Genel

Detoks Diyeti

Detoks Diyeti Ankara

Popülerdir detoks diyeti, ancak toksinleri sisteminizden dışarı atmak güzel bir fikir olsa da bazen uzman desteği almanız iyi olur.

Diyet ile Ne Yiyebilirsin ve Ne Yiyemezsin

Bu durum, yapacağınız belirli detoks diyetine bağlıdır. Bu diyetlerden etrafımızda çok var. Bazıları oruç tutmayı veya sadece sıvı içmeyi içerir. Diğerleri, meyve ve sebzeler gibi bazı yiyeceklere izin verir. Genellikle bunlar kısa ve geçici kısa diyetlerdir – uzun vadede bağlı kalabileceğiniz bir yeme şekli değildirler. Mutlaka bilinçli ve kontrollü yapılmalıdır. Aksi takdirde faydadan çok zarar görebilirsiniz.

Detoks diyetleri belirli tıbbi durumları olan kişiler için iyi olmadığı gibi zararlı da olabilir. Örneğin Diyabetli insanlar için oldukça tehlikeli olabilirler. Ne yediğinizi ciddi şekilde kısıtlayan herhangi bir diyet, şeker hastalığı için ilaç kullanıyorsanız kan şekerinizin tehlikeli derecede düşük olmasına yol açar. Bir detoks diyetinin güvenli olup olmadığı, diyet planına ve üzerinde ne kadar süre kalacağınıza bağlıdır.

Çoğu insan düşük kalorili, besin değeri düşük diyetlerde kendini iyi hissetmez. Potansiyel yan etkiler arasında düşük enerji, düşük kan şekeri , kas ağrıları, yorgunluk , baş dönmesi veya sersemlik hissi ve bulantı yer alır.

Detoks Diyeti Yapma

Detoks yapma fikri size cazip geliyorsa, sebzelere, meyvelere, kepekli tahıllara ve yağsız proteine – temel olarak çok fazla işlem görmeden bütün gıdalara – odaklanan “temiz” beslenmeyi deneyebilirsiniz. Bu sizin için iyi olur ve özellikle egzersizi bir alışkanlık haline getirirseniz size kalıcı sonuçlar verme olasılığı daha yüksektir.

Kronik rahatsızlıklarınız varsa mutlaka doktorunuzun desteği ile detoks programlarına başlanmalıdır. Birçok durumda genellikle yediğiniz yiyeceklerin çoğundan vazgeçmeniz gerekir. Detoks diyetleri tipik olarak katıdır ve aynı birkaç şeyi tekrar tekrar yemeyi içerir.

Yemek pişirme ve alışveriş kuralları: Takip ettiğiniz detoks planına bağlıdır. Yemek yemenize izin verilen pek bir şey olmadığı için uzun bir alışveriş listeniz olmaz. Yemeği pişirme şekli, kullanılan malzeme kalitesi gibi çok sayıda parametre diyet verimini etkiler.

Paketlenmiş gıdalar veya öğünler: Bazı detoks planları şifalı bitkiler, haplar, tozlar, lavmanlar ve diğer kolon temizleme biçimlerini önerir. Kullandığınız ürünlerin kalitesi ve üretim koşulları kritik öneme sahiptir.

Maliyetler: Market alışverişinizin yanı sıra, bir detoks diyeti, maliyeti değişen bazı takviyeleri ve diğer ürünleri de gerektirebilir.

İşe Yarıyor mu Detoks Diyeti?

Amacınız kilo vermekse, bir detoks diyeti birkaç kilogram vermenize yardımcı olur, ancak büyük olasılıkla verilen kilolar geri alınır. Burada önemli olan doktorunuzun veya sağlık uzmanlarının tavsiyelerini içselleştirmek ve diyet disiplinini sağlayabilmektir.

Amacınız sisteminize detoks yapmaksa, zamanınızı veya paranızı akıllıca kullanmalısınız. Vücudunuz ne yerseniz yiyin toksinlerden kurtulma konusunda uzmandır. Bedeni ve hücreleri anlayarak bu işi yapmanız gerekir. Mucizevi detoks yoktur, bir detoks harikasıyla toksinlerden hemen kurtulamayacaksınız.

Bu temiz yeme yaklaşımı, vücudunuzu uçtan uca şekle sokmak için en iyi seçeneğinizdir.

İlgili Yazılar