Genel

Karpuz ve Sağlığa Faydaları

Karpuz Faydalı Meyve

Ya Kazara Bir Tohum Yersem?

Çocukken size karpuz çekirdeği yutarsanız karnınızda büyüyeceği söylenmiş olabilir. Doğru değil! Ne de olsa midenizde güneş ışığı veya toprak yok ve çok fazla mide asidi var.

Bugünlerde birçok kavun çekirdeksizdir, ancak bir tohum yutarsanız endişelenmeyin. Aslında besinlerle dolular!

Likopen Yüklü

Kırmızı renk, bir antioksidan olan likopenden gelir.  Karpuz, diğer tüm meyve veya sebzelerden, hatta domateslerden daha fazla likopene sahiptir.

Bazı pigmentler bitkileri güneşten korumaya yardımcı olur. İşin garibi, sadece onları yemek bile cildinizi koruyabilir – en azından biraz. Karpuzdaki likopen, güneş yanığı olma olasılığınızı azaltabilir.

Daha Sağlıklı Kalp

Karpuz, kanın vücudunuzda hareket etmesine yardımcı olabilecek ve kan basıncınızı düşürebilecek sitrülin adı verilen bir amino asit açısından zengindir. Kalbiniz de karpuzun içerdiği tüm likopenin faydalarından yararlanır. Çalışmalar, kalp krizi riskinizi azaltabileceğini gösteriyor. Elbette tüm yaşam tarzınız kalp sağlığınızı etkiler. Bu nedenle egzersiz yaptığınızdan, sigara içmediğinizden, doymuş yağı sınırladığınızdan ve doktorunuzun tavsiyelerine uyduğunuzdan emin olun.

Eklemlerinizi Korur

Karpuz, eklemlerinizi iltihaplanmaya karşı koruyabilen beta-kriptoksantin adı verilen doğal bir pigmente sahiptir . Bazı araştırmalar, zamanla romatoid artrit olma olasılığınızı azaltabileceğini gösteriyor.

Gözünüz Rahat Olsun

Sadece bir orta boy karpuz dilimi size her gün ihtiyacınız olan A vitamininin %9-11’ini sağlar. Bu besin, gözlerinizi sağlıklı tutmanın anahtarlarından biridir. Besinler, vücudunuzun ihtiyaç duyduğu tüm vitamin ve mineralleri almanın en iyi yoludur.

Doğal Tatlı Hidrasyon

Sulu karpuzun %92’si sudur, bu nedenle sulu kalmanıza yardımcı olmanın basit bir yoludur . Vücudunuzdaki her hücrenin suya ihtiyacı vardır. Küçük bir eksiklik bile kendinizi halsiz hissetmenize neden olur. Kısacası gerçekten susuz kalırsanız, IV ile sıvı almanız gerekecek kadar ciddi olabilir.

Cildinizi Yatıştırır

Karpuzdaki A, B6 ve C vitaminleri cildinizin yumuşak, pürüzsüz ve esnek kalmasına yardımcı olur. Hatta su ile dolu olduğu için kavun da harika bir yüz maskesi yapar.

Kan Şekerinizi Yükseltmez

Kan şekeri seviyenizi sabit tutmaya mı çalışıyorsunuz? Şanslısın. Karpuzun glisemik indeksi (GI) değeri 80’dir.

Sindirmesi kolay

Crohn hastalığı veya kolit gibi bir sindirim rahatsızlığınız varsa , alevlenme sırasında ne yememeniz gerektiğinin listesi uzundur. Karpuzu “evet” listenize koyabilirsiniz. Ayrıca yumuşak, etli meyvesi, iltihaplı bir bağırsak için bile kolayca sindirilir. (Lifi sınırlamanız gerekiyorsa kabuğu veya tohumları yemeyin.)

İlgili Yazılar