Ozon tedavisi, bir hastalığı, bir şikâyeti veya yarayı tedavi etmek için vücudunuza ozon gazı verme sürecini ifade eder. Ozon, üç oksijen atomundan (O3) oluşan renksiz bir gazdır. Tıbbi ozon, tıbbi malzemeleri dezenfekte etmek ve 100 yılı aşkın bir süredir de farklı koşulları tedavi etmek için kullanılmaktadır. Ayrıca yaralarda enfeksiyonu önlemeye yardımcı olabilir.

Ozon tedavisi, eğitim almış bir sağlık hizmeti sağlayıcısı veya hekim tarafından yapılmalıdır.

2019 yılında, Amerikan Gıda ve İlaç Dairesi (FDA), ozon gazının toksik bir gaz olduğunu ve kesin kanıtlanmış tıbbi bir uygulama olmadığını belirtiyor. Özetle, ozon, tamamlayıcı ve destekleyici bir uygulama olarak kabul görmektedir.

Araştırmalar, ozon gazının bağışıklık sistemini uyararak bazı tıbbi durumları tedavi etmek için kullanılabileceğini bulmuştur. Ozon, ayrıca dezenfeksiyon ve çeşitli hastalıkları tedavi etmek için de kullanılabilir.

Tıbbi Ozon Tedavisinin Mekanizması Nedir?

Ozon gazı, vücut sıvılarıyla temas ettiğinde ortaya çıkan reaksiyonlar daha fazla protein ve kırmızı kan hücresinin oluşmasını tetikler. Bunun sonucu vücudunuzdaki oksijen miktarı artar.
Hekim ya da yetkili uzman kontrolünde yapılmayan ozon tedavisi vücudunuzdaki bazı süreçleri olumsuz yönde etkileyebilir. Araştırmalar, ozon tedavisinin aşağıdaki canlıları etkisiz hale getirebileceğini göstermiştir:

  1. bakteri
  2. virüs
  3. mantar
  4. maya
  5. protozoa

Tıbbi Ozon Tedavisi Ne Zaman Kullanılıyor?

Ozon tedavisi çeşitli durumlar için kullanılabilir. Etkinliği ve güvenliği ile ilgili araştırmalar hala devam etmektedir.

Solunum bozuklukları

Daha fazla araştırmaya ihtiyaç duyulmasına rağmen, solunum bozukluğu olan kişiler ozon tedavisi için iyi adaylar olabilir. Ozon tedavisi, kanınızdaki oksijen seviyelerini artırarak ciğerlerinizdeki stresi azaltmaya yardımcı olabilir.

2014 yılında yapılan bir çalışmada, KOAH tedavisi için intravenöz ozon tedavisine veya kanla karıştırılmış ozon enjekte edilmesi araştırıldı. Ozon uygulamasının KOAH’lı eski sigara içenlerde yaşam kalitesini ve egzersiz yapma yeteneğini iyileştirdiği bulundu. Fakat, fazla doz ozonun solunum yolu hastalıkları olan kişilerde akciğerleri tahriş edebileceğini veya zarar verebileceğini unutmayın.

Diyabet

Ozon tedavisi diyabetten kaynaklanan komplikasyon riskini azaltmada umut vaat ediyor. Komplikasyonlara genellikle vücuttaki oksidatif stres neden olur. Ozonun vücudun bağışıklık ve antioksidan sistemlerini aktive ederek ve iltihabı azaltarak oksidatif stresi düzeltebileceğini biliniyor. 2019 yılında yapılan bir araştırma diyabetik ayak ülseri olan kişilerde ozon tedavisi yaranın kapanmasına yardımcı olduğunu ve enfeksiyon olasılığını azalttığını buldu.

Bağışıklık Bozuklukları

Ozon tedavisi, bağışıklık sistemini uyarmaya yardımcı olduğu için, bağışıklık bozukluğu olan kişiler için fayda sağlayabilir. 2018’de yapılan bir araştırma, ozonun kanla karıştırıldığını ve HIV’li kişilere enjekte edildiğini 2 yıllık bir süre içinde viral yüklerini önemli ölçüde azalttığını buldu. Daha düşük viral yük, virüsün daha az olduğu anlamına gelir ve bu da uzun vadeli sağlığı iyileştirebilir. Çalışma, HIV tedavisi için ozon tedavisinin kullanımı konusunda daha fazla araştırmaya ihtiyaç olduğunu kaydetti.

Ozon tedavisine nasıl hazırlanılır?

