Genel

Diyet ve Ekleyebileceğiniz 8 Alkali Meyve

alkali meyveler alkali diyet dr ceyhun nuri sağlıklı beslenme

Diyet ve diyetinize ekleyebileceğiniz alkali meyveler… Hücrenin hayatiyeti için asit baz dengesi çok önemlidir. Suların, gıdaların ve içeceklerin asit baz dengesi, asidik bazik oluşu mide asit pH’ından hücre içi ortama kadar bazı şeyleri etkileyebilir. Ayrıyeten bu yüzden hücre içi iyon dengesi hem hastalıkta hem de sağlıkta kritik öneme sahiptir. Asidoz çok istenen bir durum değildir. Alkali gıdalar, asit derecesini dengeye getirerek beslenmemizi sağlıklı kılarlar.

Asidik bir vücut ortamı, iç sistemlerimizi büyük ölçüde etkiler. pH seviyesi 8.0 veya daha fazla olan alkali gıdalar, istenmeyen asitlerin atılmasına ve vücut sıvılarımızın nötralize edilmesine yardımcı olur. İşte size önerilen günlük meyve porsiyonunuza eklemek için dokuz alkali meyve.

1. Diyet için Karpuz

Karpuz serinletici, nemlendirici bir yaz ikramıdır. Elbet yüksek likopen içeriği kalbinizi formda tutar. Zayıflamak isteyenler için, bu az yağlı ancak tok tutan alkali meyveleri, kalorisi düşük diğer sağlıklı atıştırmalıklarınızla birlikte tüketilebilir.

2. Kavun

Kavunlardaki temel vitaminler görme yeteneğini geliştirmeye, bağışıklığı güçlendirmeye ve beyin gelişimine yardımcı olur. Ayrıca düzenli olarak kavun yemek, yüksek kan şekerini ve kan basıncını da düşürür.

3. Mango

En lezzetli tropikal meyvelerden biri olan mango, bize parlak bir cilt, parlak saçlar ve daha fazlasını vermek için 20’den fazla vitamin ve mineral içerir. Bu bağlamda önemli bir not: Bu nefis şeker benzeri tatlılık için onları mevsiminde yiyin.

4. Kivi ve Diyet

Kivi, fiziksel sağlığa elverişli olan %85 C Vitamini ile doludur. Özellikle egzotik renkleri, onları salatalar ve smoothie’ler için canlı bir tamamlayıcı yapar.

5. Üzüm

Üzüm, kalbi, beyni ve kasları korumak için K vitamini, B2 ve bakır gibi temel besinleri içerir. Kuru üzüm, kilo yönetimi için de uygun atıştırmalıklardır!

6. Diyet için Armut

Armuttaki bitkisel besinler, tip 2 diyabet ve kalp hastalığını hafifletmeye yardımcı olur. Özellikle ayrıca pişmiş, fırınlanmış veya çiğ olarak tüketin.

7. Mandalina

Mandalina yüksek düzeyde flavonoidler, vitaminler, B9 ve potasyum içerir ve kalorisi düşük mükemmel sağlıklı atıştırmalıklar yapar.

8. Yaban mersini ve Diyet

Yaban mersini, kardiyovasküler sağlığı desteklemek ve kanseri önlemek için antioksidanlarla yüklüdür.

Mümkün olduğunca sebze ve meyveleri mevsiminde ve taze olarak tüketmek gerekir. Günümüzde bu oldukça zordur. Saklama koşulları önemlidir. Pişirme ve servis sırasında sebze ve meyvelerin doğal özellikleri kaybolur. Doğrama, kesme ve ateşe maruziyet içindeki kimyasalları etkiler. Her şeye rağmen taze ve mevsiminde bir şeyle bulmak yine de mümkün olabilir.

İlgili Yazılar