Ankilozan Spondilit

Sırt Çantası Omurga Skolyotik Cerrahisi

bel ağrısı sırt omur eğriliği

Sırt çantası omurga skolyotik cerrahisine dair “Skolyotik”, “genel cerrahi” ve “sırt çantaları”na dair ankilozan görüşler insanın kafasını karıştırabilir. Okul çantası ya da sırt çantasını yüklenmiş birini gördüğümüzde bir cerrah edasıyla kasım kasım kasılır, ve karşımızdaki artık her kimse “çok ağır kaldırma, yoksa kamburun çıkacak, skolyotik olacaksın” diye öğütler vermeye başlarız. Gel gör ki havasına girdiğimiz hekimi bile yanlış cerrahi kliniğinden seçtiğimizin farkında bile değilizdir. Sırt çantası, eğri omurga ve skolyotik cerrahi bu yüzden önemlidir.

Tıbbi körlükler insana yanlış kararlar aldırabilir, çıkmak sokaklara sürükleyebilir. Bu yüzden ameliyat gibi zor bir karar almadan önce ince elenip sık düşünülmesinde yarar vardır. Ameliyat belki de en son seçenek olarak masada durmalıdır.

sırt çanta eğri omurga skolyotik

Dünya çapında tahmini 550 milyon insan bel ağrısından mustarip. Ağrı kronikleştiğinde, nedeni Bechterew hastalığı gibi romatizmal bir durum olabilir. Ankilozan spondilit olarak da bilinen Bechterew hastalığı, öncelikle spinal sütunu etkileyen kronik bir inflamatuar romatizmal hastalıktır. İnflamatuar sırt ağrısı, gecenin ikinci yarısında şiddetli ağrı, sabah sertlikleri ve tutuklukları, hareket ettikçe iyileşme ile karakterizedir. Hastalık çoğunlukla ergenlik ile 40 yaş arasında görülür.-Sırt çantası omurga skolyotik cerrahi

Soru şu? Ankilozan spondilitim var ve sırtım eğik bir pozisyonda kaynaştı. Bu noktada düzeltmek için yapılabilecek bir şey var mı?

Cevabı kolay değil. Gerçek şu ki özellikle omuriliği etkileyen inflamatuar bir artrit türü olan ankilozan spondilitiniz varsa, iyi haber, durum için asla cerrahiye ihtiyacınız olmayabilir. Ancak bedenden uyarı işaretleri gelmeye başladığında ve bıçağın altına yatmanız gerektiğinde ne olacağını bilmek iyidir. Dünya genelinde birçok hasta ameliyat olmadan sağlıklarına kavuşmuş ya da şiddetli ağrıları ve şikâyetlerinde iyileşmeler görmüşlerdir. Bütün tıbbi ve destekleyici tedaviler her şeye rağmen işe yaramadığında ameliyat belki düşünülebilir.

sırt omurga skolyoz ameliyat

Omurgamız, uzun süredir devam eden ankilozan spondilit durumunda sert bir şekilde kaynayabilir, bu da dik durmayı veya doğrudan ileri bakmayı imkânsız hale getirir. Bu tür bir füzyonunuz varsa, ameliyat omurganızı düzeltmeye yardımcı olabilir, ancak bu müdahale kolay değildir ve herkes için işe yaramaz.-Sırt çantası omurga skolyotik cerrahi

Ankilozan Spondilit için kimler ameliyat gerektirir? Skolyotik cerrahi eğri omurgayı düzleştirilebilir mi?

Ameliyata İhtiyacınız Olabilecek Belirtiler:

Ankilozan spondiliti olan insanların çoğunda asla ameliyat olmaz; bununla birlikte, omurga deformiteleri veya ciddi eklem problemleri olan hastalar için cerrahi bir seçenek olabilir. Hangi cerrahinin önerileceği hastanın klinik durumuna ve semptomlarına bağlıdır.

