Genel

Tamamlayıcı Sağlık Yaklaşımı Hakkında Sıklıkla Yanlış Anlaşılan 6 Terim

Tamamlayıcı Tıp

Tamamlayıcı Sağlık Yaklaşımı hakkında sıklıkla yanlış anlaşılan 6 terimi şu şekilde sıralanabilmektedir:

  1. Alternatif Tıp
  2. Homeopati
  3. Tamamlayıcı sağlık yaklaşımları
  4. Bütüncül-Holistik Tıp
  5. Doğal-Organik
  6. Naturapatik Tıp

Bu 6 terim çoğu kez birbirinin yerine kullanılmaktadır. Kesin sınırları olmadığı için de kafa karışıklığı oluşturmaktadır.

Homeopatik

Homeopatik tıp, 200 yıldan daha uzun bir süre önce Almanya’da geliştirilen ve kısmen “asgari doz yasası” adı verilen ve ilacın dozu ne kadar düşükse etkinliğinin o kadar yüksek olduğu fikrine dayanan alternatif bir tıbbi sistemdir. Birçok homeopatik ilaç o kadar seyreltilmiştir ki, orijinal maddenin hiçbir molekülü kalmaz; bununla birlikte, “homeopatik” olarak etiketlenen bazı ürünler önemli miktarda aktif bileşen içermektedir ve bu nedenle yan etkilere ve ilaç etkileşimlerine neden olabilmektedir. ABD Gıda ve İlaç Dairesi, tüketicileri homeopatik olarak etiketlenen farklı ürünler konusunda uyarıyor.

bitki, mineral, arı, yılan zehiri gibi hayvansal maddeler ve hatta bazı dokulardan elde edilen ilaçlar

Bitki, mineral, arı, yılan zehiri gibi hayvansal maddeler ve hatta bazı dokulardan elde edilen ilaçlar

Bütüncül-Holistik

Bütünsel kelimesi (bazen wholistik) genellikle tüm kişinin -beden, zihin, duygular ve ruh- esenlik ve sağlık elde etmek için tedavisine atıfta bulunmaktadır. Bir kişinin rahatsızlığını tedavi etmek için geleneksel ilaçları kullanabilirler, ancak sağlığı iyileştirmek ve semptomları hafifletmek için uyku alışkanlıkları, yaşam tarzı, stres ve diyet gibi diğer faktörleri dikkate almaktadırlar.

Doğal-Organik

Tıp söz konusu olduğunda, doğal teriminin kullanımına ilişkin resmi bir tanım yoktur. Ve doğal olarak etiketlenmiş bir tıbbi ürünün her zaman güvenli anlamına gelmediğini bilmek önemlidir. Örneğin, karakafes ve kava otları doğal ürünler olarak kabul edilebilmektedir, ancak karaciğere ciddi zararlar verebilirler. Doğal olarak etiketlenmiş bir bitkisel veya botanik takviye, düzinelerce kimyasal bileşik içerebilir ve tek tek bileşenlerinin tümü bilinmemektedir.

Naturapatik

Naturopatik tıp, 19. yüzyılda Avrupa’da popüler olan geleneksel uygulamalar ve sağlık bakım yaklaşımlarının birleşiminden gelişen bir tıbbi sistemi ifade etmektedir. Amerika Birleşik Devletleri’nde, natüropatik hekimler, diyet ve yaşam tarzı değişiklikleri, stres azaltma veya gevşeme teknikleri, şifalı bitkiler veya bitkiler, diyet takviyeleri ve diğer doğal ürünler, homeopati, manipülatif terapiler, danışmanlık, geleneksel tıp ve diğerleri dahil olmak üzere birçok farklı tedavi yaklaşımı kullanılmaktadır.

Tamamlayıcı Sağlık Yaklaşım

Bu sağlık yaklaşımı, tipik olarak geleneksel tıbbi bakımın bir parçası olmayan veya mevcut Batı uygulamalarının dışında kökenleri olabilecek geniş bir uygulama, müdahale ve doğal ürün yelpazesini içermektedir. Tamamlayıcı sağlık yaklaşımları kabaca iki ana gruba ayrılmaktadır: zihin ve beden uygulamaları ve doğal ürünler.

Alternatif Tıp

Alternatif tıp da ana akım Batı veya geleneksel tıbbın dışında geliştirilen ürünler veya uygulamalardır. Ancak bunlar geleneksel tıp yerine kullanılmaktadır.

İlgili Yazılar