Genel

Egzersiz Reçete Edilen Bir İlaçtır

Egzersiz Reçete Edilen Bir İlaçtır Dr. Ceyhun Nuri Ankara Ankilozan Spondilit

Adınıza yaraşan bir hayat sürün. Egzersiz Reçete ile ayağa kalkın, hareket edin ve düşünün… Çünkü siz bir erectus sapiens’siniz.

İnsan yürümek için doğmuş bir canlıdır. Bu yüzden adına Latince homo sapiens erectus demişler. Ayakta duran ve düşünen insan.

Fiziksel ve Ruhsal Sağlık

Egzersiz, idman, spor, yürüyüş… Adına ne dersek diyelim yerinde bir aktivite hem fiziksel hem de ruh sağlığımıza iyi gelir. Genlerimize bile…
Egzersiz yaptıkça kaslardan myokin adı verilen proteinler salgılanır: Örneğin interlökin 6. Fiziksel aktivite sonrası kanda interlökin 6 düzeyi 10 kat kadar artar. İnterlökin 6, midenin boşaltmasını yavaşlatır, karın yağı denilen viseral yağ dokusunu azaltır.

Bir de egzersizin öteki yüzü var: Hormetik etkisi. Yani; egzersiz bazen yararlıdır, bazen değil. Yerinde bir egzersiz reçete beden, ruh ve zihninize iyi gelirken aşırısı veya bilinçsizi bu etkiyi vermez. Bilim dünyası bu etkiye “soul crushing despair” ( ruhu ezen mutsuzluk) adını vermiş. İnterlökin 6 miktarı aşırı artarsa vücutta yangın çıkabilir. Tıp dilinde inflamasyon denilen bu yangın, neredeyse bütün hastalıkların anasıdır. Kronik yani müzmin hale gelmiş bir inflamasyon insana yapmadığını bırakmaz.

Egzersiz Her Yerde!

Egzersiz reçete için illa bir spor salonuna üye olmanıza gerek yoktur. Evinizde de birçok şey yapabilirsiniz. Ofisinizde hep oturmak yerine ayağa kalkıp iki dakikalık, basit nefes egzersizleri yapmak çok yararlı olur. Asansör ve yürüyen merdiven spor salonlarında bulamayacağınız harika idman aletleridir. Aynı bina içindeyseniz arkadaşınıza, komşunuza mail veya mesaj yazmak yerine masasına veya kapısına kadar gidip kısa bir yürüyüş yapabilirsiniz. Hiçbir şey yapamıyorsanız sadece ayağa kalkın ve durun. Çünkü ayakta kalmak oturmaktan yüzde 40 daha fazla kalori yakmanızı sağlar.

Havalar soğuyunca dışarıda egzersiz yapmak insana zor gelir. Islak, yağmurlu, nemli kasvetli bir hava aktivite yapma arzunuza ket vurur. O zaman Amazon yerlileri gibi olamasanız da evde yapacak bir şeyler mutlaka bulacaksınız: Çocuğunuzla oynayabilir, aerobik yapabilir ya da balkondaki çiçeklerle ilgilenebilirsiniz. Parkta çocuğunuz oynarken elinizde cep telefonu bir bankta oturmak yerine siz de onunla oynayabilirseniz çok şey yapmış olursunuz.

Ayağa Kalkın, Hareket Edin!

Amazon yerlileri bir spor salonuna gitmiyorlar. Günde 17 bin adım atıyorlar. Bu da onları kalp damar hastalıkları riski açısından dünyada en son sıraya atıyor.

Kısacası, bilim insanları diyor ki: “Adınıza yaraşan bir hayat sürün: Ayağa kalkın, hareket edin ve düşünün… Çünkü siz bir erectus sapiens’siniz”.

İlgili Yazılar