Ankilozan spondilitinizi tedavi etmek için cerrahiye ihtiyaç duyabileceğiniz bazı uyarı işaretleri vardır. Aşağıdaki belirtilerden veya semptomlardan herhangi birine sahipseniz, bunları doktorunuzla görüşebilirsiniz.

 • Ağrı  kesici ilaçlar da dâhil olmak üzere düzenli ilaçlarınızla kontrol edilemeyen şiddetli  ağrılar, ilaç tedavisine cevap vermeyen şiddetli, aralıksız sırt veya boyun ağrısı
 • Omurga kırığı
 • Spinal füzyon nedeniyle başınızı kaldıramama ve ileriye bakma, başınızı dik tutma ve yatay olarak görme yeteneği azalması
 • Vücudunuzu doğru konumlandıramayacağınız için araba kullanamamak
 • Omurilik ve sinirler üzerindeki baskı nedeniyle kollarınızda veya bacaklarınızda uyuşma ve karıncalanma, omurga deformitesinden kaynaklanan sinir hasarı
 • Kalçanızda herhangi bir ağırlık taşımanız gerektiğinde kalça bölgesinde sınırlı hareket ve ağrı
 • Omurga deformitesi nedeniyle yeme ve içme gibi günlük aktiviteleri tamamlamada zorluk

 

Ankilozan Spondilitte Sırt Omurga Eğriliği İçin Cerrahi Seçenekler

Ankilozan spondilit için yaygın cerrahi işlemler arasında

 • kalça protezi,
 • omurga osteotomisi, bulunur.

Kalça protezi, ankilozan spondilit için en sık yapılan eklem protezi ameliyatıdır. Bir araştırmaya göre, ankilozan spondilitli kişilerin yüzde 40’ına yakınında kalça tutulumu yaşanıyor ve bu duruma sahip olanların yüzde 12 ila 25’inin sonunda tamamen kalça protezi alması gerekiyor. Artroplasti olarak da adlandırılan toplam kalça protezinde, kalça eklemlerinin hastalıklı kısımları çıkarılır ve uyluk kemiği ve kalçanın uçları yapay parçalarla değiştirilir.

Ankilozan spondilitin her iki kalçayı etkilemesi yaygın olsa da, genellikle ameliyat gerektirecek kadar şiddetli değildir. Ankilozan spondilit gençken başladı ve omurganızı ciddi şekilde etkilediğinde, kalça hasarınızın olması daha olasıdır.

Bir araştırmaya göre, çocukken başlayan ankilozan spondilitiniz varsa, yetişkin olduklarında durumu belirlenen insanlardan daha fazla kalça protezi almanız gerekebilir. Çalışma, çocukluk ve erişkin başlangıçlı ankilozan spondiliti olanların, kalça yenileme veya kalça artroplastisi revizyonu veya revizyonu adı verilen bir prosedüre ihtiyaç duyma olasılığının yüksek olduğunu göstermektedir.

Dizleri, omuzları veya el veya ayak eklemleri ankilozan spondilitten etkilenen insanlar bu eklemler için replasman ameliyatı gerektirebilir. Kalça protezi cerrahisinde olduğu gibi, bu eklemlerin ameliyatı,  ağrıyı hafifletmeye ve işlevi iyileştirmeye yardımcı olmak için hasarlı parçaları çıkarmayı ve bunları yapay parçalarla değiştirmeyi içerir.

Ankilozan spondilitli kişilerde yapılabilecek birkaç tip spinal cerrahi vardır. Omurganız kavisli bir pozisyonda kaynaşmışsa, omurganın osteotomisine ihtiyacınız olabilir. Prosedür, omurganın hizalanmasını ve dengesini geri kazanmaya yardımcı olur. Genellikle omurgada omurların açılmasını ve düzeltilmesini içeren karmaşık bir ameliyattır ve omurganın ileri fleksiyonunu veya kifozunu düzeltmeye yardımcı olmak için kullanılır. Tedavi edilmezse, bu tür spinal deformite ciddi ankilozan spondilite dönüşebilir.

