Genel

Göz ve Moleküler Yaşı

Gözün moleküler yaşı

Gözün yaşı gerçek yaşımızdan farklı olabilir.

Gözün En Derinine Baktılar

Bir araştırma ekibi, ameliyat sırasında rutin olarak çıkarılan küçük göz sıvısı damlalarını analiz ederek gözdeki farklı hücre türlerinden yaklaşık 6.000 proteini haritalandırdı. Araştırmacılar, bu verilerden protein profiline göre sağlıklı bir kişinin yaşını tahmin edebilecek bir “proteomik saat” oluşturmak için bir AI modeli kullandılar. Saat, diyabetik retinopati ve üveit gibi hastalıkların belirli hücre tipleri içinde yaşlanmanın hızlanmasına neden olduğunu ortaya koydu. Şaşırtıcı bir şekilde, araştırmacılar ayrıca daha önceki Parkinson tanılarına bir yol sunabileceğini söyledikleri göz sıvısı içinde Parkinson hastalığı ile ilişkili proteinleri de tespit ettiler.

19 Ekim’de Cell dergisindeki araştırma, protein profillerine dayanarak sağlıklı bir kişinin yaşını tahmin edebilecek bu verilerden bir “proteomik saat” oluşturmak için bir AI modeli kullandı. Saat, diyabetik retinopati ve üveit gibi hastalıkların belirli hücre tipleri içinde yaşlanmanın hızlanmasına neden olduğunu ortaya koydu.

Göz Sağlığın Aynasıdır

Stanford Üniversitesi’nde cerrah ve göz profesörü olan Vinit Mahajan, “Gözle ilgili şaşırtıcı olan şey, içeriye bakabilmemiz ve gerçek zamanlı olarak meydana gelen hastalıkları görebilmemizdir” diyor. “Öncelikli odak noktamız, bu anatomik değişiklikleri hastalarımızın gözlerinin içinde moleküler düzeyde olanlara bağlamaktı.”

Göz, canlı hastalarda örneklenmesi zor bir organdır çünkü beyin gibi -rejeneratif değildir ve doku biyopsisi almak onarılamaz hasara neden olur. Alternatif bir yöntem, ilgili hücrelerin veya dokuların yakınından alınan sıvı biyopsileri — sıvı örnekleri kullanmaktır. Sıvı biyopsiler, ilgilenilen bölgede hangi proteinlerin bulunduğuna dair bir anlık görüntü sağlayabilse de şimdiye kadar küçük sıvı hacimleri içinde çok sayıda proteini ölçme yetenekleri sınırlıydı ve ayrıca hangi hücrelerin hangi proteinleri ürettiği hakkında bilgi sağlayamıyordu.

Gözün Moleküler Yaşı

Şeker hastalığı gözü yaşlandırıyor. Cell dergisindeki çalışma, Hastalık ve moleküler yaşlanma arasındaki ilişkiyi araştırmak için araştırmacılar, 26 proteinin bir alt kümesine dayanarak gözün moleküler yaşını tahmin edebilecek bir AI makine öğrenme modeli oluşturdular. Model, sağlıklı gözlerin yaşını doğru bir şekilde tahmin edebildi, ancak hastalıkların önemli moleküler yaşlanma ile ilişkili olduğunu gösterdi. Şeker hastalığına bağlı oluşan Diyabetik retinopati için, hastalığın ilerlemesiyle birlikte yaşlanma derecesi artmıştır ve bu yaşlanma, şiddetli (proliferatif) diyabetik retinopatili bireylerde 30 yıla kadar hızlanmıştır.

Yazarlar, bu sonuçların yaşlanmanın organa ve hatta hücreye özgü olabileceğini ve bunun da hassas tıpta ve klinik deneme tasarımında ilerlemeler sağlayabileceğini düşünüyor.

İlgili Yazılar