Beslenme Önerileri, Öneri Köşesi

Su İçmek – Vücudumuzun Sıvıya Değil Suya İhtiyacı Var (Bölüm 1)

Vücudumuzun Sıvıya Değil, Suya İhtiyacı Vardır!

Sıvı yetmez! Vücudunuzun bütün sistemlerinin düzgün çalışması suya bağlıdır. Yeterli miktarda su içmek vücudunuza yardımcı olur:

 • Sıcaklığı düzenler
 • Kabızlığı önler
 • Atık ürünler temizlenir
 • Tüm önemli vücut fonksiyonları yerine getirilir

ÇAY, KAHVE, ALKOL ve GAZLI İÇECEKLER her ne kadar da sıvı sınıfına girse de, içerdikleri etken maddelerin diüretik (idrar yapıcı) ve absorban (suyu emici) etkisi nedeni ile vücudumuza su vermemekle birlikte, vücuttaki suyu da emerek idrar yoluyla atılımına neden olurlar.

Su İçmek

İçilen 5 bardak çay, vücuttan 8 bardağa yakın su atılımı demektir.

Bedenin kuruması ile birlikte, birçok hastalığın oluşumuna zemin hazırlanır. (Migren, Romatoid Artrit, Astım, Fibromiyalji, Sedef, Egzama, Haşimoto Tiroiditi, Ülseratif Kolit, Çölyak, Huzursuz Bacak, Diyabet vb.)

GÜNLÜK MUTLAKA;

KİLO X 30-50 cc SU TÜKETİMİ VE SUYUN HÜCRE SEVİYESİNDE OZMOZ DENGESİNİ OLUŞTURABİLMESİ İÇİN RAFİNE OLMAMIŞ GERÇEK TUZ* (Himalaya / Kaya) TÜKETİMİ SAĞLANMALIDIR.

* Doğru miktarda tuz tüketimi, sizi takip eden doktorunuz tarafından düzenlenmelidir.

Islak Etki

Su dengesini korumak hayatta kalmak için gereklidir.

Bu nedenle vücudunuz ne zaman ve ne kadar içeceğinizi düzenlemek için sofistike bir sisteme sahiptir.

Toplam su içeriğiniz belli bir seviyenin altına düştüğünde susuzluk başlar.

Bu, nefes almaya benzer mekanizmalar tarafından kontrol edilir – bilinçli olarak düşünmenize gerek yok.

İnsanların çoğu için, muhtemelen su alımı konusunda endişelenmenize gerek yoktur. Susuzluk içgüdüsü çok güvenilir (Güvenilir Kaynak). Beden yalan söylemez. AMA YETER Kİ KANDIRILMASIN.

Gazlı içecekler çay ve kahve alımı beyni kandırır ve zavallı beyin vücuda su girişi oldu zannına kapılır. Halbuki bilmiyor ki gelen su değil sıvıdır. Hem de SUYUNU ÇALACAK OLAN SIVIDIR.

20 yaşına kadar olan dönemde susama duygusu hormonların kontrolündedir. Bu nedenle çocuklar sürekli gelir gider su ister.

20 den sonra ne olur? Gelişme hormonları gelişimini tamamlar ve İRADİ dönem başlar.

Eğer bu dönemde de kaydedilen enerjiyi su ve minerallerden değil sürekli yiyeceklerden alırsanız yavaş yavaş susama yeteneğiniz kaybolur. Azalmaya başlar. SONUÇ SUSAMAYAN İNSAN- YA DA HÜSRAN. SONU HÜSRAN.

ÖNEMLİ BİR NOT  Hipotalamusta susama ve açlık bölgeleri bulunur. Kişi hafif susadığında bunun farkına varmayabilir bunun yerine susuzluğunu gidermek için kendini yemeğe verir. Çünkü beynin iki bölgesi yan yanadır.

Bununla birlikte, bazı koşullar artan su alımını gerektirebilir.

Su İçmekEn önemlisi, terlemenin arttığı zamanlarda olabilir. Bu, özellikle kuru bir iklimde egzersiz ve sıcak havaları içerir.

Çok terliyorsanız, kaybolan sıvıyı yerine geri koyduğunuzdan emin olun. Çok uzun ve yoğun egzersizler yapan sporcuların elektrolitleri su ile birlikte doldurmaları gerekebilir.

Emzirme döneminin yanı sıra kusma ve ishal gibi çeşitli hastalık durumlarında su ihtiyacınızın artar .