Skolyotik Omurgada Füzyon Cerrahisi-Sırt çantası omurga skolyotik cerrahi

Osteotomiden sonra, kemiğin hasar gördüğü veya çıkarıldığı bölgelerde omurganın stabilize edilmesine yardımcı olmak için spinal füzyon cerrahisi yapılabilir. Cerrah, kemikleri birleştirmek ve omurganızı düz tutmaya yardımcı olmak için metal çubuklar veya vidalar gibi aletleri yerleştirecektir.

Omurilik ve sinirler üzerindeki baskıyı hafifletmek için laminektomi adı verilen bir prosedür kullanılabilir. Dekompresyon cerrahisi olarak da bilinen bir laminektomi, omurilik için daha fazla alan yaratmak için omurganın omuriliği kaplayan kısmı olan laminanın çıkarılmasını içerir.

Ameliyata ihtiyaç durumunda, omurga deformitelerini düzeltmede uzmanlaşmış bir cerrah görmeniz tavsiye edilir. Deformitenin çoğu üst omurgadaysa, boynun tabanından bir kemiği çıkarmak ve komşu omurları kaynaştırmak, başınızı düz tutmanızı ve ayaklarınızın aşağısına değil, ileriye bakmanızı mümkün kılabilir. Deformitenin çoğu alt omurgadaysa, bel seviyesinin hemen üzerinde yapılan benzer bir işlem yardımcı olabilir. Bazı ankilozan spondilit vakalarında, her iki seviyede omurga düzeltmeleri yapılır.

Ameliyat bir omurga merkezinde, omurga deformitesinin düzeltilmesinde son derece uzmanlaşmış bir ekip tarafından yapılmalıdır. Cerrah hem eğitim hem de deneyim konusunda nitelikli olmalıdır. Ankilozan spondilit cerrahisinin komplikasyonları, füzyon bölgesinde yavaş veya eksik iyileşmeyi ve nadir durumlarda uzuvlarda his kaybı veya zayıflığı içerebilir. İşlemin başarı oranı oldukça yüksektir – yaklaşık yüzde 80.

Ameliyat genellikle hareketliliğinizi veya günlük görevleri yerine getirme yeteneğinizi etkileyen bir kırık veya ciddi eklem hasarı durumunda gerçekleştirilir.

Skolyotik Cerrahinin Faydaları-Sırt çantası omurga skolyotik cerrahi

Sırt çantası kullanmaktan ziyade ankilozan spondilit gibi hastalıklar omurga eğriliğine yol açar.

Ankilozan spondilitiniz için skolyotik cerrahiye ihtiyacınız varsa, operasyon sonrası yaşam kalitenizin iyileşmesi beklenir. Başı dik tutmak ve araba kullanmak gibi.

Total kalça protez ameliyatı ağrıyı azaltmaya ve tekrar hareket etmeyi kolaylaştırmaya yardımcı olabilir.

Ankilozan spondilit için ameliyat ihtiyacını önlemek için hiçbir şey kanıtlanmamış olsa da, durumu yönetmeye ve eklem hasarı riskinizi azaltmaya yardımcı olmak için atabileceğiniz adımlar vardır.

İyi beslenmek ve düzenli egzersize odaklanma gibi ankilozan spondilit olmasına bakılmaksızın herkesin yapması gereken şeyler vardır. Kaslarınızın ve bağlarınızın sağlığını iyileştirmek için yoga, manuel tedavi, germe ve güçlendirme egzersizleri önerir. Ayrıca doktorunuz tarafından reçete edilen destekleyici tedavi planınızı da takip etmelisiniz.

Özet

Genelde ankilozan spondiliti tedavi etmek için kullanılabilecek üç tip omurga cerrahisi vardır.

