Genel

Kemik Suyu ve Faydaları

Bugüne kadar, kemik suyu spesifik kullanımı hakkında çok az kanıt edinildi. Bu bulguların birçoğunun gözlemsel veya hayvan çalışmalarına dayandığı göz önünde tutulmalıdır. Halk tıbbında asırlardır kemik kırıkları ve yaralanmalarında, kemik suyu tüketildiği bilinen bir gerçektir.

Kemik Suyu

Etli eklemlerin ve kemiklerin suda kaynatılmasıyla elde edilen berrak, proteince zengin sıvıdır. Kemik suyu yapmak basittir. Ancak besin değeri kullanılan kemiklere, ne kadar süre pişirildiğine ve hangi katkı maddelerinin dahil edildiğine bağlı olarak değişecektir.

Düşük ısıda yavaş pişirmek ve asidik bir bileşenle pişirmek, protein miktarını artıracaktır. Lezzet ve beslenme için son bir saatte sebzeler, otlar ve tahıllar eklenmektedir.

Sağlık Açısından Kemik Suyunun En Önemli 5 Faydası

Kemik Suyu

Kemik Suyu ve Faydaları

  1. Yaşlanma Karşıtı

Kemik suyu, cilt, kıkırdak ve kemikte bulunan yapısal bir protein olan kolajen ile ilişkilidir. Kaynatıldığında, bağ dokusundaki kolajen glisin ve glutamin gibi sağlığı teşvik eden diğer çeşitli amino asitlere parçalanmaktadır. Kemik suyu tüketmenin, kolajen oluşturmak için gerekli olan öncü amino asitler olan glisin ve prolin’in kandaki seviyelerini arttırdığı gösterilmiştir.

  1. Sindirim ve Bağırsak Sağlığı

Jelatin, kemik suyunda en bol bulunan proteindir. Sindirim sistemine girdikten sonra jelatin, yiyeceklerin bağırsaklardan sağlıklı hareketini desteklemek için suyla bağlanır. Hayvanlar üzerinde çeşitli araştırmalar yapılmaktadır. Bunlardan birinde, kemik suyunda bulunan diğer amino asitlerin yanı sıra jelatinin, inflamatuar bağırsak hastalığında tedavi destekleyici etkiye sahip olabileceğini düşündürmektedir. Nitekim, insanlarla ilişkisini değerlendirmek için daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır.

  1. Bağışıklık Fonksiyonu

İnce bağırsak sadece besin emiliminin birincil yeri değil, aynı zamanda bağışıklık sistemimizin ilk savunma hattıdır. Bağırsak bariyeri hasar görürse veya sızdırırsa, bu bağışıklık fonksiyonunu bozmaktadır. Kemik suyunda bulunan amino asitler koruyucu olabilmektedir.

Yakın zamanda yapılan bir çalışma, amino asit glutaminin intravenöz takviyesinin, kritik hastalarda bağırsak bariyer fonksiyonunu destekleyebildiği sonucuna varmıştır.

  1. Eklem Sağlığı

Çalışmalar kemik suyunun kemik sertliği ve eklem fonksiyonunu iyileştirmede etkili olduğunu göstermektedir. Jelatin ayrıca yaralanma önleme ve doku onarımı için de faydalı olabilmektedir. 2017 yılında yapılan bir araştırma , C vitamini ile birlikte jelatin takviyesinin egzersiz sonrası kolajen sentezini iyileştirdiğini ve tendonları onarabildiğini buldu.

  1. Uykuyu Geliştirmeye Yardımcı

Kemik suyunda amino asit glisin bulunur. Sağlıklı uyku düzenini desteklemek de dahil olmak üzere vücutta birçok fonksiyona sahiptir. Ayrıca araştırmalar, diyet glisinin uykusuzluk hastalarının uyku kalitesini iyileştirmede etkili olduğunu kanıtladı. Glisin etkisini iç vücut saatimizi düzenler. Hatta bizi uykuya hazırlamak için vücut ısımızı düşürerek gösterdiği düşünülmektedir.

Kemik Suyu Herkes için Güvenli Midir?

Dengeli bir diyetin parçası olarak kabul edilse de kemik ağır metalleri bağladığı için kemik suyunun kendisinin kurşun gibi bir kirletici kaynağı olabileceğini hatırlamakta fayda bulunmaktadır. Bu, özellikle çocuklar için geçerli olmaktadır.

İlgili Yazılar