PRP

PRP medikal bir  uygulamadır.. Doktor hastasını muayene ettikten sonra içinde özel bir jel  bulunan küçük tüplerin içine az miktarda kan alır ve santrifüj işlemi uygular.

Bu işlemin sonunda tüplerdeki kan bileşenlerine ayrılır: yani her  mililitresinde yaklaşık 200.000 trombosit bulunan bu kanın kırmızı hücrelerden  oluşan kısmı ayrılır, böylece mililitrede 1,5 milyona kadar trombosit  yoğunluğuna sahip olan bir jel elde edilir.
İşte buna PRP adı verilir.

Trombositlerin kanın pıhtılaşması ile ilgili işlevleri var, fakat aynı zamanda  bir doku hasarının iyileşmesini sağlayıcı özellikteki büyüme faktörlerini de  salgılıyorlar. Dolayısıyla santrifüj işlemi uygulanan kandan elde edilen PRP,  yani trombositi bol olan kısım enjeksiyon yöntemiyle yüz, boyun, saç, diz`, bel  vs istenen bölgeye uygulanıyor.

Böylece dokulardaki hasarın ya da yaşlanmanın  etkilerini geriye çevirecek doğal büyüme faktörleri istenen bölgeye verilmiş  oluyor.

Aslında önerilen  yöntemle elde edilen iki farklı kan ürünü var; biri PRP diğeri de trombin  serum. Bunlar iki farklı tüple elde ediliyor. PRP tüpünde kanın pıhtılaşmasını  önleyen bir madde bulunuyor.

Diğer tüpte ise aksine kanın pıhtılaşmasını  sağlayarak bu trombositlerin dolgu maddesi gibi kullanılmasını sağlayan trombin  var.

Bu ikisi bir arada kullanıldığında doku yenileyici etki daha güçlü biçimde  ortaya çıkıyor.

Dr.  Ceyhun NURİ

Daha  fazla bilgi için lütfen iletişim bilgilerimizden bize ulaşın.