Ayrıca, yaşlıların su alımlarını bilinçli olarak izlemeleri gerekebilir, çünkü susuzluk mekanizmaları yaşlılıkta arızalanmaya başlayabilir (Güvenilir Kaynak). KURUMUŞ BİR DEDE VEYA NİNE SUSAMIYORSA BU SUYA İHTİYACI OLMADIĞI ANLAMINA GELMEZ.

 

Günde Ne Kadar Su İçmelisiniz?

Vücudun yaklaşık yüzde 60’ı sudur, suyu verin veya alın fark etmez.

Vücudunuzdan sürekli olarak, özellikle idrar ve ter yoluyla su kaybediyorsunuz. Bu da şu demek dehidrasyonu önlemek için yeterli miktarda su içmeniz gerekir.

Her gün ne kadar su içmeniz gerektiği konusunda birçok farklı görüş vardır. Tabiri caizse her kafadan bir ses çıkmaktadır.

Sağlık yetkilileri genellikle yaklaşık 2 litre öneriyor. Buna 8 × 8 kuralı denir ve hatırlanması çok kolaydır. Sekiz kere sekiz bardak. Bu kuralın bilimsel temeli yoktur, tamamen keyfidir.

BİZİM KURALIMIZ 5X3

GÜNDE 5 KEZ HER BÖLÜMDE 3 BARDAK. 15 BARDAK  3 LİTRE

Bununla birlikte, bazı sağlık guruları susuz olmasanız bile gün boyunca sürekli olarak sıvı yudumlamanız gerektiğine inanmaktadır.

SusuzlukÇoğu şeyde olduğu gibi, bu su içme meselesi bireye bağlıdır. Birçok faktör (hem iç hem de dış) sonuçta su ihtiyacınızı etkiler. Tarlada çalışan, güneş altında çalışan, kutuplarda çalışan, dağlarda yaşayan, sahil kesiminde yaşayan …

Egzersiz veya sıcaklığın neden olduğu hafif dehidrasyonun hem fiziksel hem de zihinsel performansınız üzerinde olumsuz etkileri olabilir.

Birçok insan, gün boyunca nemlendirilmezseniz, enerji seviyelerinizin ve beyin fonksiyonunuzun acı çekmeye başladığını iddia eder. Ve bunu destekleyecek çok sayıda çalışma var.

Kadınlarda yapılan bir çalışma, egzersiz sonras yüzde 1.36’lık bir sıvı kaybının ruh halini ve konsantrasyonunu bozduğunu ve baş ağrılarının sıklığını arttırdığını göstermiştir (Güvenilir Kaynak). SEBEBİ DE SIVI KAYBI DAMAR YARIÇAPINI KÜÇÜLTÜR. DAMARDAKİ SIVI AZALIR. ÖZELLİKLE SIVI KAYBI İLE SALGILANAN ADRENALİN PERİFERİK DAMARLARI DARALTIR VE KANI MERKEZE ÇEKER. KORUMA REFLEKSİ.  BEYİN KALP DAMARLARI GENİŞLEMEYE BAŞLAR Kİ MERKEZE FAZLA SIVI GELSİN. EKSİLEN SIVI HAYATİ ORGANLARA YÖNLENDİRİLİR.

Diğer çalışmalar, egzersiz veya sıcaklığın neden olduğu hafif dehidrasyonun (vücut ağırlığının yüzde 1-3’ü) beyin fonksiyonunun diğer birçok yönüne zarar verebileceğini göstermektedir (Güvenilir Kaynak, Güvenilir Kaynak ).

Vücut ağırlığının sadece yüzde 1’inin oldukça önemli bir miktar olduğunu unutmayın. Bu öncelikle çok terlediğinizde olur. Hafif terleme ve su kaybı fiziksel performansı olumsuz yönde etkileyerek dayanıklılığın azalmasına neden olabilir (Güvenilir Kaynak, Güvenilir Kaynak).

Suyun Gücü – Çok Su İçmek Kilo Vermenize Yardımcı Olur mu?

Artan su alımının metabolizmanızı artırarak ve iştahınızı azaltarak vücut ağırlığını azaltabileceği konusunda birçok iddia vardır.

İki çalışmaya göre, 500 ml su içmek metabolizmayı geçici olarak yüzde 24-30 oranında artırabilir (Güvenilir Kaynak).

Araştırmacılar, bir günde 2 litre içmenin enerji tüketimini günde yaklaşık 96 kalori artırdığını tahmin ediyorlar.

Su İçmek

Yemeklerden yaklaşık yarım saat önce içme suyu, özellikle yaşlı bireylerde tükettiğiniz kalori miktarını azaltabilir (Güvenilir Kaynak). MİDE PH INI  ph 1-2, YUKARI ÇEKEREK YANİ ALKALİ HALE GETİREREK VE AYRICA MİDEDE HACİM OLUŞTURARAK DOYUM NOKTASINA ULAŞMANIZ KOLAYLAŞIR.

