Genel

Ne Zaman Su İçmemelisiniz?

Ne zaman su içmemelisiniz sorusuna kısa cevap olsun aşağıdaki maddeler:

  1. Hamamdan sonra
  2. Ağır iş ve spordan sonra
  3. Uykudan hemen önce

ÇOK ACIKTIN SU İÇİN SABRET

Çok acıkmışsan, yemeğin kokuları burnuna gelmişse, tükürük salgısı başladıysa ve sen yemek öncesi su içersen; midedeki ve ağızdaki hazır olan hazım ortamına, vücudun bin bir emekle hazır ettiği asidik hazım ateşinin alkali suyunla söndürme teşebbüsünde bulunuyorsundur.

Ancak iştahsız ve susuz bir şekilde eve geliyorsanız günün yorgunluğu ve harareti sizi yakmışsa aç olmuş olsanız bile susuzluk duygusu ön planda olduğu için susuzluğunuzu giderebilirsiniz. Tıpkı iftardan önce suya kanıp sonra oturduğumuz soframız gibi.

Özetle çok açıkmışsanız su içilmeyecek, aşırı susamışsanız su içilecek.

Ne zaman su

Ne zaman su içmemelisiniz?

HIZLI YEME SUSAMA İLİŞKİSİ

Yemek ortasında ve hemen sonrasında su istediğin olması, aşırı hızlı yeme alışkanlığınızdan olabilir mi? Tıpkı arabayı yüksek viteste hareket ettirmeye çalışmak gibi, aracınıza (bedene) hararet yaptırıyorsunuz. Eğer yavaş çiğneyerek bol sulu zeytinyağlı salata ile sofrayı şenlendirirsek hararet oluşturmadan susamadan yemeği tamamlarız.

ÖNCESİ ORTASI SONU

İlla yemeğin öncesi ortası ve sonrası su içeceksek mutlaka doğal alkali suyumuzu asit yapalım. Bunun için suya bir iki damla sirke ya da limon yetecektir.

AĞIR İŞ SONRASI

Hamamdan sonra, ağır iş ve spordan sonra, uykudan hemen önce illa su içeyim derseniz de yavaş yudumlarla 3-4 yudum ağzınızı sulandırabilirsiniz.

TERLEME VE HIRS İLİŞKİSİ

Spor ve ağır işlerde aşırı su istediğin ter atılımı ile ilgisi vardır. Ancak aşırı yangının ve hararetin metabolizmanızdaki düzensizlik ve yaptığınız işi disiplinli değil de hırsla yapıldığının dolaylı göstergesidir. Hırs ve acele ile kasılan bedenin çığlıklarıdır vakitsiz susamak. Elbette bu genelleme değildir istisnaları da vardır.

HAMAMA GİRENİ HARARET BASAR

Hamam sonrası aşırı hararetin sebebi ise biyoloji ve beden fiziği açısından sıcak suyun verdiği bir tepkidir. Hamamdaki nem ve sıcak hava bedenin alışageldiğimiz temperatürün üstünde olduğundan metabolizma ve dolaşım tepkisel davranışı gereği susama olur ve su regülasyon merkezleri devreye sokulmaktadır. Suya olan gereksinim artar. Bu nedenle rutin alışageldiğiniz sıcaklıkta duş ve banyo yapmanız önerilmektedir.

Vücudumuzun Sıvıya Değil Suya İhtiyacı Var başlıklı yazımız da ilginizi çekecektir.

İlgili Yazılar