Sarımsak (Allium sativum) içerdiği 200’ü aşkın kimyasal madde sayesinde birçok etkisi olan tıbbi önemi büyük bir bitkidir. Kalori değeri 140 olan sarımsağın 100 gramında 63.8 gr su, 28.2 gr karbonhidrat, 5.3 gr protein, 0.2 g yağ, l.l gr selüloz vardır.
Hipertansiyon üzerinde (yüksek tansiyon) etkili olduğu kadar hipotansiyon (düşük tansiyon) üzerinde de etkili olan sarımsak tansiyon regülasyonunda (düzenlenmesinde) önemlidir. Kolesterol düşürücü etkisi vardır. Doğal bir kan sulandırıcı olarak görev yapar. Tüm bu etkileriyle kalp damar hastalıklarına karşı koruma sağlar. Tıpkı tansiyon gibi kan şekerini de regüle etme özelliği vardır.
Makrofajların etkinliğini artırarak immun (bağışıklık) sistemi güçlendirir. Doğal antibiyotik etkisinin yanında antiviral, antifungal ve antiparaziter etkisi de mevcuttur.
Yapılan araştırmalar sarımsağın göğüs, özefagus, mide, kolon ve rektum kanserlerine neden olan karsinojenlere karşı canlı dokulara koruma sağladığını açıkça ortaya koymuştur (1-2).
Sarımsak hücreleri serbest radikallerin zararından korumaya yardımcı olan sistein, glutamin, izolösin ve metionin gibi amino asitleri ihtiva etmektedir. Ayrıca içerdiği sülfihidril maddesi ile antioksidan etki gösterir.

1) Fleischauer A T, Poole C, Arab L, 2000. Garlic consumption and cancer prevention: meta-analyses of colorectal and stomach cancers. Am J Clin Nutr, 72: 1047–1052.
2) www.nutraceutical.com/educate/pdf/garlic.pdf 1995. Nature’s Amazing Nutritional Medicinal Wonder Food Woodland Publishing, Inc., P.O. Box 160, Pleasant Grove, UT 84062.

Etiket