi aerobik egzersizler, kolesterol seviyelerinizin yanı sıra karın yağını da azaltabilir. Yine de iyi bir yakıta ihtiyacınız var. Beslenme ihtiyaçlarınızı karşıladığınızdan emin olun.

İlgili Yazılar