PATATES ZARARLI DEĞİLDİR !
Patates tüm dünyanın kabul ettiği gibi zararlı değildir. Tüketilme şeklinde hatalarımız vardır. En ideal tüketimi tasarlanarak patates hayatımızda daha fazla yer edinmeyi hak ediyor.

– 7000 yıldan daha uzun bir süre önce Peru’da doğmuş, nişastalı temel bir besindir.
– C Vitamini, B1 B2 B5 B6 vitamini, potasyum, folat ve demir gibi önemli bir mikro besin kaynağıdır ve diyete önemli miktarda lif katkısı sağlar.
– Sanıldığının aksine patatesin %80’i su ve % 17.5’i karbonhidrattır.
– En iyi tüketilme şekli küçük baş hayvan eti ile haşlanarak suyu dökülmeden yapılan yemeklerdir.
– Haşlama suyu döküldüğünde suda çözünen vitaminlerde ( C Vitamini, Riboflavin, Niasin, Potasyum ve Magnezyum) önemli kayıplar olur.
– En önemli lif kaynaklarından biridir.
– Nişastasının önemli bir kısmı sindirilmeden bağırsaklara geçerek kalın bağırsak yüzeyinde flora bakterileri tarafından sindirimi sonucu bütirik asit üretimini arttırır.
– Kalın bağırsak sağlığını koruyan en önemli sebzedir. Vitamin içeriklerinden dolayı meyve olarak kabul edilip çiğ tüketilmesi daha sağlıklı olacaktır ancak lezzet eksikliği nedeniyle bunu sıklıkla yapmak mümkün değildir. En azından haftada bir adet patates mümkünse çiğ olarak, değilse suyu sıkılarak tüketilmelidir.
– Kızartmalı tüketimler haşlamayla kıyaslandığında enerji oranını 4 katına çıkarır. Kızartma ve cips şeklinde tüketim tavsiye edilmemektedir.
– Patates, karbonhidrat içeriği bakımından zengin gıdalar olan makarna ve rafine unlu – hamurlu gıdalardan daha doyurucudur.
Enflamatuar ve dejeneratif hastalıkların en önemlileri olan Ankilozan Spondilit, Romatoid Artrit ve özellikle de Ülseratif Kolit hastalıklarının etyopategenezinde bağırsak duvarındaki bozulma ve enflamasyon en önemli rolü üstlenmektedir. Bağırsak duvarında meydana gelen enflamasyon sonucunda sistemik enflamasyon hastalığın klinik şiddetini artırmaktadır. Bu hastalıkların tedavisinde, bağırsaktaki flora elemanlarının sağlıklı sürece ulaşması ve bunun sonucunda da duvarda meydana gelen enflamasyonun bastırılması tedavi protokolünde öncelikli yer almalıdır. Çiğ patates suyu bağırsak mukozasındaki yaralanma ve dejenerasyonu mekanik olarak örterek tamir sürecini başlatmakta ve içeriğindeki sindirimi zor aminopektin bileşiği bağırsak flora elemanları tarafından sindirilerek bütirik aside dönüştürülmektedir. Butirik asit ise bağırsak mukoza hasarlarını onararak bu hastalıkların yanında kanser, crohn, ileit ve anlamsız ishallerin tedavisine yardımcı olur.
Patates tüm dünyanın kabul ettiği gibi zararlı değildir. Tüketilme şeklinde hatalarımız vardır. En ideal tüketimi tasarlanarak patates hayatımızda daha fazla yer edinmeyi hak ediyor.
www.drceyhunnuri.com

Etiket