Genel

Yaşam Tarzı Tıbbı Nedir?

Yaşam Tarzı Doktor Ceyhun Nuri

Yaşam Tarzı Tıbbı, bulaşıcı olmayan hastalıklar, dünya çapında milyonlarca insanın hayatını etkilemektedir.

Diyabet, kalp hastalığı, kanser, solunum ve kas-iskelet sorunları ve ruh sağlığı sorunları gibi kronik durumlar… Bu durumlar karmaşık yaşam tarzı faktörlerinin sonucudur. Nitekim fiziksel, duygusal, çevresel ve sosyal belirleyicileri vardır.

Sağlığı ve Refahı İyileştirin

Tıp ve sağlık alanındaki mevcut yaklaşımlar, karşılaştığımız sorunlara yetersiz çözümler sunmaktadır.

Bireylerin ve toplumların sağlığını ve refahını iyileştirmek için bu sorunları ele almaya çalışır. Böylelikle sağlık uzmanlarına ve hastalara bu koşulların önlenebileceği düşünülmektedir. Ayrıca bu durumun tersine çevrilebileceği ve daha iyi yönetilebileceği bir umuttur.

İnsanlığın karşılaştığı tüm sağlık sorunları için her derde deva değildir. Ancak yaşam tarzıyla ilgili belirli koşullar için çözümün bir parçası olmaktadır.

Yaşam Tarzı Tıbbının 6 Ana Sütunu

Sağlıklı beslenme

İnsanların kendi seçtikleri daha sağlıklı beslenme modellerini takip etmeleri için gerekli bilgi ve becerileri öğreterek, özellikle aşırı işlenmiş gıdaların tüketimini azaltmalarını destekler.

Zihinsel sağlık

Stresi azaltmak ve insanların rahatlamasına yardımcı olmak için kanıtlanmış teknikleri öğretir. Üstelik uygulayıcılar, insanları yaşamda amaç bulmaları ve doğa ile bağlantı kurarak sağlığı iyileştirmeleri için desteklemetedir.

Sağlıklı ilişkiler

İnsanları sağlıklı ve anlamlı ilişkiler geliştirip sürdürmeye ve stresi azaltmak ve hem fiziksel hem de zihinsel sağlığı geliştirmek amacıyla sosyal bağlantıyı artırmaya desteklemektedir.

Yaşam Tarzı ve Fiziksel aktivite

İnsanların oturarak geçirdikleri zamanı azaltmanın yanı sıra hayatlarına daha fazla fiziksel aktivite katabilecekleri yolları seçmelerine yardımcı olmaktadır.

Zararlı Maddeleri En Aza İndirmek

İnsanları sigarayı bırakmaya, aşırı alkol tüketimini azaltmaya, kumar oynama veya zararlı derecede aşırı internet veya sosyal medya kullanımı gibi bağımlılık yapıcı madde ve davranışlardan kaçınmaya teşvik etmektedir.

Uyumak

Yaşam Tarzı Tıbbı, insanların iyi kalitede uykuya ulaşmalarını ve uyku kalitesini bozabilecek davranışlardan kaçınmalarını destekler.

İlgili Yazılar