Genel, Psikoloji

Depresyon ve Fiziksel İşaretleri

Depresyon ve Fiziksel İşaretleri

Çoğumuz depresyonun duygusal semptomlarını biliyoruz. Ancak depresyon olan birçok insan, kronik ağrı veya diğer fiziksel semptomlarla birlikte yaşar. Bunların hepsi “kafanın içinde” değildir. Depresyon vücudunuzda gerçek değişikliklere neden olur. Örneğin, sindiriminizi yavaşlatarak mide sorunlarına neden olur.

Bu belirtiler pek çok durumda ortaya çıktığı için, depresyonu olan kişiler onlar için asla yardım alamayabilir.

Depresyonun Fiziksel Belirtileri

Depresyon, duygusal bilgileri işleyen beyin alanlarını birbirine bağlayan sinir hücresi ağlarının veya yollarının yanlış çalışmasıyla ilişkili gibi görünmektedir. Bu ağlardan bazıları ayrıca fiziksel acıyı algılamak için bilgileri işler. Pek çok uzman, depresyonun acıyı diğer insanlardan farklı hissetmenize neden olabileceğini düşünür.

  • Baş ağrısı oldukça yaygındır. Zaten migren baş ağrılarınız varsa, daha kötü görünebilirler.
  • Sırt ağrısı
  • Kas ağrıları ve eklem ağrıları
  • Ciddi kalp, mide, akciğer veya başka problemlerin belirtisine neden olan göğüs ağrısı. Ancak depresyon rahatsızlığa katkı sunar.
  • Sindirim problemleri. Mide bulantısı veya mide bulantısı hissedebilirsiniz. Sürekli ishal olabilir veya kabız olabilirsiniz. İştahınızı kaybetmek veya aşırı yemek yemek yaygındır.
  • Yorgunluk. Ne kadar uyursanız uyuyun, yine de kendinizi yorgun veya bitkin hissedebilirsiniz. Sabah yataktan kalkmak çok zor hatta imkansız gibidir.
  • Uyku problemleri. Depresyonu olan birçok insan artık iyi uyuyamıyor. Çok erken uyanırlar veya yattıklarında uyuyamazlar. Diğerleri normalden çok daha fazla uyur.
  • İştahta veya kiloda değişiklik. Depresyonu olan bazı kişiler iştahlarını kaybeder ve kilo verirler. Diğerleri, karbonhidratlar gibi belirli yiyecekleri canlarının çektiğini ve daha ağır olduklarını fark eder.
  • Baş dönmesi

Doktorunuza herhangi bir fiziksel semptom hakkında bilgi verin: Kendi başlarına geçeceklerini düşünmeyin. Kalıpları tanımlamanıza yardımcı olacak bir semptom günlüğü tutmayı deneyebilirsiniz.
Ancak başka bir şeye de ihtiyaç duyabilirsiniz. Örneğin, doktorunuz uykusuzluk için kaygı önleyici veya uyku ilacı önerir. Böylece rahatlanır ve daha iyi uyunabilir.

Ağrı ve depresyon bazen bir arada olabileceğinden, ağrınızı hafifletmek depresyonunuzu da iyi gelecektir. Bilişsel davranışçı terapiyi, nefes ve meditasyonu deneyebilirsiniz.

İlgili Yazılar