Bir çalışma, her öğünden önce 500 ml su içen diyetisyenlerin, 12 hafta boyunca yüzde 44 daha fazla kilo verdiğini gösteriyor. (Güvenilir Kaynak).

Genel olarak, özellikle yemeklerden önce yeterli miktarda su içmenin , özellikle sağlıklı bir diyetle birleştirildiğinde önemli bir kilo kaybı yararı olabileceği görülmektedir .

Özetle içme suyu, metabolizmada hafif, geçici artışlara neden olur ve her öğünden yaklaşık yarım saat önce içmek, otomatik olarak daha az kalori almanızı sağlar. Bu etkilerin her ikisi de kilo kaybına katkı sağlar .

Daha Fazla Su İçmek Sağlık Sorunlarının Önlenmesine Yardımcı Olur mu?

Bazı sağlık problemlerinin artan su alımına iyi yanıt verdiği varsayılmaktadır:

 • Kabızlık: Artan su alımı, çok yaygın bir sorun olan kabızlığa yardımcı olabilir (Güvenilir Kaynak).
 • Kanser: Bazı çalışmalar, daha fazla su içenlerin mesane ve kolorektal kanser riskinin daha düşük olduğunu gösteriyor, ancak diğer çalışmalar bu konuda hiçbir etki bulamıyor (Güvenilir Kaynak, Güvenilir Kaynak, Güvenilir Kaynak, Güvenilir Kaynak).
 • Böbrek taşları: Artan su alımı böbrek taşı riskini azaltabilir (Güvenilir Kaynak).
 • Akne ve cilt hidrasyonu: Suyun cildi nemlendirmesine ve akneyi azaltmasına nasıl yardımcı olabileceğine dair birçok anekdot raporu vardır . Şimdiye kadar hiçbir çalışma bunu doğrulamamış veya reddetmemiştir.

HÜCRELERDE ASİT BAZ DENGESİNDE BİRİNCİ AŞAMADA SU DEVREYE GİRER.

SU YOKSA PROTEİNLER DEVREYE GİRER.

GLİKOKALİKS VE GLİKOPROTEİNLER BUNLAR KULLANILIR VE PH DENGESİ SAĞLANIRSA O ZAMAN NE OLUR

GLİKOPROTEİNLER BOZULURSA KANAL PROTEİNLERİ HASAR GÖRÜR  HÜCRE İÇİNDEKİ ÇÖPLER DIŞARI ATILAMAZ  METABOLİK FELAKET

KENDİ BATAKLIĞINDA BOĞULAN HÜCRELER

İNFLAMASYON  DİSPLAZİ VE MORFOLOJİK DEĞİŞİM  KANSERE ZEMİN

Kısacası daha fazla su içmek, kabızlık ve böbrek taşları gibi bazı sağlık sorunlarına yardımcı olabilir, ancak çok net konuşmak için daha fazla çalışmaya ihtiyaç vardır.

Bir Dipnot: KİLO VERMEK VE ŞİŞMANLIK

Kilo vermek demişken bir iki noktaya daha temas edip yazımızı noktalayalım.

Malum son yıllarda nötr beden hareketi moda. Bu hareket diyor ki: bedeninle nötr bir ilişki kur. Daha gerçekçi daha insancıl yaklaş bedenine. Sadece fiziksel değil ruhsal olarak da onunla ilgilen. Suyunu yemini versen de her zaman onu bu şekilde mutlu edemezsin.

Bedeniniz sadece kilolardan ibaret değil.

Bedenimizin bizler için neler yapabildiği daha önemli. Yaptıklarına minnet duymalı ve şükretmeliyiz.

Sıfır beden müptelası olmak zararlıdır.

Beden mükemmelliği peşinde koşmak yerine bedeninize nezaket gösterin ve onu olumlayın.

Aynanın karşısına geçip onu çekiştirmeyin.

Su içme ve diyet meselelerine de bu gözle bakmakta fayda var…

Unutmayın, değeriniz beden ölçünüz ve ne kadar su içtiğinizle alakalı değildir.

Not: Yazımız Devam edecek…

Devam yazısının içeriği:

 • SU DARBESİ: AŞIRI SU ÖLDÜREBİLİR
 • TARAFINI SEÇ: SICAK MI SOĞUK MU?
 • SU SERT SU MU OLSUN YUMUŞAK SU MU?

 

 

İlgili Yazılar