Genel

Kahvaltı Sağlık için Gerçekten Günün En Önemli Öğünü mü?

Kahvaltı sağlık için genellikle günün en önemli öğünü olarak tanımlanır. Ancak bu sabah öğününü atlamak gerçekten sağlığa zararlı mı? Daha yeni araştırmalar, bunun çoğumuzun inandığı kadar kötü olmayabileceğini öne sürüyor.

Orucu Bozmak, Kahvaltı Sağlık

Kahvaltı, kelimenin tam anlamıyla “orucu bozmak” anlamına gelir. Bir gece yemek yememenin ardından günün ilk öğünüdür.

Kahvaltı, 1960’larda Amerikalı beslenme uzmanı Adelle Davis’in formda kalmak ve obeziteden kaçınmak için “kral gibi kahvaltı, prens gibi öğle yemeği ve fakir gibi akşam yemeği yemesi gerektiğini” önermesinden sonra günün en önemli öğünü unvanını kazandı.

Amerika Birleşik Devletleri’ndeki insanların yaklaşık %15’i düzenli olarak kahvaltıyı atlasa da çoğu kişi hala kahvaltının günün en önemli öğünü olduğuna inanıyor. Kahvaltı, güne enerjik ve beslenmiş hissederek başlamak için vücuda önemli besinler sağlar. Birçoğu ayrıca kilo kaybını teşvik edebileceğine inanıyor.

Kahvaltı Sağlık Ankara Dr. Ceyhun Nuri

Kahvaltı ve Sağlık

Ama kahvaltı gerçekten günün en önemli öğünü mü?

Beslenmedeki çoğu şeyde olduğu gibi, cevap karmaşıktır. Bazı araştırmalar kahvaltıyı atlamanın zararlı olmadığını öne sürerken, diğer araştırmalar aksini öne sürüyor.

Kahvaltı dahil düzenli öğünler ve atıştırmalıklar yemek, vücuda en iyi şekilde çalışması için ihtiyaç duyduğu enerji ve besinleri vermek için gün boyunca daha fazla fırsat sağlar.

Bununla birlikte, kişi besinlerini diğer öğünlerde alabildiği sürece, kahvaltı günün en kritik öğünü olmayabilir.

İşte bilimin söylediği.

Kahvaltı yapmayı destekleyen kanıtlar

Kahvaltı yapmanın iddia edilen faydalarının çoğu, temel olarak neden ve sonuç kanıtlayamayan gözlemsel çalışmalardan elde edilmektedir.

Örneğin, bir 2021sistematik inceleme 14 gözlemsel çalışmanın sonucunda, haftada yedi kez kahvaltı yapanların aşağıdakiler için daha az riske sahip olduğu buldu:

 • kalp hastalığı
 • diyabet
 • obezite
 • yüksek kan basıncı
 • felç
 • abdominal obezite
 • kardiyovasküler ilişkili ölüm
 • yüksek düşük yoğunluklu lipoprotein kolesterol.

Yine, bu özel çalışma grubu, yalnızca kahvaltı yapanların yukarıda bahsedilen kardiyovasküler ve metabolik hastalıklar için daha düşük riske sahip olduğunu öne sürebilir. Ancak kahvaltının buna neden olduğunu kanıtlayamaz.

Bununla birlikte, 30.000’den fazla Kuzey Amerikalı hakkında yapılan bir veri analizi, kahvaltıyı atlayan kişilerin önemli besin maddelerini kaçırabileceğini gösteriyor.

Kahvaltıyı atlayanların yetersiz kaldığı en yaygın besinler şunlardır:

 • folat
 • kalsiyum
 • ütü
 • A vitamini
 • B1, B2, B3 vitaminleri
 • C vitamini
 • D vitamini

Kahvaltıyı atlayanlarda yemekten sonra kan şekeri seviyelerinde daha büyük artışlar yaşadı. Bu nedenle çalışmanın yazarları, kahvaltı yapmanın iç saatimizin zamanında çalışmasını sağlamak için hayati önem taşıdığını öne sürmektedi.

Kahvaltıyı atlamak kilo aldırır mı?

Birçok insan güne kahvaltıyla başladıktan sonra artan tokluk hissini bildirse de, çalışmalar kahvaltıyı atlayan veya tüketenlerin her ikisinin de neredeyse aynı toplam günlük kalori alımlarıyla sonuçlandığını öne sürüyor.

Bir diğer randomize kontrol denemesi 4 ay boyunca yürütülen bir çalışmada… Serbest yaşam ortamında kilo vermeye çalışan fazla kilolu veya obezitesi olan 309 yetişkinde kilo vermede kahvaltı yeme veya kahvaltıyı atlama önerisinin etkililiği test edilmektedir.

