Genel

Metabolizma Nasıl Daha İyi Hale Getirilebilir?

Metabolizma nızı Daha İyi Hale Getirebilir misiniz Dr. Ceyhun Nuri

Metabolizma nasıl daha iyi hale getirir, işte bunun için 5 küçük öneri:

Metabolizma ve Su İlişkisi

Vücudunuzun kalorileri işlemek için suya ihtiyacı vardır. Hafif derecede susuz kalsanız bile metabolizmanız yavaşlar. Bir çalışmada, günde sekiz veya daha fazla bardak su içen yetişkinler, dört bardak içenlere göre daha fazla kalori yaktı. Ayrıca simit veya cips yerine doğal olarak su içeren taze meyve ve sebzeleri atıştırın.

Yemeklerinizi Baharatlayın

Baharatlı yiyecekler, metabolizmanızı daha yüksek bir vitese geçirecek doğal kimyasallara sahiptir. Yemekleri bir çorba kaşığı doğranmış kırmızı veya yeşil biberle pişirmek metabolizma hızınızı artırır. Etki muhtemelen geçicidir, ancak sık sık baharatlı yiyecekler yerseniz faydalar artar. Hızlı bir destek için makarna yemeklerini, acı biberi ve güveçleri kırmızı pul biberle tatlandırın.

Metabolizma için Kaslarınızı Güçlendirin

Hiçbir şey yapmasanız bile vücudunuz sürekli olarak kalori yakar. Bu dinlenme metabolizma hızı, daha fazla kası olan kişilerde çok daha yüksektir. Her bir kilo kas, sadece kendini sürdürmek için günde yaklaşık 6 kalori harcarken, her bir kilo yağ günde sadece 2 kalori yakar. Bu küçük fark zamanla artar. Bir kuvvet antrenmanı seansından sonra, vücudunuzun her yerindeki kaslar harekete geçirilerek ortalama günlük metabolik hızınızı yükseltir.

Egzersizinizi Hızlandırın

Aerobik egzersiz büyük kaslar oluşturmayabilir, ancak egzersizden sonraki saatlerde metabolizmanızı hızlandırabilir. Anahtar, kendinizi biraz zorlamak. Yüksek yoğunluklu egzersiz, dinlenme metabolizma hızında düşük veya orta yoğunluklu egzersizlere göre daha büyük, daha uzun bir artış sağlar.

Şok Diyetlerden Kaçının

Günde 1.200 (kadınsanız) veya 1.800 (erkekseniz) kaloriden daha az yemeyi içeren hızlı diyetler, metabolizmalarını hızlandırmayı uman herkes için kötüdür. Bu diyetler kilo vermenize yardımcı olur.Ancak aynı zamanda kas kaybedebileceğiniz için geri teper. Bu da metabolizmanızı yavaşlatır.

İlgili Yazılar