Ankilozan Spondilit, Beslenme Önerileri

Güneş, Deniz, Kum ve İltihaplı Romatizma

İltihaplı ROmatizma Deniz ve Güneş

Ankilozan Spondilit ve İltihaplı Romatizma Hastaları için Deniz ve Güneş Dersleri

Evlere kapandığımız şu günlerde güvenli fiziksel mesafeyi korurken hepimiz güzel yaz havasından en iyi şekilde yararlanmak istiyoruz. Ruha iyi gelen açan güllerin, sardunyaların ve açelyaların mis kokusunu içimize çekiyoruz. Ancak bazen tatilinizde istenmeyen durumlarla karşılaşabilirsiniz. Örneğin, seyahat, deniz, değişik zaman dilimleri, yemek programları ve mevcut yiyecek türlerindeki değişiklikler nedeniyle kan şekerinizi hedef aralığında tutturmak  zorlaşabilir. Ankilozan Spondilit ve İltihaplı Romatizma (Romatoid Artrit – RA) gibi kronik hastalıklar söz konusu olduğunda daha dikkatli olmanız gerekebilir.

Yaz aylarının tadını çıkarmanıza yardımcı olmak için kendiniz ve ailenizle ilgili aşağıdaki bilgileri size sunuyoruz.

Bu arada halk arasında “sıcak romatizmaya iyi gelmez” düşüncesi birçok kişiyi denizden soğutmaktadır. Bilinmelidir ki kumların sıcağı ile denizin serinliği birleşince iltihaplı romatizma hastaları için mutedil bir iklimsel koşul oluşur.

Kano, Deniz ve Romatizma

D Vitamini Katmanı

 1. Güneşlendikten sonra cilt üzerinde oluşan ince D vitamini katmanını (KAYNAK Kişiselleştirilmiş genetik bilgi içeren  D vitamini diyeti),  yok etmemek adına gün boyunca duş alırken sabun ve lif kullanmamaya özen gösteriniz. Ancak gece yatmadan önce isteyen sabunlanabilir. Zaten deniz suyu temizleyicidir, işi rutine sokup fazla temizlik takıntısına girmeye gerek yoktur.
 2. Yaza aldanıp buz gibi bir karpuz  (GÜVENİLİR KAYNAK) ve beyni donduran bir dondurma keyfi size pahalıya mal olabilir. Romatizmal hastalıklarla en önemli organ olan dalak soğuk ve çiğ besinlerden olumsuz etkilenerek enflamatuar alevlenmenin artışına yol açabilir. (Dalak ve romatizma ilişkisi hakkında isteseniz “Dalak başlıklı yazımıza göz atabilirsiniz)
 3. Alınan D vitamininin birinci aktivasyonu karaciğerde gerçekleştiği için karaciğeri zorlayacak olan beslenme bir taraftan D vitamininin aktif hale geçmesine engel olacağı gibi aynı zamanda vücuttaki iltihabi yükün de artmasına neden olacaktır. Bu da otoimmünitenin artmasına yol açabilir.

Romatizma Ağrılarını Azaltmak

 1. Geç saatlerde yenecek olan meyveler, insüline gözükmeden karaciğer üzerinden adipoz yağ dokunun birikmesine neden olarak otoimmüniteyi hızlandıracaktır.
 2. Özellikle denizden ve yüzme havuzundan çıktıktan sonra, o ıslak halimizle ıslak havlular üzerimizde cereyana veya rüzgâra maruz kalırsak bilhassa cilt gözeneklerinden deri altındaki subkutan gevşek bağ dokuya halk arasında yel girdi tabir edilen rüzgarla birlikte soğutulmuş su damlacıklar ve havanın girmesiyle birlikte migratuar (gezici) romatizma ağrılarınız (GÜVENİLİR KAYNAK YEL NEREDEN GİRDİ?) azacaktır.
 3. Deniz havası, yoğun negatif iyon ve iyot partikülleri içerdiği için hem göz ziyafeti hem de bedenin antioksidan kapasitesini arttırmak için birebirdir. Denize nazır nefes egzersizlerinin yapılması zihinsel sakinliği (GÜVENİLİR KAYNAK) arttırır. Vücuttaki detoksifikasyon bu şekilde sağlanır.

Hücresel Arınma ve Romatizma

 1. Hücreler arasındaki bağ dokusu olan ekstraselüler matriksteki (İlgili Yazımız: Ankilozan Spondilit ‘te Hücre Dışı Matriks Dengesi) iltihabi birikimi ve metabolit agregatları uzaklaştırmak için ozmoz mekanizmasından yararlanarak deniz suyunun içerisinde her gün en az 2 saat kalınarak hücresel arınma faaliyetleri hızlandırılabilir. Bu sayede klinik tabloda bir remisyona gidebilirsiniz. Remisyon (hastalığın sakinleşmesi, alevlenmelerin azaltılması) süreçleri böylece sağlanmış olacaktır.,
 2. Ankilozan spondilit hastalarında üveit tutulumu olanlar özellikle deniz içinde gözlerini açarak tuzlu suyun göz içine nüfuz etmesini sağlayarak semptomlarını geriletebilirler ya da gerilemesine yardımcı olacaklardır.
 3. Cilt problemi olan romatizmal hastalar, özellikle sedef romatizması ve egzema problemi olanların, denizden çıktıktan sonra hemen güneşlenme eylemine geçmeden önce mutlaka kurulanmaları gerekiyor, yoksa su damlacıkları mercek etkisi oluşturarak teninizin fizyolojik balans ayarlarını bozarak cilt lezyonlarınızın artışına neden olur.

Prebiyotik Etki

 1. Ülseratif kolit ve Chron’s gibi hastalıklarla birlikteliği olan ankilozan spondilitli kişiler her deniz sefasından sonra bir çay bardağına yakın deniz suyu yutmayı alışkanlık haline getirsinler. Yutulan deniz suyu mikrobiota (KAYNAK AS ve Barsaklar) ve barsak florasını güçlendirerek, bu prebiyotik etki ile (tatlı yosunlar, mavi algler, tuzlu su mikroorganizmları) bağırsaklar rahat bir nefes alırlar.
 2. Ankilozan spondilit ve iltihaplı romatizma hastalarında sinüs ve dolayısıyla da geniz akıntısı Bu akıntılar tedavinin önünde bozucu odak olarak bir engel teşkil eder. Bu nedenle burun boşluklarına ve sinüzlere, genizi yakacak şekilde lavaj yapılması yerindedir ve tatil dönüşü tedavinizin daha hızlı devamı adına çok güzel bir harekettir.

Bulutlu, güneşli, yaz-kış fark etmez.

Güneş ışınlarının yüzde 95’ini oluşturan düşük enerjili ultraviyole A ve yüksek enerjili ultraviyole B ışınlarına fazla maruziyette bağışıklık sistemi zayıflar. Cildimize temas eden ve derinin alt katmanlarına nüfuz ederek oksidatif stres oluşturan zararlı güneş ışınları (aşırı güneşlenme) DNA’da hasar oluşturarak inflamatuar yükünüzü artırmakla kalmaz kırışıklıklarınızı da derinleştirir.

İltihaplı Romatizma ve Güneş

DNA, Güneş ve İltihaplı Romatizma

İlgili Yazılar