Çalışmanın sonunda araştırmacılar, kahvaltı yapmanın, kahvaltı yapmamaya kıyasla kilo kaybı üzerinde önemli bir etkisi olmadığı sonucuna vardılar.

2019’da yayınlanan 13 randomize kontrol çalışmasının gözden geçirilmesine göre, kahvaltının eklenmesi iyi bir kilo verme stratejisi olmayabilir. Araştırmacılar ayrıca, kilo vermek için kahvaltı önerirken dikkatli olunması gerektiğini, çünkü aslında tam tersi bir etkiye sahip olabileceğini ekledi.

Ancak, bu incelemenin sınırlamaları olduğunu belirtmek önemlidir. Tüketilen gıda türleri dahil edilmedi ve çalışmalar çok uzun sürmedi. Ek olarak, araştırmacılar kahvaltıyı atlamanın uzun vadeli etkilerini belirlemek için ek çalışmalara ihtiyaç olduğunu belirttiler.

Başka bir çalışma ise, kahvaltıyı atlamanın aslında toplam günlük kalori alımını 252 kalori azaltabileceğini buldu. Ancak araştırmacılar, herhangi bir öğün atlandığında genel diyet kalitesini düşürdüğünü not ettiler.

Şu anda, kahvaltıyı kilo alımına bağlayan güçlü bir kanıt yok gibi görünmektedir.

Kahvaltı yapan insanlar daha mı sağlıklı?

2018 çalışmasına göre sık sık kahvaltı yapanlar genellikle genel besin alımlarına daha fazla dikkat ederler. Düzenli olarak fiziksel aktiviteye katılırlar ve stresi yeterince yönetirler.

Tersine, kahvaltıyı atlayanlar, sık sigara içmek ve içki içmek gibi daha sağlıksız yaşam tarzı alışkanlıklarına sahip olma eğilimindedir. Aynı zamanda, yağ, kolesterol ve kalori bakımından normal kahvaltı yapanlardan daha yüksek diyetlere sahip olma eğilimindedirler.

Bu bulgular, yaşam tarzı alışkanlıklarının kahvaltı etmeyen kahvaltı yapanların genel sağlık durumuna katkıda bulunabileceğini düşündürmektedir.

İnflamatuar Besinler” Başlıklı Yazımız İlginizi Çekebilir!

Kahvaltı etmeli misin?

Kahvaltı bize vücudumuzu besinlerle besleme fırsatı verdiği için önemli bir öğündür. Ancak son araştırmalara göre günün en önemli öğünü olmayabilmektedir.

Sabahları aç uyanırsanız kahvaltı yapmak ve açlık ipuçlarınızı dinlemek çok önemlidir. Ancak bir gün meşgul olup kahvaltıyı atlarsanız, kendinizi suçlu hissetmenize gerek yoktur.

Alışkanlıkla kahvaltıyı atlarsanız, diğer öğünlerde besin alımınızı optimize ettiğinizden emin olmanız önemlidir.

Fitness uzmanları veya sabahın erken saatlerinde antrenman yapan sporcular gibi belirli gruplar da kahvaltı yaptıktan sonra kendilerini daha iyi hissedebilmektedir.

Sizin için en iyi olanı bulun

Son beslenme araştırmaları, konu gıda olduğunda herkese uyan tek bir yaklaşımın olmadığını göstermeye devam ediyor. Optimal sağlığa ulaşmak söz konusu olduğunda önemli olan sağlıklı bir yaşam tarzını benimsemektir.

 • Haftada en az 150 dakika orta düzeyde fiziksel aktivite yapın
 • Haftada iki veya daha fazla gün tüm büyük kas grupları için kuvvet antrenmanı aktiviteleri
 • Sağlıklı bir kiloyu korumak
 • İlave şeker, doymuş yağ ve işlenmiş gıdaları sınırlayın
 • Vücudunuza ve açlık ipuçlarınıza dikkat edin
 • Bolca su iç
 • Tütün ürünleri ve aşırı alkol kullanımından kaçının

Araştırmalar, kahvaltının günün en önemli öğünü olmayabileceğini öne sürse de yine de önemlidir. Vücudunuzun ihtiyaç duyduğu temel besinleri sağlamanıza yardımcı olmak için bir fırsat olarak hizmet eder.

Kahvaltı yapmamayı seçerseniz, kendinizi suçlu hissetmeniz için bir neden yoktur. Sağlığınızı olumsuz yönde etkileyebileceğine dair çok fazla kanıt yoktur.

Önemli olan sağlıklı bir yaşam tarzı sürerken sizin için en uygun şekilde yemek yemektir. Diğer öğünlerinizde besin ihtiyacınızın karşılanmasını sağlamaktır.

Kaynak: https://www.medicalnewstoday.com/

İlgili Yazılar