Diyabet Tedavisi

Diyabet tedavisinde kan şekeri düzenin sağlanması gerekir.

Diyabet tedavisinde kan şekeri düzenin sağlanması yani kan şekerinizin yükselmesini ve düşmesini önlemek birincil amaçtır. Bu dengenin sağlanması ile yan etkilerin gelişimini önlemek, gelişmiş olan yan etkilerin sonuçlarını yavaşlatmak hedeflenmektedir.

Kontrollü bir diyabet durumu, kan şekeri seviyelerinizin normale yakın seviyelerde tutulması için önem arz etmektedir. Bu kontrolü sağlanması için şu yöntemler uygulanır:

Sağlıklı ve Dengeli Beslenme: Özellikle karbonhidrat içeren gıdaların gereğinden fazla tüketilmesi ile kan şekeri değerleriniz yükselecektir. Bu yükselmeyi kontrol altına alabilmek için diyabet tedavisine özgün beslenme programı uygulanmalıdır.

Diyabeti olmayan ve diyabeti olan kişilerin gereksinim duydukları besin değerleri aynıdır. Herkesin karbonhidrat, enerji, yağ, vitamin ve protein gibi maddelere ihtiyacı bulunmaktadır. Bireyde diyabetin olması bu gereksinimleri karşılamaması anlamına gelmemektedir.

Uygun Egzersiz Programları: İnsan vücudunun glikozu uygun bir şekilde kullanması ve kan şekeri değerlerinin kontrolünün sağlanması için egzersiz programları uygun olacaktır. Aynı zamanda bu program, şişman tip 2 diyabetli bireylerin kilo verebilmelerine de yardımcı bir kaynaktır.

İlaç Uygulaması, İnsülin Kullanımı: Besinlerle birlikte kana karışan şekerin vücudun kullanmasını sağlayan ve kan şekeri değerlerinin yükselmesini önleyen İnsülin bir hormondur. Bu hormon, tip 1 diyabetli bireylerin yaşamlarını devam ettirebilmelerini sağlar. İnsülin maddesi, alışkanlık ve bağımlılık yapmaz. Vücudun insülin üretememesi halinde, dışarıdan enjeksiyon yöntemiyle vücutta eksikliği tamamlayacaktır.

Tüm bu yöntemler arasında denge kurabilmek çok önemlidir. Bu konuda diyabetli hastamızın tedavisi öncesinde mutlaka bu tedavi yöntemi ve diyabet konusu hakkında kapsamlı bir bilgilendirme yapılmalıdır.

Dr. Ceyhun Nuri © 2020

Randevu Talebinizi İletiniz.

    Onlar Sağlığına Kavuşuyor

    Related projects