Genel

Genleriniz ve Sizin Hakkınızda Söylediği İlginç Şeyler

Genleriniz ve Anlattıkları

Göz renginiz ve saç renginiz – genlerinizden gelir. Genleriniz, ebeveynlerinizden aktarılan bilgileri taşıyan gözle görülmeyen DNA molekülü üzerinde yer alır.  DNA mızdaki farklılıklar nasıl göründüğünüzü, vücudunuzun çalışma şeklini, hastalık riskinizi ve kişiliğinizi belirlemenize yardımcı olur.

Genleriniz ve Baba Etkisi

Hamile bir kadının yaşı, diyeti, kilosu ve diğer alışkanlıklarının bebeğinin sağlığını etkileyebileceğini biliyorsunuz. Ama aynı şeyin baba için de geçerli olduğunu biliyor musunuz?

Erkekler yaşlandıkça, çok kilo alırlarsa veya çok içki içerlerse, genleri değişebilir. Eğer nesilden nesile aktarılırsa, bu değişiklikler çocuklarının – hatta torunlarının – otizm, diyabet ve kanser gibi hastalıklara yakalanma şansını artırabilir.

Genleriniz Kilo Alma Durumu

Ne yediğiniz ve ne kadar egzersiz yaptığınız, bedeniniz söz konusu olduğunda tüm hikaye değildir. DNA’nız da bir rol oynayabilir. Bilim adamları, bazı insanların genlerinin onları sağlıklıdan daha yüksek bir kiloya ittiğini keşfettiler. Ancak akıllı bir diyet teraziyi lehinize çevirir.

Gluten Geni

Yaklaşık %40’ımızda çölyak hastalığıyla bağlantılı genler olabilir. Gluteni sindirmenizi engelleyen ve bağırsaklarda iltihaba neden olan bozukluk budur. Ancak bu genlere sahip kişilerin yalnızca yaklaşık %1’inde hastalık belirtileri görülür.

Genleriniz ve Hapşırma geni!

Parlak ışığa adım attığınızda hapşırma dürtüsü hissettiğinizi hiç fark ettiniz mi? Buna fotik hapşırma refleksi deniyor ve nüfusun yaklaşık dörtte birinde görülüyor. Işığın hapşırmaya nasıl yol açabileceği net değil, ancak bilim adamları bunun, ailenizden size geçen bir gene bağlı olduğunu biliyorlar. Eğer ebeveynlerden biri güneşte hapşırıyorsa, çocuklarının da %50 ihtimalle hapşırma ihtimali vardır.

Müzik Yeteneği

Çocuklar hakkında çok duyarız, müzik kulağı var diye. Genleriniz bu beceride rol oynayabilir. Bir ankette, mükemmel perdeye sahip kişilerin, buna sahip olan yakın bir akrabasına sahip olma olasılığı daha yüksekti.

Kulak Kiri ve Koltuk Altı Kokusu

Seninki kuru, grimsi ve pul pul mu? Veya ıslak, sarı ve yapışkan? ABCC11 adlı bir genin hangi versiyonuna veya aleline sahip olduğunuza göre durum değişir. Aynı gen, koltuk altlarınızdaki ter kokusuna da bağlıdır. Islak, yapışkan kulak kiri aleline sahipseniz, diğer türden olan birinden daha fazla vücut kokusuna sahip olursunuz.

Ak Saçların Kökeni

Hepimiz ilk gri saç telimizi ne zaman göreceğimizi merak ediyoruz veya ettik. Bilim adamları saçın kırlaşmasını anlamaya yardımcı olan bir gen buldular. IRF4 adı verilen gen, saçınız, gözleriniz ve cildinizdeki pigmenti oluşturmaya yardımcı olur. Bize yaşlanma ve muhtemelen bu gümüş kilitleri nasıl tutacağımız hakkında fikir verebilir. Araştırmacılar ayrıca kellik, kıvırcık saç ve tek kaşla bağlantılı genler buldular.