Genel

Egzersiz ve Yaşlanma Hakkında Bazı Efsaneler

egzersiz ve yaşlan arasındaki bağlantı

Egzersiz ve yaşlanma sürecinde hareket etmemek çok daha risklidir ve yaşlanma sürecini hızlandırabilir. Hareketsiz insanların kalp hastalığına yakalanma olasılığı iki kat daha fazladır ve ayrıca daha fazla doktor ziyareti yaparlar ve daha fazla ilaç alırlar.

Ben çok yaşlıyım

Uzun süredir egzersiz yapmadıysanız, yüzme gibi kalp atış hızınızı artıran düşük etkili bir aerobik aktivite ile yavaşça başlayın. Genel kalp sağlığı için, Amerikan Kalp Derneği haftada 5 gün 30 dakikalık aerobik aktivite ve haftada 2 gün kuvvet antrenmanı önermektedir. Günde yarım saat göz korkutucu geliyorsa, küçük düşünün. 10 dakikalık bir yürüyüş bile iyi bir başlangıçtır.

Egzersiz, yeni bir spora başlamak anlamına gelmez. Ancak gençken yapmaktan keyif aldığınız bir aktivite varsa (örneğin tenis veya voleybol), ona geri dönmenin bir yolunu arayın.

Kalbim yeterince güçlü değil

Düzenli olarak yapıldığında, egzersiz kalbinizi riske atmak yerine güçlendirmeye yardımcı olur.

Bir maratona, kaydolmanıza gerek yok. Fiziksel aktivite, tempolu bir yürüyüş yapmak kadar basit olur. Bu, kan dolaşımınıza ve kolesterol seviyelerinize yardımcı olmak için yeterlidir ve ruh halinizi aydınlatır.

Bunu karşılayamam

Bir spor salonu üyeliğine veya egzersiz ekipmanına küçük bir servet ödeyebilirsiniz. Ancak formda olmak için bir kuruş harcamanıza gerek yok. İyi bir destek ile bazı spor ayakkabılar giyin ve yürüyüşe veya koşuya çıkın. Ya da bahçede bahçıvanlık yaparak bir saat geçirin.

Hava kötüyse, evinizin çevresinde bulunanları kullanın. Konserve ürünler, direnç eğitimi için hafif ağırlıklar kadar iyi çalışır. Ayrıca kendi vücut ağırlığınızı (tahtalar veya şınavlar için) kullanabilir veya merdivenlerden inip çıkabilirsiniz.

Eskisi gibi hareket etmiyorum

Bugün yapabileceklerinizi geçmişte yaptıklarınızla yargılamayın. Egzersiz yapmak, lise atletizm takımında veya 20’li yaşlarındayken yaptığınız kadar hızlı koşmakla ilgili değildir.

Yale Üniversitesi’nde bir araştırma yapılmıştır. Buna göre günde sadece 20 dakika yürüyen yaşlıların 2 yıl sonra yürümeyenlere göre daha düşük hareket engeli riskine sahip olduğunu buldu. Eskiden ne yaptığınıza dönüp bakmayın. Bunun yerine, önümüzdeki yıllarda sizi zihinsel ve fiziksel olarak zinde tutacak bir araç olarak benimseyin.

Egzersiz yapacak kimsem yok

Birini bulabilirsin! Bir yürüyüş veya bahçecilik kulübüne katılın. Sizinle aynı etkinliklerden keyif alan kişilerle bağlantı kurma fırsatları bulun. Aktif yaşam tarzınız hakkında konuşmaya başladığınızda, etrafınızda egzersiz yapabileceğiniz ve formda kalmak için çalışan insanlar olduğunu öğrenince şaşırabilirsiniz. Ya da belki hayatınızdaki birine harekete geçmesi için ilham verirsiniz ve ikiniz birlikte egzersiz yapabilirsiniz.

İlgili Yazılar