Genel

Nasıl Mutlu Olunur: Rutininize Ekleyeceğiniz Alışkanlıklar

Nasıl Mutlu Olunur Dr. Ceyhun Nuri

Gerçek mutluluk tanımınız olursa olsun, daha mutlu, daha memnun bir hayat yaşamak elinizin altında. Düzenli alışkanlıklarınızda yapacağınız birkaç değişiklik ile nasıl mutlu olunur sorusuna cevap bulabileceksiniz.

Alışkanlıklar ve Mutluluk

Alışkanlıklar önemlidir. Kötü bir alışkanlığı bırakmayı denediyseniz, bunların ne kadar kökleşmiş olduğunu çok iyi bilirsiniz.

İyi alışkanlıklar da derinden kökleşmiştir. Neden olumlu alışkanlıkları rutininizin bir parçası haline getirmeye çalışmıyorsunuz?

Günlük alışkanlıklar

Aşağıdaki günlük alışkanlıklar, hayatınızda daha fazla mutluluk elde etmenize yardımcı olmaktadır.

Gülümsemek

Gülümsemek beynin dopamin salgılamasına neden oluyor, bu da bizi daha mutlu ediyor.

Egzersiz Yapmak

Egzersiz sadece vücudunuz için değildir. Düzenli egzersiz, benlik saygısını ve mutluluğu artırırken stresi, kaygı duygularını ve depresyon belirtilerini azaltmaya yardımcı olmaktadır.

Bol Bol Uyuyun

Modern toplumumuz bizi daha az uyumaya ne kadar yönlendirirse yönlendirsin, biliyoruz ki yeterli uyku, beyin fonksiyonuna ve duygusal esenliğe katkıda bulunmaktadır.

Ruh Halinizi Düşünerek Yemek

Yiyecek seçimlerinizin genel fiziksel sağlığınız üzerinde bir etkisi olduğunu zaten biliyor olabilirsiniz. Ama bazı gıdalar ruh halinizi etkiler. Örneğin, Karbonhidratlar, “iyi hissetme” hormonu olan serotonini serbest bırakılmaktadır.

Şükran Pratiği Yapmak

Sadece minnettar olmak, diğer faydaların yanı sıra ruh halinize büyük bir destek verebilir. Her güne minnettar olduğunuz bir şeyi kabul ederek başlamayı deneyebilirsiniz. Bunu dişlerinizi fırçalarken veya sadece ertelenen alarmın çalmasını beklerken yapabilirsiniz.

Gününüze devam ederken, hayatınızdaki hoş şeylere dikkat etmeyi düşünün. Birinin sizi sevdiğini bilmek veya hak edilmiş bir terfi almak gibi büyük şeyler olabilirler.

Ancak, size bir fincan kahve ikram eden bir iş arkadaşınız veya el sallayan bir komşu gibi küçük şeyler de olabilmektedir. Belki de sadece teninizdeki güneşin sıcaklığı bile olabilmektedir.

İltifat Etmek

Araştırmalar, iyilik yapmanın genel refahınızı artırmaya da yardımcı olabileceğini göstermektedir.

Samimi bir iltifat etmek, kendi mutluluğunuzu artırırken birinin gününü aydınlatmanın hızlı ve kolay bir yoludur.

Kişinin gözünü yakalayın ve bunu bir gülümsemeyle söyleyin ki ne demek istediğinizi anlasınlar. Kendinizi ne kadar iyi hissettirdiğine şaşırabilirsiniz.

Derin Nefes Almak – Nasıl Mutlu Olunur

Gerginsiniz, omuzlarınız gergin ve sanki “kaybedecekmişsiniz” gibi hissediyorsunuz. Bu duyguyu hepimiz bilmekteyiz.

İçgüdünüz, kendinizi sakinleştirmek için uzun ve derin bir nefes almanızı söyleyebilir.

  1. Gözlerini kapat. Mutlu bir anı ya da güzel bir yer tasavvur etmeye çalışın.
  2. Burnunuzdan yavaş ve derin bir nefes alın.
  3. Ağzınızdan veya burnunuzdan yavaşça nefes verin.
  4. Sakinleştiğinizi hissetmeye başlayana kadar bu işlemi birkaç kez tekrarlayın.
  5. Mutsuz anları kabul edin.

Olumlu bir tutum genellikle iyi bir şeydir, ancak herkesin başına kötü şeyler gelir. Bu sadece hayatın bir parçası.

Kötü bir haber alırsan, bir hata yaparsan ya da sadece bir korku içindeymiş gibi hissedersen, mutluymuş gibi davranmaya çalışma.

Mutsuzluk hissini kabul edin, bir an için bunu deneyimlemenize izin verin. Ardından, odağınızı size bu şekilde hissettiren şeye ve iyileşmek için ne gerekebileceğine kaydırın.

Günlük Tutmak

Günlük, düşüncelerinizi organize etmenin, duygularınızı analiz etmenin ve planlar yapmanın iyi bir yoludur. Ve bundan faydalanmak için bir edebiyat dehası olmanıza ya da ciltler dolusu kitap yazmanıza gerek yoktur.

Stresle Baş Başa Yüzleşmek – Nasıl Mutlu Olunur

Hayat stresörlerle doludur ve hepsinden kaçınmak imkansız olmaktadır.

Gerek yok. Stres her zaman zararlı değildir ve stresle ilgili tutumlarımızı bile değiştirebiliriz. Bazen stresin iyi bir tarafı bulunmaktadır.

Kendinizi bunaltmak yerine, stres etkenini doğrudan ele almaya çalışın. Bu, rahatsız edici bir konuşma başlatmak veya fazladan bir iş yapmak anlamına gelebilir, ancak bununla ne kadar erken yüzleşirseniz, midenizdeki çukur o kadar çabuk küçülmeye başlayabilmektedir.

İlgili Yazılar