Genel

Karaciğer, En büyük İç Organ

En büyük İç Organ Karaciğer

Karaciğer: Beni ne kadar tanıyorsunuz?

Karaciğer, karnın sağ tarafında, göğüs kafesi tarafından korunan bir organdır. Bu organ çok önemli işler yapar.

Biri kandaki zararlı maddeleri süzmektir. Bir diğeri, yiyecekleri parçalamaya yardımcı olan bir sıvı olan safra yapmaktır. Bir diğeri de vücutta fazla yağ ve şeker depolamaktır.

En büyük iç organdır. Yetişkinlerde ortalama 1,4 kilogram ağırlığındadır ve yaklaşık bir futbol topu büyüklüğündedir.

Hastalıklar ve yaşam tarzı seçimleri karaciğere zarar verir. Örneğin, kalıtsal bir hastalık olan hemokromatoz, organlarda demir birikmesine neden olabilir. Bu organımızda hasarına neden olur. Hepatit virüsleri gibi enfeksiyonlar da karaciğere zarar verir. Alkol gibi çok fazla toksik madde tüketmek de öyle.

Bu organımızı korumak için içki içmekten, sigara içmekten veya diğer ilaçları tüketmekten kaçınmak en iyisidir. Besleyici bir diyet, düzenli egzersiz ve iyi hijyen de bu temel organı sağlıklı tutmaya yardımcı olur.

Özetle, bir dizi önemli işlevi yerine getiren omurgaları olan hayvanların vücudundaki bir organ olan karaciğer, yağ ve şekeri enerji olarak depolar. Vücut tarafından atılması için zararlı maddeleri parçalar. Yağları sindirmeye ve asitleri nötralize etmeye yardımcı olur. Ayrıca bağırsağa salınan yeşilimsi bir sıvı olan safra salgılar. Çok fazla şeker tüketmek, rafine paketli ürünler, karaciğer hasarına ve diğer tıbbi sorunlara neden olur. Dikkat edin! Karaciğer de yorulur, fazla yormayın onu!

İlgili Yazılar