 1. Omurganın osteotomisi. Cerrahlar kemiklerini kısaltmak, uzatmak veya hizalarını değiştirmek için kestiklerinde buna osteotomi denir. Ankilozan spondiliti olan insanlar için, omurganın kemiklerinden bir veya daha fazlasının osteotomisi duruşun iyileştirilmesine ve deformitelerin düzeltilmesine yardımcı olabilir. Bununla birlikte, osteotomi omurganın hareketliliğini ve esnekliğini tam olarak geri yükleyemez.
 2. Spinal füzyon enstrümantasyonu. Omurga füzyon enstrümantasyonunun amacı omurga kolonunu stabilize etmektir. Kemikler hasar görmüşse veya osteotomi sırasında önemli kemik çıkarılmışsa yapılabilir. Cerrah, teller, vidalar, çubuklar ve kafesler gibi özel olarak tasarlanmış donanım kullanarak iki veya daha fazla kemiği kaynaştıracaktır.  Ameliyattan sonra, kaynaşmış eklemlerin herhangi bir hareketi olmaz .
 3. Omurga dekompresyonu. Ankilozan spondilit, omurilik veya sinirlere baskı yapabilir, bu da uyuşma, halsizlik, koordinasyon kaybına veya kollarda veya bacaklarda karıncalanmaya neden olur. Omurilik ve sinirlerden baskı yapan ameliyatlara dekompresyon ameliyatları denir. Bu ameliyatlar tipik olarak az miktarda vertebral kemiğin (bir tür osteotomi) çıkarılmasını içerir. En yaygın dekompresyon cerrahisi tipine laminektomi

Kalça, omuz ve diz replasmanları, bu eklemlerde şiddetli ağrı ve hareket kabiliyeti kısıtlı insanlar için giderek daha yaygın bir seçenek haline gelmektedir.

Ancak tüm büyük ameliyatlarda olduğu gibi, eklem replasman ameliyatları risk taşır.

Sırt çantası omurga skolyotik cerrahisinde son sözler-Sırt çantası omurga skolyotik cerrahi

Sırt çantası, omurga ve skolyotik cerrahisi google da en çok aranan anahtar kelimelerdir. Ne yazık ki, günümüzde ankilozan spondilit konusunda insanların kafasını karıştıran ve gerçek iyileşmeyi önleyen birçok yanlış bilgi var. İnsanların anti TNF ve DMARD’lar gibi ilaçlar konusunda endişeleri çok fazla. Bazı teoriler semptomların neden ortaya çıktığını tam olarak açıklayamamaktadır. Çoğu zaman, en iyi açıklama, kolonlarında iltihaplanma olması ve vücutlarının kendi bağışıklık sisteminin bağırsağa saldırmasıdır. doğrudur da ancak mesele o kadar da basit değildir. Bağırsak göz ve boyun kaslarını ele alalım. VİDEO

Bazen gluten gibi belirli yiyecekler veya lektinler gibi yiyeceklerin içindeki bir şey suçlanır. Ancak gerçek bazen farklıdır. Dolaşım, sindirim ve sinir sistemi temel alınmadan uygulanan tedaviler başarısız olabilir. Tıp camiasının henüz bilmediği iltihaplanmaya neden şeyler bedenin derinliklerinde gizli olabilir. Bizim görevimiz hemen ameliyata gitmeden esas sorunu tespit etmek ve ona göre tedavi protokollerini kişiye özel uygulamaktır. Bu yüzden doğru hekim ve doğru tedavi seçimi büyük öneme sahiptir. Her şey denendikten sonra ve yapılması gerekenler yapıldıktan sonra belki ameliyat seçeneği masaya yatırılabilir.

Unutmayın birçok hasta yerinde tedavilerle sağlıklarına kavuşmaktadır ya da şiddetli ağrı ve tutukluklarından kurtulabilmektedirler.
“Skolyotik”, “genel cerrahi” ve “sırt çantaları”na dair ankilozan görüşler kafanızı karıştırmasın.

Sağlık içinizde ve yapabileceğiniz çok şey var.

 

KAYNAKLAR VE İLAVE OKUMA ÖNERİLERİ Sırt çantası omurga skolyotik cerrahi

 

İlgili Yazılar