Beslenme Önerileri, Öneri Köşesi

Su içmek – Bedenin Sıvıya Değil Suya İhtiyacı Vardır – Su Darbesi (Bölüm 2)

Su İçmek – Diğer Sıvıların Toplamı Doğru mu?

ÇAY ÇORBA SUDAN SAYILMAZ, YANİ PİŞMİŞ, KAYNAMIŞ ÖLÜ SULARI SUDAN SAYMAYIZ AMA SALATALIK KARPUZ AYRAN GİBİ CANLI SULAR SUDAN SAYILIR.

Bir önceki “Su İçmek” konulu yazımızda, vücudunuzun bütün sistemlerinin düzgün çalışmasının suya bağlı olduğu ve yeterli miktarda su içmenin vücudunuza yardımcı olacağı konularına değinmiştik. En baştaki konuya dönecek olursak, yani diğer sıvılar meselesine… Sıvı dengenize katkıda bulunan tek içecek sadece su değildir. Su içmek gibi diğer içecekler ve yiyecekler de OLUMLU VEYA OLUMSUZ etkiye sahip olabilir. ÖRNEĞİN Kahve veya çay gibi kafeinli içecekler DİÜRETİK ETKİYLE idrara fazla çıkararak SU KAYBINIZI ARTIRIR (Güvenilir Kaynak). Çoğu gıdaya su yüklenir. Et, balık, yumurta ve özellikle meyve ve sebzelerde önemli miktarda su bulunur.

Su İçmek – En İyi Su Ne Kadar?

Günün sonunda, kimse size tam olarak ne kadar suya ihtiyacınız olduğunu söyleyemez. Bu kişiye bağlıdır.

ANCAK İLLA Bİr ÖLÇÜ VERECEK OLURSAK  5*3 KURALINI HAYATA GEÇİREBİLİRSİNİZ.

NEDİR 5*3?

GÜNÜMÜZÜ BÖLÜMLERE AYIRDIĞIMIZ MALUMDUR.

BU BÖLÜMLERİN HER BİRİNDE 3 ER BARDAKLIK SU ALIMI SAĞLANIRSA VÜCUDUN İHTİYACI KARŞILANMIŞ OLUR.

Sizin için en iyi olanı görmek için denemeyi deneyin. Bazı insanlar normalden daha fazla su ile daha iyi çalışabilirken, diğerleri için sadece tuvalete daha sık seyahatler sağlar.

İşleri basit tutmak istiyorsanız, bu yönergeler insanların çoğunluğu için geçerli olmalıdır.

Yüksek ısı ve egzersiz sırasında, kayıp sıvıları telafi edecek kadar içtiğinizden emin olun.

SPOR SONRASI SU TÜKETİMİ MUTLAKA ZENGİN MİNERALLİ TUZLA DESTEKLENMELİDİR.

 

KISA KISA: YA ZARARLIYSA!

Aşırı Su İçmek: Su Darbesi, Aşırı Su Öldürebilir

 • Bununla birlikte, çok fazla su içmek de tehlikeli olabilir.  Aşırı hidrasyon, su zehirlenmesine yol açabilir. Bu, vücudunuzdaki tuz ve diğer elektrolitlerin miktarı çok seyreldiğinde ortaya çıkar. Hiponatremi, sodyum (tuz) seviyelerinin tehlikeli derecede düşük olduğu bir durumdur. Aşırı hidrasyonun ana endişesi budur. Elektrolitleriniz çok hızlı düşerse, ölümcül olabilir. Aşırı hidrasyonla ölüm nadirdir, ancak olabilir. Aşırı hidrasyon sıvıların dengesizliğidir. Vücudunuz böbreklerinizin çıkarabildiğinden daha fazla sıvı aldığında veya daha fazla sıvı tuttuğunda olur.
Aşırı Su İçmek

Aşırı su içmek, sıvıların dengesizliğine sebep olur

 • Su ihtiyaçlarının yaş, cinsiyet, hava durumu, aktivite seviyesi ve genel sağlık durumuna göre değiştiğini de hatırlamak önemlidir. Yani ne kadar içeceğine dair kesin bir formül yok. AMA BİZİM TAVSİYE ETTİĞİMİZ TÜKETİM ŞEKLİ YUKARIDA BAHSEDİLDİ.
 • YETERLİ SU İÇMEYEN İNSAN VE BEDENİNİ KURU BIRAKAN İNSAN KENDİNİ DİK BİR UÇURUMDAN AŞAĞIYA BIRAKAN BİRİSİ GİBİDİR.
 • Aşırı sıcaklık, önemli aktivite ve ateşli hastalık gibi yaygın durumların hepsi ortalamadan daha fazla sıvı alımı gerektirir.
 • Sağlıklı bir insanda idrar rengi hidrasyon durumunuzun iyi bir göstergesidir. Limonata benzeyen soluk sarı idrar iyi bir hedeftir. Daha koyu idrar daha fazla suya ihtiyacınız olduğu anlamına gelir. Renksiz idrar, aşırı hidratlandığınız anlamına gelir.

