Sarı Kantaron – St John’s Wort – Quebec Ulusal Bayramı
Kanada’nın Quebec Eyaletinde 24 haziran günü ”ST. JOHN GÜNÜ” olarak bilinir ve ulusal bayram olarak kutlanır, 1925 yılında Kanada’da ulusal bayram ilan edilmiştir. Dini bir bayram olarak Hz. Yahya Peygamber’le ilişkilendirilmiştir. Fransız halkı tarafından kutsal bir gün olarak kabul edilir. Quebec Eyaleti de çoğunlukla Fransızlardan oluşmaktadır.
Batı toplumlarında sarı kantaron bitkisi adını ve popülaritesini ST. JOHN GÜNÜ’den alır. Binlerce yıl önce, insanlar gerçek St. John’s Wort ya da sarı kantaronun iyileştirici gücünü biliyorlardı. Hem fiziksel, hem de ruhsal hastalıkları tedavi etmek için bir çok hastalıkta kullanıyorlardı. En uzun gün olarak bilinen 24 Haziran’da yaşlı çiftçiler sarı kantaronu toplar, kurutur ve yıl içerisinde kullanırlardı.
Dünyada sarı kantaron olarak bilinen birçok çeşit vardır. Türkiye’de yaygın olarak bilinen türü depresyon , anksiyete ve mide bağırsak şikayetleri üzerinde etkili iken St. John’s Wort olarak bilinen tür ise daha çok yara, romatizmal hastalıklar ve enfeksiyon hastalıklarında etkilidir.
St. John’s Wort, Avrupa, Kuzey Afrika ve Batı Asya’da yaygındır. Yol kenarında, çayırlarda ve kısmen ormanlarda bol miktarda görülmektedir. Haziran sonunda çiçeklerini açar, altın sarısı çiçekleri ile karakterizedir. Çiçekler parmakların arasına ezildiğinde kırmızımsı bir sıvı ortaya çıkar. Böylece gerçekten bir St. John’s Wort olup olmadığı test edilebilir.
Bitkide birçok etkili bileşen bulunmaktadır. Çiçekler bitkinin en etkili parçasıdır. Kullanım için genellikle sapları ve yaprakları birlikte kurutulur. % 2 – 4 oranında flavonoidler ve hiperforin gibi fitokimyasallar içerir. Antioksidan, antienflamatuvar ve antidepresan etkilidir. St. John’s Wort genellikle hafif depresyonda kullanılır. Ayrıca bitkiden esansiyel yağı da çıkarılarak yaralarda kullanılmaktadır.
St John’s Wort’un tedavi mekanizması bilim adamları için hala net değildir. John’s Wort, ruh hali dalgalanmaları ve hafif depresyonda etkili olduğu birçok bilimsel raporda açıkça ispatlanmıştır. Ancak, bitkinin etki mekanizması halen net değildir. Etkisini yaygın kanaate göre, mutluluk ve konsantrasyon hormonu olarak bilinen serotonin ve dopaminin sinaptik boşlukta daha uzun süre kalmasını sağlayarak gösterir. Ayrıca sağlıklı bir uyku ritmi sağlayan melatonin hormonunun dengeli ve düzenli salınımı üzerinde pozitif etkilerinin olduğu da bilinen bir gerçektir.
Nasıl Kullanmalıyız ?
Çeşitli kullanım alanlarında ve farklı şekillerde kullanılmaktadır. Oral ve yüzeyel kullanımı çoğunlukla tercih edilir. Özellikle kronik hastalıklar ve depresyonda etkinliğinin oluşabilmesi için 3 – 6 ay düzenli olarak kullanılmalıdır. Yüzeyel ve derin yaralarda ozonlanmış formları kullanılır.

Etiket