Tedavinize hazırlanmanın en iyi yolu hakkında sağlık uzmanınızla konuşun. Vücudunuzdan kan alınarak, ardından ozon gazı ile karıştırıp değiştirerek ozon tedavisi sağlayabilirler. Kana ozon tedavisi uygulanacaksa, önceki gece bol bol uyuyarak ve o gün sağlıklı bir kahvaltı yaparak kan alımınıza hazırlanın. Ayrıca bol su içmeye özen gösterin.

Tedavi sırasında ne olur?

Ozon tedavisi almanın birçok farklı yolu vardır. Sağlık uzmanınız sizin ve tedaviniz için en iyi seçenekleri tartışacaktır.

Üç ana tedavi şekli, ozonun uygulanmasını içerir:

  1. Doğrudan dokuya: Bir organın sorunu veya yarası için ozon tedavisi alıyorsanız, ozon gazı büyük olasılıkla doğrudan etkilenen vücut bölümünün dokusuna uygulanacaktır.
  2. Damardan: HIV gibi hastalıkları tedavi etmek için ozon gazı genellikle damardan alınan kanda çözülür. Ardından, çözünmüş gazlı kan bir damar içine geri enjekte edilir.
  3. Kas içi: Ozon tedavisi ayrıca kas içi enjeksiyon olarak da mevcuttur. Bu enjeksiyon için, ozon gazı genellikle uygulamadan önce oksijen ile karıştırılır.

Tedavi Başarısı

Ozon tedavisi için yapılan araştırmalar, pek çok sonuç umut verici olsa da bazen kafa karıştırıcı sonuçları da gösterebilmektedir. Kalp hastalığından artrite kadar olan durumlar için çeşitli ozon tedavisi klinik denemeleri devam etmektedir.

2018 araştırması ozon tedavisinin hareket açıklığını iyileştirerek ve düşüşü geciktirerek diz osteoartritine yardımcı olabileceğini belirtti. Araştırmaya göre, romatoid artrit veya bel fıtığı olan kişiler de ozon tedavisinden fayda görebilir. Ancak, bu koşullar hakkında daha fazla araştırmalar yapılmalıdır.

Ozon ayrıca diş hekimliğinin birçok alanında kullanılmış ve incelenmiştir. 2019 yılında yapılan araştırmalar, ozonlanmış suyun kök kanalları sırasında dezenfektan olarak etkili olabileceğini göstermiştir. Diğer kullanımların yanı sıra, açıkta kalan dentinin duyarsızlaştırılmasına da yardımcı olabilir.

Yan etkiler

Ozon tedavisi şu anda yaygın olarak kullanılmamaktadır ve riskleri vardır. Ozon gazının tek sayıda atomu vardır, bu da onu kararsız hale getirir. Bu istikrarsızlık, tahmin edilemez olabileceği anlamına gelir.

Sağlık hizmeti sağlayıcıları ozon tedavisini kullanırken çok dikkatli olmalıdır. Ozon uygun miktarda ve doğru yerde kullanılmalı, solunmamalıdır.

2019’da FDA , akciğerleri tahriş edebileceği ve nefes almayı zorlaştıran sıvı birikmesine neden olabileceği için ozonun solunmasıyla ilgili bir uyarı yayınladı.

Ozon intravenöz olarak, yüksek dozlarda veya uzun süre kullanıldığında önemli tehlikeler vardır. Sağlık uzmanınızla olası tüm riskler hakkında konuşun ve bunları potansiyel faydalara karşı tartın.

Durumunuz için en iyi tedavi planını belirlemenize yardımcı olması için sağlık uzmanınızla diğer tedavi seçeneklerini de tartışmalısınız.

Maliyet

Tedaviler tıbbi durumunuza ve tedavinizin süresine göre kişiselleştirildiğinden ozon tedavisinin maliyetini tahmin etmek zor olabilir. Sigorta şirketleri genellikle ozon tedavisini kapsamaz ve SGK kapsamında değildir.

Son Söz

Ozon tedavisi bazı durumlarda faydalı bir destek tedavisidir. Ozon tedavisi kullanımları için dünya genelinde yeni klinik denemeler yapılıyor. FDA, hastalıkların tedavisinde ozon tedavisinin kullanımını henüz onaylamamaktadır. Ayrıca, tüm potansiyel olumsuz etkileri anlamak için yeterince uzun vadeli çalışmalar henüz yoktur. Bu tedavinin ve sizin için uygun olup olmadığı hakkında sorularınız varsa sağlık uzmanınızla mutlaka konuşun. Ozon uygulaması almak istiyorsanız, ozon tedavisi konusunda deneyimli bir kuruluşu seçtiğinizden emin olun.