Genel, Öneri Köşesi

Aşırı Terleme Kadınlarda Neden Olur?

Doktor Web sitesinden aşırı terleme yazısını sizler için derledik. İnsan, terler. Terlemek, alın teri dökerek çalışma sırasında olabildiği gibi biyolojik ve fiziksel nedenlerle de olabilir. Özünde terlemek faydalıdır, hücrelerin bir temizlenme ve detoks mekanizmasıdır. Her şey de olduğu gibi terlemenin de aşırısı kafa ağrıtabilir. Aşırı terleme siz de de varsa bazı önlemler almak mümkündür.

Baharatlı Yiyecekleri ve Kafeini Sınırlayın

Kahve ve kola gibi kafeinli içecekler ve köri veya acı biber gibi baharatlı yiyecekler özellikle yüzünüzde ve kafanızda terlemeye neden olabilir. Alkol de de terleme sistemini zora sokabilir. Hangi yiyecek ve içeceklerin sizi aşırı derecede terlettiğini belirlemenize yardımcı olacak bir yiyecek ve içecek günlüğü tutabilirsiniz. Arıca, yemeklere lezzet katmak için güçlü baharatlar yerine daha hafif otlar kullanın.

Dikkatli Yıkanın

Hafif bir temizleyici kullanarak günlük banyo yapın veya duş alın. Günde bir defadan fazla duş alma ihtiyacı hissedebilirsiniz. Koku sizi rahatsız ediyorsa, ciltteki bakterileri azaltmak için sabun kullanmayı deneyin. Bakteriler ter ile karıştığında kokuya neden olabilmektedirler. Bakteriler ve mikroplar nemli ortamlarda geliştiğinden, tamamen kuruduğunuzdan emin olun. Biyolojik yapınıza uygun beslenme stratejileri geliştirin.

Aşırı Terleme Cilt Bakteriler

Cilt üzerinde yer alan bakteri modellemesi

Ateş Basması ve Gece Terlemelerini Yönetin

Adet dönemleri ve menopoz sıcak basmalarına veya gece terlemelerine neden oluyorsa birçok çare mevcuttur. Cildinize serin ıslak bir bez uygulayın veya rahatlamak için buzlu su için. Reçeteli ilaçlar ve tamamlayıcı bazı uygulamalar da sıcak basmalarını hafifletebilir. Birçok kadın soya, karayılan otu, ginseng, kava, kırmızı yonca veya DHEA gibi alternatif tedavileri deniyor. Sizin için en iyisinin ne olduğuna karar vermek için doktorunuzla konuşun.

Doğru Giysileri Seçin

Bol giysiler ve pamuk gibi doğal kumaşlar, havanın cilt çevresinde dolaşmasına izin vererek nem birikimini yavaşlatır. Egzersiz yaparken, nemi cildinizden uzaklaştıran fitil kumaşlar giyin. Aşırı terlemeniz durumunda yanınızda fazladan bir gömlek veya ceket bulundurun. Desenli, siyah veya beyaz giysiler ter lekelerini özellikle iyi gizler.

Stresi azalt

Stres konusu bir kısır döngü. Herkes konuşur ama stresin tanımı ve yönetimi zor bir konudur. Stres terlemeye neden olabilir ve aşırı terleme strese neden olabilir. Yoga, meditasyon, derin nefes alma ve biofeedback gibi rahatlama teknikleri, tetikleyicilerinizi kontrol etmenize ve terlemenin etkilerini azaltmanıza yardımcı olur. Bir yoga sınıfına katılın, rehberli bir görüntü CD’si alın veya meditasyon yapmak için her gün biraz zaman ayırın.

Terlemeyi Önleyiciyi Kozmetikler

Alüminyum bazlı ter önleyiciler, ter bezi kanallarını bloke ederek çalışır. Hafif semptomlar için ürünler satış mağazalarında mevcuttur. Yatmadan önce havluyla nemi alınmış cilde ince bir tabaka ter önleyici uygulayın. Aktif maddeler siz uyurken çalışmaya başlayabilir. Daha sonra sabah tekrar uygulayın. Deodorantlar kokuyu azaltır, ancak ıslaklığı etkilemez. Şiddetli semptomlar için doktorunuz reçeteli bir ter önleyici de önerebilmektedir.

Aşırı Terleme Toprak Temas Ayak Bakımı

Ayak bakımı ve toprak ile temas

Ayak Bakımı

Terli ayaklar bir sorunsa, külotlu çoraptan kaçınmanız gerekebilir. Pamuktan veya deriden nemi emen malzemelerden yapılmış çoraplar giyin ve sık sık çorap değiştirin. Tekrar giymeden önce ayakkabıların tamamen kuru olduğundan emin olun. Bu, aynı ayakkabıyı iki gün üst üste giymemek anlamına gelebilir. Emici tabanlık da yardımcı olabilir. Mümkün olduğunda çıplak ayakla dolaşın, toprakla temas edin. Ter önleyiciler sadece koltuk altları için değildir. Bunları ayaklarınızda ve ellerinizde de kullanabilirsiniz.

Sakin Olun

Evde ve işte daha düşük sıcaklıklar terlemeyi azaltmaya yardımcı olabilmektedir. Bir fan işinizi görebilir. Veya havanın hareket etmesini sağlamak için pencereleri açın. Cereyanda kalmayın. Bol soğuk su için ve soğuk duş veya banyo yapabilirsiniz. Sıcaklık değiştikçe giysilerinizi ona göre giyin. Yaz aylarında güneşten uzak durun ve sabahları yorucu aktiviteler yapın.

Sağlıklı kal

Obezite, sigara ve alkol kullanımı aşırı terlemeye neden olabilir veya yoğunlaştırabilmektedir. Bu nedenle sağlıklı kilonuzu koruyun, sigaraya hayır deyin ve aşırı alkol tüketimini sınırlayın. Sadece terlemeyi azaltmakla kalmayacak, aynı zamanda daha iyi hissedecek ve birçok hastalık riskini azaltacaksınız.

Cildi ve Giysileri Koruyun

Islak cilt kıvrımları tahriş edici dermatit ve enfeksiyona eğilimlidir. Teri emmek ve kıyafetlerinizi korumak için koltuk altı astarları – giysilere takılan küçük pedler – kullanın. Giysileri günlük olarak değiştirin. Onları düzenli olarak yıkayın. Ve kıyafetleri giymeden önce iyice kuruladığınızdan emin olun.

İlgili Yazılar