İlaçlar ve Hidrasyon

 • Bazı durumlar ve ilaçlar vücudunuzu daha fazla sıvıyı tutarak aşırı hidrasyona neden olur. Bunlar:
  • konjestif kalp yetmezliği
  • karaciğer hastalığı
  • böbrek sorunları
  • uygunsuz antidiüretik hormon sendromu
  • steroid olmayan antienflamatuar ilaçlar
  • kontrolsüz diyabet

   

Su içmek

ilaçlar vücudunuzu daha fazla sıvıyı tutarak aşırı hidrasyona neden olur.

Diğer koşullar ve ilaçlar sizi aşırı susuz hale getirerek su alımının artmasına neden olabilir. Bunlar:

  • şizofreni
  • MDMA (genellikle ecstasy olarak bilinir)
  • antipsikotik ilaçlar
  • diüretikler

Su İçmek: Tarafını Seç! Sıcak Mı Soğuk Mu?

 • Sıcak su içmek vücudunuza sıvı depolarını doldurmak için ihtiyaç duyduğu suyu sağlayabilir. Ayrıca sindirimi iyileştirebilir, tıkanıklığı giderebilir ve hatta kendinizi daha rahat hissetmenizi sağlayabilir.

Sıcak su içen çoğu insan, en iyi sağlık yararı için sabah veya yatmadan hemen önce ilk şeyi yapar. Sıcak su içer. Sıcak su, tat alma tomurcuklarınızı haşlayacak kadar sıcak olmamalıdır. Sıcak bir iklimde çalışıyorsanız veya egzersiz yapıyorsanız sıcak su içmemelisiniz. Yatmadan önce ılık su içmek yoğun bir günün ardından rahatlamak için harika bir yoldur. Sizi sağlıklı bir şekilde uyutur.

Sıcak su içmek – Soğuk su içmek

 • Sert su mu yumuşak su mu? Suyun sertliği öncelikle içerdiği kalsiyum ve magnezyum miktarı ile belirlenir . Bu ve diğer minerallerin yüksek seviyeleri suyu sertleştirir. Yumuşak su ise daha yüksek seviyelerde kalsiyum ve magnezyum yerine, daha yüksek sodyum veya tuz konsantrasyonlarına sahip olma eğilimindedir.
 • Su orucunun bazı faydaları olabilir, ancak sağlık riskleri de vardır. Her iki suyun, yararlarının yanında istenmeyen etkileri de olabilir…
 • Distile su. Düz tadı dışında, damıtılmış su, musluk suyundan aldığınız kalsiyum ve magnezyum gibi mineralleri sağlamaz. Damıtılmış su kendi minerallerini içermediğinden, dengeyi korumak için dokundukları her şeyden onları çekme eğilimindedir. Damıtılmış su içtiğinizde, dişleriniz de dahil olmak üzere vücudunuzdan az miktarda mineral çekebilir. Bazı kaynaklar damıtılmış su içmenin vücudunuzun detoksifikasyonuna ve sağlığınızı iyileştirmeye yardımcı olacağını iddia ediyor. Diğerleri damıtılmış suyun vücudunuzdaki minerallere sızdığını ve sağlığınızı riske atabileceğini iddia ediyor. Gerçekte, bu iddiaların hiçbiri tamamen doğru değildir.
 • YEMEKLERİN VE ÖĞÜNLERİN İÇİNDEKİ SU, GÜNLÜK SU İHTİYACINIZIN YARISINI KARŞILAR!!!
 • Bedeninize nezaket gösterin, yeterince nezaket göstermezseniz o da size göstermez.

KAYNAKLAR

 1. https://www.healthline.com/nutrition/how-much-water-should-you-drink-per-day#Does-Drinking-a-Lot-of-Water-Help-You-Lose-Weight?
 2. https://www.healthline.com/nutrition/purified-vs-distilled-vs-regular-water
 3. https://www.medicalnewstoday.com/articles/290814#benefits
 4. https://time.com/5686811/is-bottled-water-safest-best/

  Amerikalılar Güvenlik ve Kalite İçin Şişelenmiş Suyu Seçiyor. Haklılar mı?

  Plastik şişe içerisinde yer alan su saf olsa bile, özellikle sıcak bir alanda saklanırsa plastiğin suya sızma tehlikesi bulunmaktadır. Ftalatlar, hamile kadınlar ve küçük çocuklar için özel tehditler oluşturan endokrin bozucu ajanlardır.

İlgili Yazılar