Genel

Daha İyi Uyku İçin Ne Yapmalı

daha iyi uyku ankara dr ceyhun nuri

Daha iyi uyku nasıl sağlanır? Gece iyi bir uyku için neler yapılması gerekir?

Daha İyi bir Uykuya Neden İhtiyacımız Olsun?

Uykusuz geçen gecenin ardından sabah saatlerinde kendinizi ne kadar kötü hissettiğinizi biliyoruz. Sersem bir halde, önceki zamanlardan daha sinirli ve temel olarak dünya ve tüm diğer sorunlarla uğraşmak istememeniz… En azından ayılana kadar.

Genel sağlığımız için çok önemlidir uyku. Uyuma esnasında vücudumuz kendini onarır, iltihapla ve enfeksiyonlarla savaşır. Ardından günün olaylarını kavrayabilmek sizin için çok daha basitleşir.

Uyku anında bir sonraki uyanmamızda bilgileri daha rahat öğrenmemizi sağlar. Ayrıca daha iyi hatırlamamıza yardımcı olacak yeni beyin yolları ortaya çıkar. Bu durum, duygusal sağlığımızı ve ilişkilerimiz hakkında işlev ve performansımızı da etkileyecektir.

Uykusuzluk Hastalığı Mı Var?

Uykusuz kalmak ve özellikle bunun sürekli olması, kalp hastalıklarına, böbrek hastalıklarına, hipertansiyona, diyabet ve felç risklerine neden olabilmektedir. Uykusuzlukla baş etmeye çalışan kişilerde yüksek düzeyde depresyon ve kaygı sorunları ortaya çıkabilmektedir.

Zihinsel ve fiziksel sağlığı optimize etmek amacıyla kaliteli ve yeterli miktarda bir uykuya gereksinim vardır. Yetişkin bir birey için yaklaşık 7-8 saat olan bu uyku süresi, bir çok bireyde farklılıklar gösterir. Bu farklılıklar yaşa, cinsiyete, aktivite seviyesine ve önceden var olan sağlık durumlarına bağlı olarak değişkenlik gösterecektir.

Yeterli miktarda uyuyamamanın birkaç nedeni vardır. Bunlar:

 • Hormonal dengesizlikler yaşanması,
 • Kullanılan ilaçların yan etkileri,
 • Stres ve kaygı gibi psikolojik ve duygusal durumlar,
 • Daha öncesinde yaşanan sağlık koşulları,
 • Elektronik aygıtlar ve gürültülü çevresel etkiler.

Uyku problemlerinin nedenine bağlı olarak, Naturopatik bir bakım çözüm olabilir. Naturopatlar, yaşam tarzı önerileri ve diyet uygulamalarının yanında kişiselleştirilmiş beslenme reçeteleriyle uyku problemi çekenlere destek olabilmektedir.

Daha İyi Uyku İçin İpuçları Verir Misiniz?

Daha iyi uyumanıza yardımcı olacak Naturopatik ipuçlarını şu şekilde sıralayalım.

 • Sirkadiyen ritmini güçlendirmek amacıyla düzenli olarak uygulayabileceğiniz uyku saati belirleyin.
 • Uyku öncesi ister ılık bir banyo, isterseniz de dinlendirici bir müzik dinleyin, yatmadan önce kendiniz için bir ritüel oluşturun.
 • Melatonin üretimini teşvik edebilmek ve sirkadiyen ritminizi düzenleyebilmek için mümkün olan her gün zamanınızın 15 dakikasını güneşle geçirin.
 • Özellikle yatmadan önce çay, kahve, çikolata, şeker ve sigara vb. gibi uyarıcılardan kaçının.
 • Ekrana sahip elektronik aletlerden yayılan mavi ışık melatonin (uyku hormonu) üretiminizi geciktirir. Bu da uykunuzu bozan bir etken.
 • Düzenli egzersiz yapmanız, stres hormonlarımızı azaltacak ve uyku kalitenizi artırmaya yardımcı olacaktır. Ancak yatmadan hemen önce egzersiz yapmaktan kaçınılması gerekmektedir.
 • Nefes alın! Yatmadan önce bilinçli nefesler egzersizleri yaparak, sinir sistemimizi sakinleştirici uyarımlar gerçekleştirin.
 • Yumurta, tavuk, hindi, badem, kaju gibi triptofan açısından zengin besinler tüketmeye özen gösterin. Triptofan, melatonin ve serotonin üretiminde çok önemli bir esansiyel amino asittir.
 • Magnezyum, sinir sisteminizi düzenlemeye yardımcı olacaktır. Avokado, yeşil yapraklı sebzeler, kakao, muz, fındık ve tohumlar gibi magnezyum açısından zengin besinler yemek uyku kalitesini artırmaya yardımcı olur.

Bunların yanında, yeterli miktarda su içmeyi kesinlikle unutmayın!

İlgili Yazılar