Genel

Egzersiz ile Metabolizmanızı Hızlandırabilirsiniz!

Egzersiz Ankara Dr. Ceyhun Nuri

Egzersiz ile metabolizmanızı hızlandırabilirsiniz. Genel olarak, ne kadar çok kasınız ve ne kadar az yağınız varsa, metabolizma hızınız o kadar yüksek olur.

Metabolizma hızınız, vücut kompozisyonunuzdan büyük ölçüde etkilenir. Daha fazla kas ve daha az yağa sahip insanlar genellikle daha hızlı bir metabolizma hızına sahipken, daha fazla yağ ve daha az kas olan insanlar genellikle daha yavaş bir metabolizma hızına sahiptir.

Egzersiz ve Enerji Dönüşümü

Metabolizmanız, vücudunuzun yiyecekleri enerjiye dönüştürmek ve devam etmenizi sağlamak için yaptığı her şeyi içerir. Bazı insanlar diğerlerinden daha hızlı bir metabolizmaya sahiptir.
Metabolizmanızın hızlı mı yoksa yavaş mı olduğunu etkileyen bazı şeyler, yaşınız, cinsiyetiniz ve genleriniz gibi kontrol etmediğiniz şeyleri içerir. Bazen halsiz bir tiroid metabolizmanızı azaltabilir. Ancak bunun normal olduğunu anladığınızda, hızlandırmak size kalmış. Gerçekten fark yaratan şeye odaklanın: egzersiz.

Kas hücrelerinin çok fazla enerjiye ihtiyacı vardır, bu da çok fazla kalori yakmaları anlamına gelir. Aslında, siz egzersiz yapmıyorken bile yağ hücrelerinden daha fazla kalori yakarlar. Bu nedenle, egzersiz yapmak için harcadığınız zaman, terlemeyi bıraktıktan çok sonra bile fayda sağlar.

Egzersizin Önemi ve Yaş İlişkisi

Yaşlandıkça egzersiz daha da önemli hale gelir. Yaşla birlikte doğal olarak kas kütlenizi kaybedersiniz, bu da metabolizmanızı yavaşlatır. Egzersiz yapmak bu kaymayı durdurabilir.

Basit. Kaslarınızı sık sık şu iki şekilde zorlamanız gerekir:

Antrenmanınızı güçlendirin. İster koşuyor ister Zumba yapıyor olun, her türlü aerobik egzersiz kalori yakar. Daha yoğun hale getirin ve vücudunuz daha fazla kalori yakar. Aralıkları deneyin. Bunları herhangi bir kardiyo türü ile yapabilirsiniz. Temel fikir, daha yüksek ve daha düşük yoğunluk arasında geçiş yapmaktır. Bunu gerçekten zorlaştırırsınız ve ardından hızınızı düşürürsünüz ve tekrarlarsınız.

Örneklerle Egzersiz

Örneğin, 1 dakika boyunca yapabildiğiniz kadar zıplama hareketi yapın ve ardından 2 dakika yerinde yürüyün. 15 dakika boyunca tekrarlayın.

2. Ağırlık kaldırın. Kas, yağdan daha fazla kalori kullandığından, kaslarınızı güçlendirmek sizi dinlenirken bile daha verimli bir kalori yakma makinesi haline getirecektir. Haftada iki kez, her büyük kas grubunda (karın, pazı , kalça kasları, dörtlü) bir veya iki set 12 ila 15 tekrar yapın. Metabolizmanıza yardımcı olmaktan daha fazlasını yapıyor olacaksınız. Kalbiniz, kemikleriniz ve hatta ruh haliniz fayda sağlayacaktır.

Bu her yerde bir kazanç.

İlgili Yazılar